UWAGA!! Nowe Licencje

Wydarzenia, regulaminy, kalendarze, licencje, kadra - sprawy organizacyjne - dyskusja.

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Pawel Praus » Piątek, 21 Styczeń 2011, 13:57

Odpowiadając Kolegom na pytanie co robi KM a co ZAP, proszę o zapoznanie się z regulaminem licencji i propozycją opłat opracowaną w grudniu ubiegłego roku przez KM, bo jaka jest propozycja ZAP widzieli wszyscy na początku niniejszego wątku.
KM I ZAP to nie to samo!!!!!
"Regulamin
w sprawie warunków oraz trybu przyznawania i pozbawiania licencji sportowych
FAI i Aeroklubu Polskiego - polskiego związku sportowego
w modelarstwie lotniczym i kosmicznym
Zatwierdzony Uchwałą Zarządu Aeroklubu Polskiego Nr
1. Regulamin stosuje się do osób fizycznych, zwanych dalej Wnioskodawcą, które uprawiają lub zamierzają uprawiać sport modelarski, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych przez Międzynarodową Federację Lotniczą, zwaną dalej FAI.
2. Aeroklub Polski ? polski związek sportowy zwany dalej AP przyznaje na prawach wyłączności licencje sportowe
w Modelarstwie lotniczym i kosmicznym:
2.1 licencje FAI
2.2 licencje zawodnika AP
3. Posiadanie licencji FAI uprawnia do:
- uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez AP i FAI
(jako zawodnik, kierownik-opiekun ekipy),
- powołania do Kadry Narodowej i reprezentacji Polski,
- zdobywania klas i odznak sportowych,
- podejmowania prób ustanawiania rekordów Polski i Świata,
- korzystania z pomocy finansowej, materiałowej i sprzętowej organizowanej przez AP w ramach uprawiania sportu .
4. Posiadanie licencji zawodnika AP uprawnia do:
- uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez AP (jako zawodnik, kierownik-opiekun ekipy),
- otrzymania nominacji do Kadry Narodowej,
- zdobywania klas i odznak sportowych,
- podejmowania prób ustanawiania rekordów Polski
5. Licencje FAI przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej będącej członkiem zwyczajnym i wspierającym AP, przesłany wraz z wymaganymi załącznikami na adres siedziby AP po wniesieniu opłaty.
6. Licencje zawodnika AP przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, przesłany wraz z wymaganymi załącznikami na adres siedziby AP po wniesieniu opłaty.
7. Do wniosku o wydanie licencji zawodnika należy dołączyć:
7.1. potwierdzenie przynależności
7.2. pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego lub faktycznego, w przypadku osoby niepełnoletniej;
7.3. oświadczenie o posiadanych umiejętnościach do uprawiania dyscypliny z wyszczególnieniem kategorii w zakresie nie sprzecznym z w/w przepisami.
7.4. pisemne zobowiązanie do przestrzegania regulacji ustawowych, postanowień Statutu AP, regulaminów AP oraz przepisów Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, w tym także do poddania się odpowiedzialności dyscyplinarnej.
8. Odmowa przyznania przez AP licencji zawodnika musi być przekazana Wnioskodawcy na piśmie wraz z uzasadnieniem.
9. Licencja jest przyznawana na okres jednego roku kalendarzowego.
10. Opłatę za przyznanie licencji ustala Zarząd AP w drodze uchwały.
11. Licencja jest ważna po podpisaniu jej przez posiadacza, który swym własnoręcznym podpisem potwierdza ważność złożonych oświadczeń.
12. AP prowadzi ewidencję przyznanych licencji zawodnika."

