Program do obsługi zawodów

Free Flight Krosno

Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 9 Grudzień 2018, 15:28

Cześć.
Zainspirowany rozmową z Panem Ryszardem Lewandowskim o klasie F1A standard, postanowiłem coś z moich archiwów wygrzebać, dla ułatwienia zadania organizatorom zawodów.
Znalazłem stare pliki EXCELa do obsługi zawodów F1.
Stara wersja 2.2
Zajrzałem z ciekawości i przerobiłem na wersje 2.3
Wkrótce zamieszczę wersje 2.4 z formułą liczącą punkty Pucharu Polski.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Wtorek, 11 Grudzień 2018, 22:06

Cześć.
W wolnych chwilach tworze wersje 2.4
Cała tabela funkcjonalna jest już gotowa.
Sprawdzam teraz błędy i zauważyłem błąd w liczeniu nowej formuły miejsca po dogrywce, przy więcej niż jednym zawodniku, który nie wystartował w dogrywce (pusta kratka), formuła źle liczy. Pociąga to za sobą źle policzone punkty za miejsce w PP. Przy jednym pustym miejscu, czy wszystkich wypełnionych formuła liczy poprawnie. Popracuję nad poprawą tej formuły.
Poniżej wersja 2.4 beta w trakcie testów
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Środa, 12 Grudzień 2018, 21:52

Cześć.
Funkcja licząca pozycje po dogrywkach poprawiona, żeby nie było wątpliwości podwyższyłem wersje na 2.5. Teraz najlepszym testem byłoby wstawienie konkretnych wyników zawodów. Czy mogę liczyć na jakieś stare wyniki zawodów tylko w Excelu, bo wyniki ze stron internetowych bardzo źle się wklejają do Excela, wymaga to dużo pracy, czasu, aby je sformatować do odpowiednich kolumn.
Hallo jest tu ktoś ?
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Wojciech Blachut » Środa, 12 Grudzień 2018, 22:06

Plik z wynikami w zał
Załączniki
04.07 PP F1A Wiosna_v2.xls
(65.5 KiB) Ściągnięto 1064 razy
Pozdrawiam Wojciech Błachut
Wojciech Blachut
 
Posty: 90
Dołączenie: Poniedziałek, 24 Sierpień 2009, 22:32
Miejscowość: Gliwice

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Środa, 12 Grudzień 2018, 22:42

Bardzo dziękuje.
Widzę, że niepotrzebnie uprościłem arkusz o dwie rubryki.
Aby potem „wyłuskać” z wyników open juniorów, a potem standard potrzebne kolejne dwie rubryki do łatwego posortowania w Excelu. Jednym słowem nie ma to jak realne wyniki zawodów do testów.
Jeszcze raz dziękuje.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Środa, 12 Grudzień 2018, 23:09

Jak się kilka lat wyników zawodów nie liczyło to i proste rzeczy człowiek zapomina.
Wyniki dogrywek nadal do poprawy.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Czwartek, 13 Grudzień 2018, 00:18

Praca nad formułą liczenia dogrywek nie poszła na marne, tylko dogrywki trzeba porozdzielać.
Tak jak w poniższym pdf-e
Nowsze Excele mają zapisz jako pdf.
Załączniki
Zawody_F1ver2_5.pdf
(187.82 KiB) Ściągnięto 1033 razy
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 16 Grudzień 2018, 14:05

