Apel do dinozaurów

Free Flight Krosno

Apel do dinozaurów

Postprzez Andrzej Grodzki » Sobota, 21 Maj 2011, 10:43

Mistrzostwa Świata w Argentynie udowodniły po raz kolejny, że po najwyższe trofea w klasykach mogą sięgać modelarze powiedzmy nie najmłodsi i jest to jeden z wielu niezaprzeczalnych walorów modelarstwa. Gorąco zachęcam wszystkich dinozaurów do czynnego uczestnictwa w życiu klas swobodnie latających. Swoimi startami, udziałem w zawodach, waszymi zdobytymi tytułami i medalami, tworzyliście historie tych klas. Przekażcie swoją wiedzę następnym, opowiedzcie barwne historie o tamtych latach, pomóżcie w organizacji zawodów, wracajcie tam gdzie przed laty czuliście się naprawdę szczęśliwi. Wracajcie, czekamy na Was.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Re: Apel do dinozaurów

Postprzez Pawel Praus » Sobota, 21 Maj 2011, 17:15

Dotyczy to nie tylko kategorii F1, aktualny Mistrz Swiata w klasie F2A Kalmar Sandor urodził się w 1947 roku.....sytuacja taka nastraja mnie bardzo pozytywnie gdyż mam jeszcze wiele czasu.....i nie tylko ja.
Pawel Praus
 
Posty: 86
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: Apel do dinozaurów

Postprzez morgan1169 » Niedziela, 22 Maj 2011, 14:07

Panie Andrzeju , ma Pan rację i tak dzieje się w wszystkich klasach a dla czego jest obecnie tak żle to nie wina modelarzy czy instruktorów a systemu który nie pozwala wielu młodym chętnym adeptom sztuki modelarskiej na szkolenie się w obecnch warunkach, nie chcę tu o tym pisać bo to jest polityka ekonomiczna niewydolnego państwa. Jak by któryś zorganizował np. mistrzostwa oldbojów to chętnie bym jakąś A2 wyciągnoł z szafy i polatał by tym młodszym pokazać że po za elektronikom wiele się nie zmieniło.
Pozdrawiam wszystkich.
H.J.Morgała
pol-1169
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: Apel do dinozaurów

Postprzez Zbyszek Lenartowicz » Niedziela, 22 Maj 2011, 20:36

Pozdrowienia.

Andrzej jak zwykle masz racje. My a ja napewno jestem dumny ze jest ktos taki jak Ty kto potrafi tak ladnie pisac o modelarstwie z tak wielkim entuzjazmen. Za kazdym razem kiedy czytam Twoje artykuly ciesze sie raz z tego co piszesz i z tego ze znamy sie osobiscie.

Wielokrotnie myslalem o napisaniu kilku slow gdyz przy wielu sprawach jestem u zrodel. Np: nowe profile, budowa modeli, organizacja zawodow (ostatnio przeszla moja - Kanady propozycja organizowania trzeciego pucharu swiata dla krajow z poza Europy. Trzy imprezy (dwie zaliczane do Klasyfikacji.)

Ale wracajac do np. ostatnich mistrzostw swiata. Nasza ekipa - kazdy z jej uczestnikow a menager w sczegolnosci mieli obowiazek napisac sprawozdanie po zawodach i oczywiscie zrobili to plus przeslali mase zdiec.

To jest taka umowa - sprawozdanie = czesciowy zwrot kosztow uczestnictwa.

Andrzej Twoj artykul zawiera fantastyczny punkt w naszym "hobby" wiek nie jest istotny. Wiele uczestnikow mialo sporo ponad 70 lat a kilku przywiozlo medale np. Peter Allnutt i E. Verbytskyy. A kilku je przywiezie - mam nadzieje i ja! Peter Allnutt jest tak entuzjaztyczny na tym punkcie ze juz zarezerwowal hotel we Francji na nastepne misztrostwa swiata. Wszystko przed nami!

Nie wiem czy to nie za dlugi list czy chcecie wiecej szczegolow z mistrzostw swiata.

Zbyszek Lenartowicz
Zbyszek Lenartowicz
 
Posty: 7
Dołączenie: Sobota, 21 Maj 2011, 16:18

Re: Apel do dinozaurów

Postprzez morgan1169 » Niedziela, 22 Maj 2011, 20:51

Panie Zbyszku, jeżeli ma Pan dostęp do nowych profili to chęnie bym się zainteresował w czym tkwi diabeł.
H.J.Morgała
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: Apel do dinozaurów

Postprzez Zbyszek Lenartowicz » Niedziela, 29 Maj 2011, 06:46

O profilach z mojej perspektywy

Ich rozwoj i zmiany trwaja caly czas, a ich resultaty sa teraz chyba tylko szybciej zauwazalne, sczegolnie kiedy latwo jest zmierzyc wysokosc modelu po wyczepieniu z holu lub skonczeniu pracy silnika i porownac je. Te miniaturowe altmetry sa bardzo pomocne.