A proponowane opłaty miałyby wynosić odpowiednio 10 zł za licencję FAI zarówno dla juniora i seniora oraz odpowiednio 40 i 20 zł za licencję AP dla seniora i juniora.
Informacja dla amatorów licencji uzyskanych w państwach ościennych - taką licencję zgodnie z przepisami FAI można uzyskać jedynie jeżeli na terenie danego kraju przebywa się ponad pół roku.
I jeszcze pytanie do Darka Kurasa - skoro u Słowaków jest tak fajnie to dlaczego nasz znajomy Marian J. w MŚ 2008 startował w barwach Serbii?
Pawel Praus
 
Posty: 86
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Piotr Szymański » Piątek, 21 Styczeń 2011, 14:22

Panowie nie ma co się kłocić
Paralotniarze wywalczyli sobie spotkanie z prezesem AP
cytat z precla

W związku z ostatnimi mocno kontrowersyjnymi działaniami AP w zakresie
paralotniarstwa, poprosiliśmy o spotkanie przedstawicieli Zarządu
Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego z Prezesem Aeroklubu Polskiego.
Spotkanie to odbędzie się w przyszły piątek.

Do tego czasu proszę wszystkich paralotniarzy którzy mają konkretne tematy
które chcieliby poruszyć na w/w spotkaniu o kontakt z nami:

http://psp.org.pl/index.php?option=com_ ... ang=polish

a co u nas słychać ????
czy KM zamierza coś działać w tym kierunku ???
Strona F1E
http://modelpiotrekf1e.pl.tl
Zapraszam
Piotr Szymański
 
Posty: 66
Dołączenie: Piątek, 29 Grudzień 2006, 21:03
Miejscowość: Racibórz-AGL

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez morgan1169 » Piątek, 21 Styczeń 2011, 14:35

To prawda co napisał Piotrek a u nas cisza bo po co coś konkretnego zrobić. Jak były w grudniu usyalone opłaty to należy tego bronić za wszelką cenę i nie było by dyskusji. Co do Słowaków to należy zwrócić uwagę że oni nie piszą Aeroklub Słowacki tylko Związek Modelarzy Słowackich i chyba tak należy potraktować AP niech sobie sami szukają w własnych kieszeniach pieniędzy jak kożystają z wszystkiego to nie3ch płacą.Powinien powstać zwiazek modelarzy Polskich i tyle, co ministerstwo daje modelarzom to powinno u modelarzy pozostać.
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Kamyczek F3F » Piątek, 21 Styczeń 2011, 14:46

1.FAI i ustawa o sporcie gwarantuje równy dostęp do sportu
-gdzie tu są równe ceny licencji
-gdzie licencja jest wydana za koszt jej produkcji
- gdzie jest równość jeśli AP przymusza do uczestnictwa w tym związku i pobiera z tego tytułu dodatkowe opłaty
2.Dotacja jest na REPREZENTACJĘ POLSKI i należy się każdemu w tym samym zakresie bez względu na przynależnośc klubową.
-Reprezentuje się Polskę a nie tylko AP kasa jest z MInisterstwa a nie z AP.
3.Podwyżka cen jest nie adekwatna do inflacji ani jakich kolwiek innych zmian wartosci usług.
- Ponieważ AP jest monopolistą w wydawaniu licencji można się śmiało pokusić o stwierdzenie że taka podwyżka jest nie racjonalna i jest praktyką monopolową za którą grozi słona kara ...
4 Następny problem proszę mi wytłumaczyć w jaki sposób można sprzedawać tą samą usługę czy towar zmieniając przy tym stawkę VAT ?
Może się zatem okazać że zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego spowoduje naliczenie VATU na licencje wydane w okresie 5ciu lat w stecz wraz z odsetkami.
5 Jak panowie myślą co będzie jak od AP odejdzie 90% modelarzy i skupią się w innym związku . Jak na to zareaguje FAI i Minister sportu ? A w końcu gdzie trafią dotacje na modelarstwo do tych 10 % czy do tych 90% ?