Cześć.
Poprawiłem liczenie dogrywek. Zaraz zrobię porządek, powywalam stare wersje z wątku, aby nie wprowadzały w błąd. Poniżej jest do pobrania najnowsza wersja 2.6 sprawdzona działa dobrze. Mam wstępnie opracowaną funkcję liczenia punktów Pucharu Polski, według nowych zasad opublikowanych przez trenera Norberta Suwałę, ale proszę o potwierdzenie czy jest komuś potrzebna ?
Zawody swobodnie latających modeli mają wspaniałą zaletę, można je liczyć w pamięci i publikować na kawałku białej tablicy z papieru, ale wyniki trzeba potem i tak opracować i wysłać do „Centrali” w postaci elektronicznej. Można tak skomputeryzować cały proces, że wszystkiego rodzaju rankingi, zestawienia, publikacje wyników będą mogły być błyskawicznie. Oczywiście można używać prostszych mechanizmów w Excelu i bardziej skomplikowanych, ale to jest już wybór indywidualny, gorzej jak nie ma w czym wybierać.
Edit1.
Makra są całkowicie bezpieczne nie zawierają żadnych wirusów itp.
Załączniki
Zawody_F1ver2_6.xlsm
Excel2013
(97.42 KiB) Ściągnięto 1009 razy
Zawody_F1ver2_6.xls
Excel2000
(224 KiB) Ściągnięto 1030 razy
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 3 Styczeń 2021, 20:10

Cześć.
Tak się złożyło, że miałem trochę przymusowego wolnego czasu i napisałem makro liczące klasyfikacje drużynową, sumę trzech najlepszych wyników. Powstała nowa wersja arkusza w Excel 2016. Ponieważ to duża zmiana przeskakujemy z numeracją na ver.3_0. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: monopol Excel-a został już dawno złamany przez dwa całkowicie darmowe programy LibreOffice Calc i OpenOffice Calc, które na dodatek świetnie pracują na darmowych systemach Linux. Zacząłem migracje arkusza Excel do obsługi zawodów do tych właśnie darmowych programów, efekty niebawem. Jest jeszcze jeden gracz w tej stawce, którego możliwości dawno nie sprawdzałem, a mianowicie Google Arkusz, czyli arkusz kalkulacyjny pracujący w przeglądarce internetowej przechowywany na dyskach Google (praca w chmurze). Pobieżnie sprawdziłem: ma możliwość pisania własnych makroinstrukcji, zobaczymy jak rozbudowanych ?

Pozdrawiam Wszystkich Noworocznie , jednocześnie życząc dużo zdrowia w ten trudny czas.


PS. Excel jak zwykle boi się makr, można spokojnie zezwolić na ich włączenie, nie ma w nich żadnych absolutnie zagrożeń, sam je pisałem.
Edit. 08.I.2021 Podmieniłem plik na zupełnie czysty bez zawodników i wyników, poprzedni miał przykładowe wyniki. Nie będzie konieczne czyszczenie przed użyciem.
Załączniki
Zawody_F1ver3_0.xlsm
(89.09 KiB) Ściągnięto 840 razy
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 10 Styczeń 2021, 14:22

Cześć.
Przeniosłem arkusz do obsługi zawodów do darmowego programu LibreOffice. Strona domowa programu:

www.libreoffice.org

Testowałem na starym komputerze 32-bitowym z systemem Linux Mint.
Libre Office było już w pakiecie tego systemu Linux, nie musiałem nic instalować.
Wersja Libre: 6.0.7.3
Tak jak w Excel-u trzeba zezwolić na wykonywanie makr, ustawić niski poziom:

Narzędzia - Opcje... - Bezpieczeństwo - Ochrona makr... - Niski

W czasie pandemii mam trochę więcej wolnego czasu, jeśli potrzebna jakaś pomoc w obsłudze tego programu to proszę pisać via forum: PW , e-mail, lub tu bezpośrednio w wątku, chętnie odpiszę. Każdy program nowo napisany, modyfikowany, przeniesiony itp. może zawierać jakieś błędy do poprawy. Makro ułatwiające Drukowanie wyłączyłem, dla każdego z systemów Win i Linux musi być inne, czyli trzeba napisać makro rozpoznające w jakim systemie się znajduje, ale teraz spróbuję przenieść arkusz do następnego darmowego programu Open Office, pewne funkcje muszą poczekać na swój czas. Na koniec myśl ogólna "zawsze ktoś kto nie używał tego programu może się zdecydować go użyć , nigdy nie wiadomo" .
Załączniki
Zawody_F1ver3_0libre.ods.zip
(27.92 KiB) Ściągnięto 831 razy
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Sobota, 16 Styczeń 2021, 14:25

