Koniec modelarstwa sportowego w Polsce?

Komunikaty, wydarzenia i aktualności Komisji Modelarskiej i Aeroklubu Polskiego.
Link do strony modelarskiej AP
ODPOWIEDZ
Czaro
Posty: 48
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:25
Lokalizacja: Warszawa

Koniec modelarstwa sportowego w Polsce?

Post autor: Czaro »

30.12.2020 zostały opublikowane Wytyczne Prezesa ULC wprowadzające nowe przepisy Unii Europejskiej dla bezzałogowych statków powietrznych, w tym modeli latających.
W rozdziale 4 "Warunki eksploatacji systemu bezzałogowego statku powietrznego" czytamy:
10.4. System bezzałogowego statku powietrznego, którym ma być wykonana operacja, jest wyposażony w co najmniej:
1) w urządzenia lub systemy zamontowane na jego pokładzie lub będące jego wyposażeniem do zdalnego sterowania, umożliwiające:
a) lokalizację podstawową – pozwalającą na określenie bieżącego położenia, prędkości, wysokości i kierunku lotu bezzałogowego statku powietrznego celem przekazania tych danych do Agencji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub telefonicznie na żądanie Agencji,
b) lokalizację awaryjną – pozwalającą na określenie przez pilota bieżącego położenia bezzałogowego statku powietrznego w przypadku bezpowrotnej utraty możliwości sterowania tym statkiem lub występowania przerw w łączności pomiędzy wyposażeniem do zdalnego sterowania bezzałogowego statku powietrznego, a tym statkiem,
c) automatyczne wykonanie procedury awaryjnej, w tym:
– zakończenie operacji przez lądowanie awaryjne, albo
– kontynuowanie operacji po zaprogramowanej przed operacją trasie, albo
– dolot do zaprogramowanego przed operacją miejsca,
d) rejestrowanie parametrów lotu od momentu uruchomienia wyposażenia do zdalnego sterowania bezzałogowego statku powietrznego do momentu wyłączenia tego wyposażenia;
2) w kamerę lub inne urządzenie pozwalające na obserwację otoczenia bezzałogowego statku powietrznego w celu zmniejszenia ryzyka kolizji z innym statkiem powietrznym lub przeszkodą.
Mało który model rekreacyjny takie wyposażenie posiada. Spośród modeli zawodniczych zapewne żaden, skoro przepisy FAI zabraniają używania telemetrii i przesyłania do pilota parametrów lotu.
Przepis wydaje się ewidentną pomyłką, wręcz srogim nieporozumieniem, ale jest opublikowany, więc ma moc prawną. Jeżeli ktoś znajdzie sposób na ominięcie przepisu, chętnie poznam.

Cały dokument: http://edziennik.ulc.gov.pl/GetActPdf.a ... osition=80
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Czaro
Posty: 48
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec modelarstwa sportowego w Polsce?

Post autor: Czaro »

Koledzy
Pod linkiem: https://dronemap.pansa.pl/ PAŻP opublikował nową mapę, na której można sprawdzać aktualną sytuację ze strefami powietrznymi i związane z tym ograniczenia lotów. Po podaniu parametrów planowanych lotów, można się dowiedzieć jakie są wymagania i zasady ich realizacji. Po wybraniu lotów w ramach klubów modelarskich, powyżej 120m AGL, niezależnie od miejsca wykonywania lotów (również w przestrzeni G, wolnej od jakichkolwiek stref) podawany jest obowiązek złożenia planu lotu w systemie PANSA UTM.

Obrazek
Obrazek

Dla niezorientowanych w PANSA UTM należy stworzyć swój profil, dodając uprawnienia lotnicze, oraz posiadane statki powietrzne. W profilu modelu należy podać m. in. zasięg i czas lotu, urządzenia zabezpieczające, charakterystykę układu zasilania i BMS, lokalizatory podstawowe i zapasowe, czy interfejsy do U-space. Profil modelu trzeba wysłać do akceptacji przez urząd. Następnie trzeba stworzyć misję (przynajmniej na 24h przed planowanymi lotami), podać czas jej trwania (nie dłuższy niż 3h), wysokość, miejsce wykonywania lotu i wskazać model/dron/BSP, którym będzie realizowana. A kiedy już jesteśmy na lotnisku, należy zalogować się w DroneRadar i wskazać misję do realizacji (o ile urząd ją zaakceptował).

Opublikowane zostały również nowe wytyczne Prezesa ULC dla wykonywania operacji BSP:
https://edziennik.ulc.gov.pl/GetActPdf. ... osition=39

W Wytycznych nie ma mowy o aż tak skomplikowanych regułach wykonywania lotów w ramach klubów modelarskich. Dlaczego Urząd chce nas traktować tak skrupulatnie? Niestety mnie, szaraczkowi nie raczył odpowiedzieć na zadane pytania. Może odpowie Komisji, o ile w ogóle ta zauważy ten problem.
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komisja Modelarska, Aeroklub Polski - informacje”