Bardzo proszę odpowiedzieć na moje pytania bo pewnie dotyczą one większości zainteresowanych .
Kamil Chipczyński
Kamyczek F3F
 
Posty: 124
Dołączenie: Poniedziałek, 4 Styczeń 2010, 21:58

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Henryk Urban » Piątek, 21 Styczeń 2011, 15:17

Awatar użytkownika
Henryk Urban
 
Posty: 162
Dołączenie: Czwartek, 24 Maj 2007, 17:27
Miejscowość: Lubin

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez morgan1169 » Piątek, 21 Styczeń 2011, 19:43

Panie Heniu ten człowiek nie ma własnej godności i bardzo krótką pamięć, już się nauczył jak oszukiwać bo pewno wybiera się do parlamentu a tam tylko tacy są , byle byście mnie tylko wybrali " OBIECANKI CACANKI A NAIWNEMU RADOŚĆ "to jest cały prezes AP co nie ma pojęcia kto za co powinien ponosić opłaty.Krótko cwaniak i oszust po przeczytaniu tego co wcześniej mówił.
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Darek Kuras » Piątek, 21 Styczeń 2011, 19:46

Czaro

Mój klub nie jest sekcją tylko samodzielnym stowarzyszeniem ( SM2) i to prawda opłaty sa nadal niskie.
Przepis dot. rezydencji jest poniekąd martwy z uwagi jak słusznie zauważyłeś na Schegen ale "dopisać" się do jakiegoś słowackiego (mam kilka zaprzyjaźnionych) lub czeskiego nie ma problemu.

Pawełku

To ze nasz wspólny znajomy Marian J. będąc Słowakiem reprezentuje Serbię dowodzi tylko tego ze zmiana licencji jest możliwa nie tylko w teorii ale i w praktyce.
W jego ew. personalne konflikty (o których ty również wiesz, więc nie udawaj zaskoczonego) nie wnikam, jest to jego prywatna sprawa.
Jeżeli mnie lub każdemu innemu przyjdzie ochota reprezentować nawet Wyspy Owcze (i będzie to możliwe prawnie), to tak zrobimy i nikomu nic do tego.

Niestety każdy, jeżeli ma możliwość szuka tego samego lub podobnego produktu ale w najlepszej dla siebie cenie.

pozdrawiam
Darek Kuras - POL 4054
Awatar użytkownika
Darek Kuras
 
Posty: 78
Dołączenie: Piątek, 23 Maj 2008, 21:00
Miejscowość: Wierzawice

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Czaro » Piątek, 21 Styczeń 2011, 21:13

Darek Kuras napisał:Czaro

Mój klub nie jest sekcją tylko samodzielnym stowarzyszeniem ( SM2)


Wybacz to semantyczne nadużycie ;) Dzięki za informację, to może być jakiś "plan B"
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Awatar użytkownika
Czaro
 
Posty: 48
Dołączenie: Piątek, 10 Luty 2006, 00:25
Miejscowość: Warszawa

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 21 Styczeń 2011, 21:26

Koledzy,
problem polega nie w braku posiadania licencji FAI ale licencji sportowej AP, gdyż jej brak uniemożliwia uczestnictwo w zawodach organizowanych na terenie RP z wyłączeniem PŚ - czyli uczestniczenia w PP I MP oraz bycia w kadrze i reprezentacji.
Można ewentualnie przyjąć, że np. Czechy i Słowacja nie posiadają swojej reprezentacji np. w F2C i tamże starać się o wejście do kadry ale czy to załatwia sprawę?
Prezes AP też nie jest temu winien ani KM.
Pozdrawiam - W.Lesiuk
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez morgan1169 » Piątek, 21 Styczeń 2011, 21:43

Panie Woktku, jak nikt niczemu nie jest winien to jak to się ma do obiecanych obniżek przez prezesa AP a tu nagle za licencję taki skok z 60 zł. na 300 zł. To na pewno nie jest robota krasnoludków czy może jednak. Ja płacę za licencję za lekarza , kupuję materiały za własne pieniądze, lotnisko mnie nie interesuje bo po co , niczego z AP nie dostaję , za stary w MP czy PP płacę startowe nawet jak byłem reprezentantem to wychodziło na to że dopłacałem w 90% więc dla czego mam teraz dopłacć do czegoś z czego nic nie mam.
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Kamyczek F3F » Sobota, 22 Styczeń 2011, 11:35

