uchwała KM 50 11 2020

Komunikaty, wydarzenia i aktualności Komisji Modelarskiej i Aeroklubu Polskiego.
Link do strony modelarskiej AP: https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/

uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Mariusz Brożek AW » Niedziela, 15 Listopad 2020, 15:12

pojawiła się uchwała Komisji Modelarskiej która według mnie wymaga szerszego upublicznienia:
https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/ ... sowane.pdf
a czego dotyczy to wyjaśnienie jest w załączniku do Uchwały nr KM 50/11/2020

Ja nie takiej decyzji się spodziewałem Szanownej Komisji Modelarskiej. Na pewno taka uchwała nikogo nie satysfakcjonuje no może poza zainteresowanymi w KM... biorącymi czynny udział w opisanym wydarzeniu (16.10.2020) w Częstochowie.
Na razie powstrzymam się od dalszych działań licząc na że wyżej wymienione wydarzenie będzie tylko wykroczeniem przeciw regulaminowi FAI a nie przestępstwem z artykułu 270 § 1 w kodeksie karnym.
Załączniki
uchwała50.JPG
uchwała50.JPG (288.03 KiB) Obejrzany 12008 razy
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Henryk Urban » Wtorek, 17 Listopad 2020, 22:41

Witam.
Sprawa jest na tyle poważna że trzeba coś wyjaśnić, pytanie po co powstał ten najnowszy regulamin: https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/ ... C3%B3w.pdf
chyba po to żeby go stosować, a ten zapis co znaczy :
1.3. Punktacja w PP, w klasach mistrzowskich i tymczasowych FAI, obliczana jest na podstawie
tych samych zasad co PŚ FAI, lub na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez KM dla
danej klasy / konkurencji.
Przepisy FAI/CIAM są nadrzędne , a zasady przyznawania punktów i bonusów punktowych w PŚ/FAI za pokonanych zawodników są takie :
otrzymują punkty zawodnicy którzy wykonali lot(czas lotu) w 1rundzie, zawodnik który ma zero w 1rundzie punktów nie otrzymuje.
Przykład ,proszę porównać sobie kat.F1B jun. w dwóch PŚ:
http://www.freeflightnews.org.uk/wcup/WC18/WR18F1PR.HTM
http://www.freeflightnews.org.uk/wcup/WC18/WR18F1MD.HTM
przykład 2PŚ startuje 3zawodników w F1C:
http://www.freeflightnews.org.uk/wcup/WC19/WR19F1DK.HTM
http://www.freeflightnews.org.uk/wcup/WC19/WR19F1SE.HTM
I drugi przykład , punkty bonusowe nie przyznaje się za zawodnika który ma zero w 1rundzie , kat.F1C:
http://www.freeflightnews.org.uk/wcup/WC18/WR18F1PR.HTM
Panowie z Komisji Modelarskiej obecni na PP Częstochowa, powinni te przepisy znać.
Dziękuje za uwagę.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Henryk Urban
 
Posty: 162
Dołączenie: Czwartek, 24 Maj 2007, 17:27
Miejscowość: Lubin

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Wojciech Lesiuk » Czwartek, 10 Grudzień 2020, 08:32

Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Pawel Praus » Czwartek, 10 Grudzień 2020, 20:16


Teraz tylko musimy zaczekać na kolejne zawiadomienie do prokuratury...już nie pierwsze w tej kadencji KM AP...
a niezbite dowody są...
Pawel Praus
 
Posty: 86
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Wojciech Lesiuk » Czwartek, 10 Grudzień 2020, 23:29

Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Mariusz Brożek AW » Piątek, 11 Grudzień 2020, 01:46

Wojtku to aż tak się boisz, także jako przedstawiciel Komisji modelarskiej że zamiast wyjaśnić te i inne kwestie nurtujące środowisko modelarskie to po prostu straszysz. Po co? Tylko na to Ciebie stać? Mariusz Brożek
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 11 Grudzień 2020, 16:02

Bać to się należy takich ludzi:

https://spjs.ijp.pan.pl/haslo/index/4853/34335

i niezdiagnozowanych alkoholików.

Reszta - bez odzewu.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Tomek Osinski » Piątek, 11 Grudzień 2020, 21:24



Wojtku,
nie wiem, czy doczytałeś do końca przytoczony przez siebie materiał, dlatego cytuję tu końcówkę...

