Składki w Aeroklubie Regionalnym.

Składki w Aeroklubie Regionalnym.

Postprzez Marek Zakrzewski » Czwartek, 9 Luty 2006, 01:11

Witam!
  Zwracam się do kolegów z prośbą o pomoc w pewnej sprawie.

  W naszym regionalnym aeroklubie w połowie ubiegłego roku podniesiono dla członków sekcji modelarskiej składki miesięczne z kwoty 5 zł na kwotę 22 zł, zrównując tym samym składki z wszystkimi sekcjami (samolotową, szybowcową itd.). Stawkę podniesiono bez konsultowania się z nasza sekcją. Na nasze pismo Zarząd Aeroklubu podtrzymał swoją decyzję, a nasz sprzeciw został odrzucony. Ze statutu AP nie mogę znaleźć drogi odwołania się od decyzji Zarządu w sprawie wysokości składek.

1. W związku z nowym rokiem chciałem zapytać, w jakich wysokościach płacicie koledzy składki w swoich regionalnych aeroklubach (członkowie zwyczajni i wspierający) ?
2. Czy jest możliwość, a jeżeli tak to w jakiej formie i do kogo można złożył odwołanie, zaskarżenie decyzji o wysokości składek.

   Wiem, że wysokość składek leży w gestii każdego Aeroklubu indywidualnie, ale czy jesteśmy naprawdę w przegranej sytuacji. Wysokość tych składek spowodował to że z sekcji odeszło prawie połowa członków, są to koledzy modelarze, którzy korzystali z wyznaczonej części lotniska latając głównie spalinowymi modelami RC.

   Z doświadczenia wiem, że nadal będę latać, nie przejmując się przepisami, składkami i obowiązkiem bycia członkiem sekcji w przypadku korzystania z lotniska. Wszystko będzie jako tako do czasu aż coś przykrego się nie wydarzy.

   W związku z tym, jeżeli mógłby ktoś nam podpowiedzieć czy mamy jeszcze szanse na „wywalczenie” obniżenia obecnie obowiązujących składek, będziemy wdzięczni i zobowiązani.
Pozdrowienia z Torunia
Marek Zakrzewski
www.rctorun.pl

Aeroklub Pomorski w Toruniu
Awatar użytkownika
Marek Zakrzewski
 
Posty: 41
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:07
Miejscowość: Toruń, Polska

Re: Składki w Aeroklubie Regionalnym.

Postprzez Tomek Osinski » Piątek, 10 Luty 2006, 14:59

Marek Zakrzewski napisał:1. W związku z nowym rokiem chciałem zapytać, w jakich wysokościach płacicie koledzy składki w swoich regionalnych aeroklubach (członkowie zwyczajni i wspierający) ?
2. Czy jest możliwość, a jeżeli tak to w jakiej formie i do kogo można złożył odwołanie, zaskarżenie decyzji o wysokości składek.


Witam,
Powiem jak to wygląda w A.Warszawskim.

1. członek zwyczajny sekcji modelarskiej składka roczna 200zł,
to jest niemało, ale wszystkie inne sekcje płacą więcej - ile dokładnie nie wiem, ale dowiem się.
200zł to nie mało, ale Aeroklub Warszawski nie jest właścicielem swojego lotniska.
Ta składka idzie głównie na opłatę lotniskową, której zażyczył sobie właściciel lotniska od wszystkich użytkowników... nie tylko od AW - prawo właściciela.
Na AW tej opłaty rocznie wypada kikadziesiąt tysięcy złotych. Zarząd w porozumieniu z sekcjami podzielił tę opłatę mniej/bardziej proporcjonalnie do intensywności użytkowania lotniska przez sekcje.
W aeroklubach, które są właścicielami swoich lotnisk wysoka składka członkowska wydaje się być nieuzasadniona.

2. Jakie są możliwości odwoławcze to nie wiem. Nie znam do końca sytuacji ze statutem AP - działa przecież komisja statutowa, statut jest teraz modyfikowany.
Jednak jestem pewien, nic nie pomoże obrażanie się członków SM na zarząd, wypisywanie z sekcji, latanie na "dziko" i czekanie aż "ktoś z tym zrobi porządek".
Choć czasem to działa. W warszawskim, kilka lat temu właściciel lotniska(Agencja Mienia Wojskowego) zabronił modelarzom latania. Wszyscy się zalamali, prócz jednego "latacza". Jeden "latacz rekreacyjny" skłonił przedstawiciela AMW do wpuszczenia modelarzy znowu na lotnisko, ale w cywilizowany sposób... radio do kontaktu z kontrolą lotów, szkolenia dla członków sekcji itp.. Ten latacz to Maciek (nie pamiętam nazwiska, ale się dowiem zaraz) obecny przewodniczący sekcji modelarskiej AW. Po takim sukcesie został wybrany na przewodniczącego przez aklamację. :D
Mimo że skladki wydają się nam za wysokie.