Nie wiem w jaki sposób AP wymyśliło że mając licencję FAI nie można startować w PP , MP i podobnych zawodach w polsce . To jest jakaś paranoja Licencja FAI jest ważniejsza i powinna zawierać w sobie wszystkie uprwnienia które daje licencja AP ! Do całej sytuacji dochodzi jeszcze kwestia dotacji dla zawodników nie będących w AP. Prawda jest taka że dotacja jest z ministerstwa sportu i dotyczy reprezentacji . Nie ma logicznego wytłumaczenia na dzielenie tej reprezentacji na swoich i obcych tych z AP i tych z poza . Reprezentacja Polski reprezentuje nasz kraj a nie wyłacznie AP. Panowie działacze bardzo proszę przemyśleć swoje decyzje bo sa one wadliwe prawnie , powinny zostać przedyskutowane w gronie modelarzy i KM a dopiero uchwalone. Jeśli dla AP modelarze są ciężarem proponuje ustalić strategię i rozdzielić AP od modelarstwa co pewnie wyjdzie na korzyść AP i Modelarzy . W większości krajów tak jest Aeroklub jest autonomiczny i Modelarze mają swoje zrzeszenie.
Kamil Chipczyński
Kamyczek F3F
 
Posty: 124
Dołączenie: Poniedziałek, 4 Styczeń 2010, 21:58

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Tomek Osinski » Sobota, 22 Styczeń 2011, 14:38

Kiedy dyskutujemy o licencji, warto znać prawną definicję tego słowa.
Licencja w ujęciu administracyjnym to "akt administracyjny ustalający uprawnienia do wykonywania określonej działalności (niekoniecznie o charakterze gospodarczym) lub pracy zawodowej, gdy wykonywanie takiej działalności związane jest z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji". (Jan Boć "Prawo administracyjne")
Więc istotą licencji jest weryfikacja kwalifikacji, nie wniesienie opłaty.
Sportowa Licencja Modelarska w obecnym - KORESPONDENCYJNYM - systemie wydawania nie bada żadnych kwalifikacji. Stąd...
Sportową licencję modelarską AP śmiało można nazwac "modelarskim haraczem AP" lub łagodniej - podatkiem.

Jesteśmy od dawna bezprawnie łupani z kasy bez względu na członkostwo. Jednocześnie przeróżni architekci porządku publicznego wmawiają nam, że bez licencji start w zawodach jest niemożliwy.
Nowa ustawa o sporcie w ogóle nie zawiera pojęcia "licencja". W domyśle, ustawodawca chce aby to Polskie Związki Sportowe zdecydowały, gdzie licencja sportowa jest konieczna, ZE WZGLĘDU NA POTRZEBĘ ZBADANIA KWALIFIKACJI ZAWODNIKA, a gdzie można wreszcie znieść tę fikcję i bezprawny podatek.

Pytanie do KM...
Po co Komisja Modelarska przedstawiła Zarządowi Aeroklubu Polskiego regulamin wydawania sportowych licencji modelarskich AP? - W oparciu o jakie prawo jest skonstruowany ten regulamin?
Nie można było skończyć nareszcie z tą idiotyczną fikcją?

Czemu KM wciąż chce, żebyśmy co roku brali udział w farsie pod tytułem "korespondencyjna sprzedaż kompletnie nic nie weryfikujących licencji"?
Nie dość, że jest to działanie bezprawne, to przez te naciągane próby pozorowania zgodności z prawem staje się wręcz nieznośnie obłudne.


Pozdrawiam,
Tomek
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Tomek Osinski » Niedziela, 23 Styczeń 2011, 14:46

Witam,
Kolega Michał Wójcik - członek Komisji Modelarskiej - miłym telefonem niedzielnego poranka, był uprzejmy poinformować mnie o działaniach KM w sprawie wysokości opłat licencyjnych.