Sąd Najwyższy w wyroku z 23 maja 2002 r. (V KKN 435/2000, KZS 2003, nr 7-8, poz. 30) stwierdził, że: „Nie stanowią zniesławienia oświadczenia i wypowiedzi będące realizacją uprawnień opartych na prawie. Dotyczy to w szczególności krytycznych ocen wyrażonych w opiniach służbowych, skargach, pismach procesowych, krytyce naukowej, artystycznej itp.”.


W świetle tego wyjaśnienia przepisu o pomówieniu, Sekretarz Generalny AP miał prawo publicznie - w swojej decyzji pisemnej - "uznać za niewłaściwą postawę Sędziego w kontekście przeprowadzenia konkurencji F1C i jego braku współpracy z Komisją Specjalnościową", choć jednocześnie musiał anulować karę nałożoną uchwałą Komisji Modelarskiej.

Mówiąc najprościej...
Ludzie mają prawo wyrażać negatywne opinie o innych, zwłaszcza kiedy się skarżą i domagają wyjaśnienia spraw. Chyba że jedynym celem wypowiedzi jest zniesławienie - naruszenie dobrego imienia człowieka. Wtedy cytowany przez ciebie przepis ma zastosowanie w powództwie cywilnym.

Wracając do tematu...
Ja, inni piszący w tym wątku, i z pewnością wielu wielu modelarzy, razem z Autorem wniosku do KM, domagamy się wyjaśnienia tej sprawy przez Komisję Modelarską. W miarę możliwości bez oddawania jej w ręce prokuratury.
Jestem pewien, że Komisja Modelarska i uczestnicy wydarzeń - zawodnicy, organizatorzy, sędziowie, widzowie - mają wszystkie narzędzia by sprawę odkręcić i by Puchar Polski F1C 2020 powędrował pod właściwy adres.
Sprawa jest jaskrawo oczywista dla wszystkich praktyków.
Inaczej rywalizacja na zawodach modelarskich powoli traci sens.

Trochę na marginesie...
Od młodzika, przez seniora, po instruktora byłem świadkiem wypaczania wyników zawodów i kwalifikacji do kadry za pomocą kruczków regulaminowych, lub pozaregulaminowych nacisków i niepojętych machinacji. Zbyt wszyscy przywykliśmy do tej patologicznej rzeczywistości. Lata mijały i kiedy modelarstwo "amatorskie" zdaje się kwitnąć, to na zawodach frekwencja spada do krytycznych minimów w większości klas i w każdej grupie wiekowej.
Jako instruktorowi szczególnie bliskie są mi zawody młodzików i juniorów młodszych - te regionalne i te centralne. W 2019 roku na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych Modeli Swobodnie Latających usłyszałem takie pytanie z ust młodego zawodnika - "To, to są Mistrzostwa Polski?". Zobaczył garstkę ludzi zepchniętą w kąt lotniska, z zakazem przekraczania betonowego pasa startowego pod rygorem unieważnienia lotu. Było mi wstyd.
Jak to się stało, że największe zawody modelarskie w Polsce zostały w ciągu kilku lat zredukowane do nic nie znaczącego wydarzenia? Przecież te zawody były masowym świętem i celem pracy młodzików, juniorów młodszych i instruktorów wszystkich modelarni lotniczych w Polsce od 60 chyba lat.
Nie będę się dalej rozwodził, bo odpowiedź jest prosta, choć gorzka...
Egoizm i nieumiejętność współpracy środowiska oraz błędna koncepcja pracy Komisji Modelarskiej.
Jak to się wiąże z tematem?...
Koledzy z Komisji Modelarskich "od zawsze" próbowali zaklinać rzeczywistość regulaminami. Kiedy drastycznie załamała się frekwencja na zawodach, postanowiono - sprzecznie z regulaminem FAI - klasyfikować zawodników z wynikiem zerowym. Nie da się w ten sposób zmienić rzeczywistości i podreperować frekwencji. A to, że jakieś zawody nie stracą rangi Mistrzostw Polski przy udziale 5'ciu zawodników jest marną pociechą. Do czego to prowadzi w efekcie końcowym właśnie jesteśmy świadkami.
Od dawna ja i wielu kolegów postulowaliśmy uproszczenie i ujednolicenie regulaminów we wszystkich kategoriach. I nie majstrowanie przy nich bez ewidentnej konieczności.
Byłoby ideałem jednoczesne skierowanie energii KM na organizację sportu modelarskiego dzieci i młodzieży poprzez organizację zawodów centralnych i wsparcie modelarni lotniczych.
Bo...
Jeśli ruch modelarski w ramach AP miał jakąś wartość, to właśnie te setki modelarni (dziś dziesiątki ?) w całej Polsce i tysiące dzieciaków na zawodach regionalnych i centralnych. Stąd brali się późniejsi seniorzy modelarskiego "wyczynu", ale i wykwalifikowane kadry w przemyśle, technice i nauce.
Jeśli, jako środowisko - pod przywództwem KM - nie potrafimy odwrócić smutnego trendu zaniku modelarni i upadku zawodów dla juniorów młodszych, to upadek kategorii seniorskich oraz zanik postaw fair play, są tylko ostatnim klockiem domina...