Z jednej strony cieszy, że w trudnych sytuacjach znajduje się ktoś komu się "chce", z drugiej... trochę dziwi zachowanie ludzi. Jakaś nieśmiałość, bierność i rezygnacja w obliczu "instytucji" i ich decyzji.

P.S.
Wiem, że są w Polsce lotniska aeroklubowe, na których współpraca między wszystkimi sekcjami, zachodzi wzrowo, gdzie nie ma podzialów "my czlonkowie i oni zarząd", gdzie nie dba się tylko o partykularny interes jednej grupy, ale o dobro wspólne wszystkich sekcji i czlonków aeroklubu.

Dołączam się do prośby Marka o wypowiedzi jak funkcjonują inne aerokluby... zwłaszcza chodzi o te pozytywne, budujące przykłady.
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 389
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Marek Zakrzewski » Piątek, 10 Luty 2006, 16:29

Witam!
Tomku ... dziękuje za tak cenne informacje !

Właśnie przykład A.Warszawskiego został przytoczony przez nasz zarząd jako kontra dla naszego sprzeciwu że nikt nie płaci tak wysokoch składek i że jest zróżnicowanie pomiędzy sekcjami. Oczywisćie nie wyjaśniono dlaczego u was są wysokie składki... teraz, po twojej wypowiedzi wszystko się wyjaśniło i stało jasne !!!

Jeszcze raz dziękuję za tą cenną informację dlaczego płacicie takie, a nie inne składki.

- - -

Kilka osób jednak został w sekcji ... tym którym modelarstwo jest bardzo bliskie, pozostałe osoby ... cóż trochę im się nie dzwie, jeżeli przychodzą raz na miesiąc, dwa miesiące, do dla nich koszty latania nagle stają się bardzo wysokie.

Mamy w zwiazku z tym zupełnie inny dylemat ... moralny ... ci którzy zrezygnowali to są nasi dobrzy koledzy ... co mamy zrobić będąc na lotnisku i widząc jak kolega który nie uregulował składek, przyszedł raz na dwa miesiące polatać. Powinienem go wyprosić ... a jak nie zareaguje ? kłócić się ? wezwać policję ? Ale z drugiej strony ... trochę głupio, nie mamy sumienia tak postepować.

Jednocześnie prosze kolegów z pozostałych Aeroklubów o przybliżenie jak w waszych sekcjach wygląda sprawa płacenia składek i w jakiej wysokości.
Pozdrowienia z Torunia
Marek Zakrzewski
www.rctorun.pl

Aeroklub Pomorski w Toruniu
Awatar użytkownika
Marek Zakrzewski
 
Posty: 41
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:07
Miejscowość: Toruń, Polska

składki

Postprzez Henryk Jerzyk » Piątek, 10 Luty 2006, 20:20

W Aeroklubie Ostrowskim korzystać z lotniska z zachowaniem przepisów może każdy modelarz, który opłacił składki członkowskie w wysokości 7 zł / miesiąc.
Składka musi być opłacona na cały rok / mogą być raty - 2 /
Z tej kwoty Dyrektor przeznacza połowę na cele Sekcji Modelarskiej, tj do naszej dyspozycji.
Henryk Jerzyk
 

Postprzez Smok » Niedziela, 12 Luty 2006, 09:46

W Aeroklubie Krakowskim ,którego nie jestem członkiem od 4 lat składka miesięczna wynosi 17 zł i jest przeznaczona na działalność AK.
AK jest właścicielem lotniska od przedwojnia (jakoś tak ).

Od tego sezonu planowane jest uporządkowanie lotów modeli poprzez wprowadzenie oficjalnego regulaminu oraz ustanowienie osoby kierującej lotami (kolejka i inne sprawy).
Osoby niezrzeszone będą wnosić opłaty za korzystanie z lotniska .
Smok
 

Składki w Aeroklubie Regionalnym

Postprzez edwoj » Piątek, 17 Luty 2006, 00:10

Witam!

W Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Sekcji Modelarskiej płacimy składki po 10zł miesięcznie (inne sekcje płacą więcej). W drugiej połowie ubiegłego roku, mając na względzie bezpieczeństwo lotów, w porozumieniu z dyrekcją i zarządem ograniczyliśmy latanie RC na terenie lotniska które jest własnością Aeroklubu. W zamian na wydzierżawionym przez Aeroklub gruncie zorganizowaliśmy specjalne lotnisko modelarskie. Stało się tak dzięki inicjatywie kilku członków sekcji i dużej pomocy dyrekcji i zarządu Aeroklubu (w tym finansowej). Koledzy korzystający z lotniska modelarskiego w oparciu o specjalny regulamin ponoszą koszty utrzymania tegoż lotniska (koszenie, nawożenie itp.). Narazie wychodzi około 70 zł rocznie na osobę latającą na tym lotnisku.

Pozdrawiam!

Edward Wojciechowski
edwoj
 


Powróć do A. regionalne, stowarzyszenia, modelarnie, lotniska, łaki - gdzie, co, jak i kiedy - forum

cron