W ubieglych latach przywiazywano chyba wieksza uwage do samego lotu modelu a mniej do startu. Oczywiscie z wyjatkami (takim wyjatkiem byl np osobiscie mi znany Bob White z USA FIB mistrz swiata. Ale kiedy wiekszosc modeli (ich lotow doprowadzono do granich mozliwosci - zaczeto myslec jak to zrobic by isc wyzej. I to chyba byl to punkt zwrotny w ostatnich latach na wieksza skale. Kilka lat temu w zawodach spedzilem troche wiecej czasu z V. Stamowem (jedem z liderow w kategori F1A ktory pokazal mi swoje nowe skrzydla z dosc plaskim profilem - pytam co ty chcesz z tym osiagnac - odparl 90 m i niech szybuje do ziemi. A wtedy rekordy byly na poziomie 70-75 m. Widzial ze wkrotce do wygrania nie wystarczy tylko dobry lot szybowy. Tak narodzily sie flapery i ostatnio tzw LDA (low drag airfoil) - profile malego odporu.

Mielismy sczescie ze w srod nas jest kilka osob ktore na codzien zajmowaly sie zawodowo aerodynamika a wolne chwile poswiecily modelarstwu. A moje jest tym wieksze ze jednego z nich znam osobiscie (mieszkamy w tym samym miescie). Ta osoba jest Brian Eggelston ktory byl jednym z czolowych projektantow profily w kilku swiatowych koncernach lotniczych (byly reprezentant Kanady w wielu zawodach modelarskich. Podpatrujac w ostatnich latach nasze starty opublikowal kilka profili i namowil znajomych na ich budowe. Na pewno jednym z pierwszych byl moj przyjaciel Peter Allnutt FIA - pasjonat na calego srednio 600-800 lotow w sezonie i ze dwa nowo zbudowane modele kazdego roku! Otrzymal on wykreslone profile z autentycznie pisemna gwarancja ze przy spelnieniu kilku warunkow np. po dobrym sniadaniu osiagnie wysokosc po strzale 90 m. Zbudowal bardzo szybko prostokatne skrzydla i osiagnal ta wysokosc bez klopotu. Model potem latal przecietnie ale to byl pierwszy krok z LDA. Inni poszli szybko w tym kierunku. Brian ulepszal profile i z jego doswiadczen korzystaja prawnie wszyscy w swiecie. Sa liczne publikacje. Ja bylem kilka razy w jego domowym laboratorium gdzie na specjalnym symulatorze moglem sprawdzic swoje obecne i te ktore buduje profile. W ciagu godziny mozna porownac kilka profili z takim noskiem lub innym, z takim ugieciem czy innym, przy takim kacie zaklinowania lub co sie dzieje gdy sie pomylimy i zeszlifujemy profil o np. 0.10 mm (lepiej byc dokladnym haha).

Wykreslony profil z "jego fabryki" ma okolo 120-160 punktow odnieszenia i nastepnie jest dopasowany do systemu obrabiarki komputerowej (EDM system). Ja profile wykonuje ze stali nierdzewnej grubosci 1.6 mm. Za jednym cieciem mam okolo 10 identycznych szablonow - np. 10 razy centroplat, 10 razy przy poczatku ucha, 10 razy koniec skrzydla. Gorna czesc szablonu sluzy nastepnie do sprawdzania budowanego skrzydla, profil zasadniczy jest uzywany do ciecia zeber z bloku balsy a dol - bardzo wazny do budowy platformy. Profile LDA sa z wygladu bardzo podobne do profili Jedelskiego np. EJ5 EJ6. Jeden taki zamiescil (podobny) A. Grodzki kilka dni temu na waszej stronie? + plan. A mam juz nowsze plany modelu P. Allnutta (dla zainteresowanych wysle kopie?). Mysle ze modele z profilami LDA maja przyszlosc dlatego ze jest to normalne skrzydlo bez zadniej mechanizacji i koszt jego budowy jest identyczny jak z kazdym innym profilem.

I co dalej - caly trik zeby miec lepszy niz inni! Ale dla pocieszenia dla tych co nie maja tych nowosci - nasz zespol a F1A w Argentynie zbobyl srebro druzynowo z klasycznymi turbulencyjnymi profilami. A dwa lata wczeszniej w Chorwacji mielismy na 21 lotow 20 maxow i medal w kieszeni. Ale jedno zero zepsulo nam humory i bylo niestety moje.

Moc pozdrowien.

Zbyszek Lenartowicz
Zbyszek Lenartowicz
 
Posty: 7
Dołączenie: Sobota, 21 Maj 2011, 16:18

Re: Apel do dinozaurów

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 29 Maj 2011, 22:56

Panie Zbyszku, bardzo dziękujemy za bezcenne informacje o LDA. Ostatnio na forum MLiK nie ma za wielu listów, dlatego każdy list mile widziany. Zaręczam forum jest nadal bacznie czytane przez wielu kolegów.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa


Powróć do F1A, F1B, F1C, F1D, F1E, F1G, F1H, F1J, F1K, F1L, F1P, F1Q, F1R - swobodnie latające