Cześć.
Tak jak obiecałem, trzecim krokiem będzie przeniesienie programu do darmowego Open Office, strona domowa oprogramowania:

www.openoffice.org

Tym razem OpenOffice zainstalowałem na notebooku z Windows 10, wszystko "śmiga".
Życzę miłego testowania i używania.
Czy będzie czwarty krok, Arkusz Google i praca w chmurze ? Po kolejnym rozeznaniu już widzę, że Arkusz Google posiada do makroinstrukcji specjalną odmianę znanego języka Java z zakresem możliwości wystarczającym do naszych celów. Tylko o ile w poprzednich przypadkach migracji musiałem zmodyfikować tylko część elementów makra, tych co nie działały (10%), o tyle w tym przypadku trzeba napisać na podstawie starej idei wszystko w Javie od początku, czyli 100%. Na dzień dzisiejszy napiszę językiem młodzieżowym "odpuszczam". Jak znam siebie, kiedyś przyjdzie mi na to ochota i pewnie na wersje mobil na smartfony. Taka tablica wyników widoczna na smartfonie zawodnika, idziesz po model i patrzysz po drodze jaki wynik ci wpisano ?
Załączniki
Zawody_F1ver3_0open.zip
(26.35 KiB) Ściągnięto 811 razy
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Wtorek, 19 Styczeń 2021, 17:17

Cześć.
Tak siedzę na dyżurze w domu (praca zdalna), nikt nie zgłasza problemów, wyjść z domu nie mogę. Tak jak przewidziałem, machnąłem makro do tworzenia strony WWW z wynikami z mojego arkusza. Taką stronę WWW jednoplikową , wszystko ma w sobie, jeden plik html do wysłania na serwer WWW i już mamy wyniki widoczne w przeglądarce. Nie będę ukrywał, że nie przeglądarka w komputerze stacjonarnym mnie interesuje, tylko przeglądarka w telefonie i pod takim kontem tworzyłem stronę. Jeśli dziadek Andrzej, czyli ja, widzę na moim smartfonie wyniki, to chyba młodym nie sprawi żadnego problemu. Najlepiej widać oczywiście w poziomie. Pozostało dopisać do makra prosty mechanizm publikacji pliku na serwerze WWW, bo teraz wysłałem plik klasycznie używając programu ftp FileZilla. Sami oceńcie link poniżej, na mój gust na smartfonie jest OK.

www.mlik.pl/doc/data.html

PS. Przepraszam za te pomieszane imiona tak jakoś samo wyszło, może i lepiej RODO :wink:
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Michau » Wtorek, 19 Styczeń 2021, 18:04

Plik nie optymalny pod względem tego jak użyte są tam style, przez co będzie rósł niepotrzebnie jego rozmiar, a chęć jakiś zmian w wyglądzie będzie bardzo trudna.
Trzeba by normalnie użyć selektorów css, bo to wygląda jak np. to co excel wypluwa przy zapisie do html.

Co do wcześniejszych wpisów, to nadmienię że Arkusze Google w żadnym wypadku nie używają języka Java, jest tam bodajże Apps Script, bazujący na Java Scripcie, a to całkowicie co innego, podobieństwo jedynie w nazwie.
Michau
 
Posty: 33
Dołączenie: Środa, 4 Luty 2015, 00:31

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Andrzej Grodzki » Wtorek, 19 Styczeń 2021, 23:17