To tyle.
Pozdrawiam
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 11 Grudzień 2020, 23:36

Tomku,
źle przypisałeś kontekst moich postów - tu nie chodzi o oficjalne dokumenty tylko o szkodliwe komentarze - przeanalizuj proszę to pod tym kątem.
Co do reszty - racja jest zawsze po obu stronach - obserwatorach i realizatorach.
Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Mariusz Brożek AW » Sobota, 12 Grudzień 2020, 01:23

Wojtku, kodeksem karnym straszysz?!

Masz rację Wojciechu,
"kto pomawia inną osobę o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności", podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Dlatego mam nadzieję, że zaprzestaniesz swoich działań mających na celu zniesławienie, pomawianie, w konsekwencji skłócenie koleżeństwa i jako członek KM, postarasz się uporządkować wszelkie formaliści, wyjaśnić niedopowiedzenia i otworzyć nowy rozdział rywalizacji F2C.
a cały czas czeka do wyjaśnienia choćby to:
http://mlik.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=1432
a chodzi konkretnie o drugi punkt mojego zapytania:
2. Po publikacji powyżej zamieszczonego filmu dowiedziałem się od młodzieży , że koledzy Modelarze z Wierzawic w kategorii F2A dopuścili się startu jednym modelem robiąc wynik na poziomie Mistrza i Vice-Mistrza Polski (Mistrzostwa Polski 2017 Włocławek). Został zdyskwalifikowany tylko jeden zawodnik z dwóch używających tego samego modelu w trakcie jednych zawodów.
- pytanie: czy obowiązuje nowy regulamin?
Tych pytań jest jeszcze parę. I w najbliższym czasie wystosuję je na adres Aeroklubu Polskiego.
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Tomek Osinski » Sobota, 12 Grudzień 2020, 12:57

Zawody sportowe to nie jest pole do "mania racji" bez względu na fakty - może w źle pojmowanej polityce tak jest, ale nie na zawodach.

A fakty są takie... (dla mniej zorientowanych z innych kategorii)
Po raz pierwszy w historii zawodów modelarskich w Polsce, a pewnie i na świecie, zdarzyło się, że 5'ciu zawodników jednej kategorii próbowało startu w innej, nie swojej kategorii tego samego dnia. I na 5 kolejek startów żaden z nich nie wykonał nawet 1 sekundy lotu. O dziwo wszyscy zostali sklasyfikowani z wynikiem "0".
Pomijam takie pytania, czy zachowali swoje modele F1C i czy dalej zamierzają kontynuować karierę na następnych zawodach w tej nowej dla siebie kategorii - z szacunku dla inteligencji "obserwatorów i realizatorów" jak i samych zawodników.
Jednak gdyby tych zawodników zapytać, czy tamtego dnia choćby przez chwilę stali obok modelu F1C, to nie wszyscy mogliby odpowiedzieć twierdząco. A co dopiero jeśli idzie o tankowanie paliwa, rozruch silnika i wypuszczenie modelu do lotu. :)
No, to po prostu jest jakaś farsa.
Farsa, którą od razu dostrzegła większość kolegów z KM - chwała im za to. Choć 2 kolegów miało wątpliwości, a 1 był nawet przekonany do sprawy pozytywnie. :) Czyli, że 5'ciu szybowników po odlataniu kolejki szybowcem, dopadło swoich silnikówek i próbowałi sił w nowej klasie... No, nie wiem, co im przeszkodziło zrobić choć kilka sekund lotu? Przepał? Może nie mieli zegara w modelu? Ja kiedyś miałem taką silnikówkę bez zegara - tankowałem tylko tyle paliwa, żeby starczyło na 15 s wznoszenia. :)

Może to wszystko jest jakąś komedią w kilku odsłonach, internetowym żartem z rzeczywistości.
Może to eksperyment - ktoś bada przyzwolenie społeczne na naginanie przepisów, jak daleko można się posunąć korzystając z bierności środowiska?

