Strona 1 z 1

Pismo do Zarządu AP

PostWysłany: Czwartek, 31 Styczeń 2019, 22:20
przez kubit
Gliwice 22.01.2019r

Zarząd Aeroklubu Polskiego
ul. Komitetu Obrony Robotników 39
00-906 Warszawa

W ostatnim okresie czasu Komisja Modelarska Aeroklubu Polskiego organizowała zawody zaliczane do Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski w klasach modeli swobodnie latających bez udziału sędziów chronometrażystów. Odbywa się to w ten sposób, że sędzia główny zawodów wyznacza miejsce startu, dzieli zawodników na poszczególne stanowiska startowe a zawodnicy nawzajem mierzą sobie czasy lotów W taki sposób były przeprowadzone m.inn. Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających rozegrane w Lesznie w latach 2017 i 2018 , czy też zawody zaliczane do Pucharu Polski ( Częstochowa – październik 2018r). . Tak organizowane zawody tracą cechy zawodów sportu wyczynowego. Warto od razu podkreślić, ze zapewnienie pełnej obsady sędziów chronometrażystów nie stanowi wielkiego problemu dla dobrego organizatora – wymaga oczywiście pewnego wysiłku organizacyjnego i finansowego ( co przy dość wysokim wpisowym a także dofinansowaniu ze strony MSiT jest całkowicie realne). Tego typu organizacja najważniejszych imprez krajowych obniża rangę sportu modelarskiego i może się przyczynić do wycofania z dofinansowania tego sportu przez samorządy i sponsorów a także zniechęca szczególnie młodych zawodników do dalszego uprawiania tego sportu. Organizacja bez sędziów chronometrażystów jest także sprzeczna z wymogami Międzynarodowej Federacji Lotniczej, która swoje stanowisko zawarła w Kodeksie Sportowym - p.C.16.1
C.16.1 General requirements
The organiser must:
a) Secure a sufficient number of qualified officials, timekeepers and FAI Jury members.
Informuję równocześnie, że w tej sprawie pismo do Komisji Modelarskiej skierował kol. Wiesław Nowaczyk 20.09.2018r i otrzymał wysoce niezadowalającą odpowiedź.
Dlatego też pismo to kieruję bezpośrednio do Zarządu Aeroklubu Polskiego.
W związku z powyższym proszę o zadbanie aby opisane sytuacje nie miały miejsca w przyszłości. Z całą pewnością znajdą się w Polsce organizatorzy, którzy mają odpowiednią zdolność do przygotowania i przeprowadzenia ważnych zawodów .

Z poważaniem

dr inż. Stanisław Kubit
Radny miasta Gliwice
Trener sportu I klasy
Wielokrotny Mistrz Świata
i Europy w sporcie modelarskim

Re: Pismo do Zarządu AP

PostWysłany: Środa, 20 Luty 2019, 21:43
przez kubit
Kopie pisma do Zarządu AP wysłałem również do Ministerstwa Sportu i Turystyki do Departamentu Sportu Wyczynowego. Skutkiem tego było spotkanie Pana Prezesa Aeroklubu Polskiego Jerzego Makuli z odpowiednimi osobami z Ministerstwa na którym poruszono sprawy sędziowania na Pucharach i Mistrzostwach Polski w modelarstwie Lotniczym. W międzyczasie okazało się, że wysłane przeze mnie pismo nie dotarło do Zarządu AP. Wysłałem więc je po raz wtóry na ręce Sekretarza Generalnego AP. Wydaje mi się, ze teraz sprawa nabierze tempa. Zobaczymy jaki będzie efekt tych działań.