Cześć.
Dziękuje za cenną opinię.
Najpierw wyplułem strukturę tabeli HTML na Tabach, potem patrzę trzeba ją pokolorować, a tu struktura na Tabach jest pozioma <TD><TD><TD>... wylądował styl w każdej komórce i takim sposobem trochę nadmiarowo wyszło, ale nie demonizujmy. Tak jak napisałeś twórcy arkuszy (zawodowcy) robią to dokładnie tak samo i się nie przejmują, nawet za to biorą pieniądze. Zmiana wyglądu jest prosta z poziomu makra, bo te znaczniki generuje zwykła podwójna pętla for (ilość zawodników-ilość kolumn). Bierze string z każdej komórki arkusza po kolei i ubiera w znaczniki html. Teraz można spokojnie pójść krok dalej i zrobić znaczniki divy, klasy co tam jest do dyspozycji, wywalić styl do oddzielnego pliku itd. Zrobiłem to na dyżurze, ot tak chciałem zobaczyć jak to wygląda na moim smartfonie, czysta niezobowiązująca zabawa. Chęć podzielenia się z innymi ideą, jakby to mogło wyglądać ? Mam świadomość, że pewnie kolegom wystarcza przesyłanie tablicy wyników w postaci zdjęcia zrobionego smartfonem ad hoc. Pyk i gotowe, ale można też spróbować inaczej.

Tu może pozwolę sobie na odrobinę szczerość:
gdybym nie zobaczył w wynikach, że jeden z kolegów używa do obsługi zawodów mojego arkusza to pewnie już żadnych nowych wersji i migracji bym nie robił, bo po co ? Dlaczego arkusz a nie jakiś gotowy skompilowany program ? Bo w arkuszu można jeszcze robić sobie jakieś zmiany, coś dostosowywać, wycinać, przenosić, daje więcej możliwości użytkownikowi niż gotowy program. W sytuacjach awaryjnych też lepiej się sprawdza, wielokrotnie to sprawdzałem, obsługując zawody. Sporo ich obsłużyłem przez lat F3B,F3J,F3A,F3C,F1ABC...N. Etatowy sekretariat zawodów w Aero. Warszawskim. Oczywiście zawody organizuje kolektyw, pozdrawiam wszystkich kolegów, to był miło spędzony czas, myślę że fajnie nam się współpracowało. Niestety przychodzi taki czas, że lekarz daje ci do wyboru po 30 latach pracy na komputerze, musisz ograniczyć, albo, albo, jak to mówią samo życie.

Pozdrawiam Ciebie i wszystkich czytających serdecznie w ten trudny czas.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Program do obsługi zawodów

Postprzez Michau » Czwartek, 21 Styczeń 2021, 16:31

Cześć,
Zmiana wyglądu za pomocą makra może i jest prosta, ale dla jednego pliku. Chcąc zmienić 100 już wcześniej wygenerowanych plików, zajmie to sporo czasu. W wyplutym pliku wystarczyły by same znaczniki html, a ostylować je można globalnie w zewnętrznym pliku css, który można w dowolnej chwili zmienić. Można by też dorzucić jakieś id/klasy dla znaczników w tabeli (np id dla kolumn), żeby móc później to wygodniej opatrzeć stylami.
Co do rozmiaru pliku, to gdyby były to pełne wyniki z zawodów np. z całego sezonu, do wyświetlenia w zakładkach na jednej stronie (jak na przykład w punktacji pucharu polski f1n, którą przygotowywałem) to pewnie całość ważyła by grubo ponad 1MB, a więc już sporo.

Sam zawody obsługuję też głównie w excelu, narzędzie wygodne gdy zna się kilka podstawowych funkcji i formuł. Swego czasu byłem/uczestniczyłem w zawodach organizowanych przez Pana i akurat je bardzo miło wspominam, pomimo uzyskanego wyniku :) Pozdrawiam serdecznie!
Michau
 
Posty: 33
Dołączenie: Środa, 4 Luty 2015, 00:31


Powróć do F1A, F1B, F1C, F1D, F1E, F1G, F1H, F1J, F1K, F1L, F1P, F1Q, F1R - swobodnie latające

cron