Tak czy siak, finał jest marny.
Ani faktyczny, ani hipotetyczny zwycięzca Pucharu F1C nie czują raczej satysfakcji.
Pozostaje pytanie...
Czy my, środowisko, dojrzejemy kiedyś do takiego poziomu współpracy i kultury organizacyjnej, który pozwoli eliminować patologię zanim ta wykręci nam kolejny numer?
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Wojciech Lesiuk » Niedziela, 13 Grudzień 2020, 08:54

Nie odpisuję, szkoda mi czasu, wolę budować modele, bo to całkiem dobrze mi wychodzi - a reszta, no cóż należy do oceny czytelników.

A racja zawsze leży po środku - pozdrawiam Was serdecznie.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Mariusz Brożek AW » Niedziela, 13 Grudzień 2020, 19:26

To, że jak twierdzisz budujesz modele Wojtku - super!
Przy okazji, może podpowiesz mi w jakim programie tworzysz projekt i wizualizację - no chyba, że jest to kolejna tajemnica? Ja preferuje - RhinoCeros3D oraz Fusion360 (wersja edukacyjna cały czas za darmo!). Jednak przypominam Ci, że oprócz faktu, że jesteś modelarzem, pełnisz funkcję członka Komisji Modelarskiej, a te wszystkie tematy, które są poruszane, dotyczą Ciebie personalnie i o ile się nie mylę, zobowiązany jesteś, żeby zająć stanowisko w tych sprawach. Jeżeli jak napisałeś „szkoda Ci czasu”, nie musisz, ponieważ systematycznie sprawy są i będą rozpatrywane urzędowo po dostarczeniu potwierdzeń od zainteresowanych.
Na marginesie, zastanawia mnie wobec kogo wymierzasz zarzuty. Komentarz w jednym z Twoich wpisów „ źle przypisałeś kontekst moich postów - tu nie chodzi o oficjalne dokumenty tylko o szkodliwe komentarze”, nijak nie ma się do sedna sprawy. Mnie osobiście chodzi o przejrzyste, czytelne, zgodne z FAI, zrozumiałe dla wszystkich i przestrzegane przez wszystkich zasady czyli przepisy.
Pytanie - niby jakie z komentarzy są szkodliwe i personalnie dla kogo?
W ślad za tym co przeczytałem - Twoim zdaniem w kręgu modelarzy są „niezdiagnozowami alkoholicy”. Nie ukrywam, niedowierzałem temu co czytam, ponieważ bez wątpienia chodzi tutaj między innymi o tych, z którymi spędzałeś i zapewne spędzasz wiele czasu - to, że zmieniasz zdanie o ludziach w zależności od własnych przedsięwzięć, mam i miałem okazję się przekonać, przykre (czy Twoim zdaniem stwierdzenie „niezdiagnozowani alkoholicy” jest nieszkodliwym komentarzem?).
Dlatego warto przejść do meritum i zastanowić się wspólnie jak oczyścić i uratować to, co jeszcze uratować można, co by w przyszłości nikt, nikomu nie miał nic do zarzucenia jeżeli chodzi o zasady tworząc nie grupy, a zespół. Zapewniam Ciebie, że każdy z Nas ma coś do zaoferowania w sferze modelarstwa i wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla młodszych pokoleń, a przy okazji w praktyce realizować swoje projekty, pomysły.
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Wojciech Lesiuk » Poniedziałek, 14 Grudzień 2020, 22:26

Przepraszam ale nie jestem: informatorem, komentatorem czy lekarzem a mlik.pl to nie "kozetka" ani forum KM.

Co do przykrości, to powtórzę info:
https://spjs.ijp.pan.pl/haslo/index/4853/34335
dzięki temu niektórzy "zmarli za życia"...

Zdrowia życzę i powodzenia, bo trudne czasy nastały, pandemiczne...
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: uchwała KM 50 11 2020

Postprzez Mariusz Brożek AW » Poniedziałek, 14 Grudzień 2020, 23:02

masz rację Wojciechu. mlik.pl to nie jest forum Komisji Modelarskiej. Z tym że ostatnie sprawozdanie finansowe na stronie Komisji Modelarskiej pojawiło się parę lat temu to nie dziw się że tutaj zadaję pytania które jak widzę troszeczkę denerwują Ciebie. Dlaczego po prostu nie chcesz prostym językiem odpowiedzieć na nurtujące mnie i (jak widzę po oglądalności wątku) wielu Modelarzy.

"Zmarli za życia" Wojciechu nie przystoi...
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Następna

Powróć do Komisja Modelarska, Aeroklub Polski - informacje

cron