Zdanie wyjaśnienia, czemu Michał sam nie pisze na forum... Chodzi o to, że poziom niektórych dyskusji drastycznie narusza jego poczucie smaku. Inaczej - ręce mu opadają wobec argumentów z kosmosu, nadinterpretacji, insynuacji i pospolitego warcholstwa, co czyni go niezdolnym do pisania na klawie. Ja mam nieco niższy próg wrażliwości, więc piszę i relacjonuję...

Komisja Modelarska (zapewne w osobie Michała, być może i Przewodniczącego J. Bonieckiego) ma na najbliższym posiedzeniu Zarządu AP(5'ego lutego) odkręcać sprawę.
KM, jak my wszyscy, stoi na stanowisku, że opłata licencyjna powinna być minimalna, zwłaszcza modelarska, i nie można za jej pomocą łatać nieudolności w zarządzaniu finansami AP. Uchwalenie wysokości podatku licencyjnego odbyło się na zarządzie pod nieobecność kolegów z KM.
( Nieprzyjemnym zgrzytem wychodzi tu brak reprezentacji modelarzy w Zarządzie AP. Mieliśmy szanse... Zaprzepaszczone krótko po ukonstytuowaniu się obecnego Zarządu. )
Więc...
Zaczekajmy chwile. KM jednak coś robi w naszym imieniu w AP, także w sprawie nieszczęsnych "licencji".

Tyle o podatku licencyjnym. Rozmowa była długa, więc jeszcze parę informacji/ciekawostek z planów KM...

1. Zapytałem, czemu nie znieść licencji modelarskich? - Obecna licencja potwierdza znajomość kilku regulaminów i zawiera zobowiązanie do ich przestrzegania.
Kwestia licencji dozywotnich jest otwarta.

2. W KM pracują tak naprawdę 3 osoby, reszta to lenie - nic nowego. Zaproponowałem wywalanie leni. W ostateczności powinniśmy się przyłożyć do następnych wyborów KM.

3. Sprawa "rezygnacja TKN" - Komisja Modelarska rezygnację przyjęła i nie zamierza jej oddać. Trenera Staszka Kubita zastąpi ktoś w najbliższym półroczu, jednocześnie trwają poszukiwania kogoś solidnego na stałe. Ma być też jakaś restrukturyzacja "struktury trenerskiej" - tak zwani asystenci zyskają status trenera swoich kategorii. Rola TKN'a zostanie przycięta na miarę realnych potrzeb.

Ok. Więcej z rozmowy nie pamiętam. "Wywiadu" Michał nie autoryzował - nawet o to nie pytałem. Wszystko co napisałem, to raczej moje wrażenia z rozmowy, niż słowa Michała. Poza faktem działania KM w sprawie obniżenia podatku licencyjnego i faktem przyjęcia rezygnacji Trenera KN - to jest pewne.

Pozdrawiam,
Tomek

PS
Do kolegów którzy chcieliby przenieść się z licencją za granicę, albo utworzyć nowy związek modelarski poza AP...
Ja wiem, że nasze poirytowanie sięga zenitu. Spróbujmy uzbroić się w cierpliwość i drobnymi kroczkami brnąć do celu - do nudnej normalności.
Nikt za nas naszych spraw nie załatwi. Wyniesienie się za granice jest takim samym półśrodkiem jak tworzenie nowej organizacji - nie ma żadnych gwarancji, że nowy związek będzie prowadzony wzorowo - kto miałby to robić, jeśli teraz nie ma chętnych do rzetelnej pracy?
Poza tym, historycznie i społecznie rzecz ujmując...
Sekcja Modelarska pasuje w AP jak ulał - modelarze to często najwybitniejsi ludzie pasji - piloci, inzynierowie, zawodnicy, wychowawcy itp itd.
Moim zdaniem wyprowadzenie Sekcji Modelarskiej z Aeroklubu byłoby aktem egoizmu grupy i przejawem wąskich horyzontów społecznych w myśleniu o lotnictwie jako całości.
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Piotr Szymański » Niedziela, 23 Styczeń 2011, 16:06

Wielkie Dzięki Tomku za informację !!
Mam nadzieję że coś wywalczą
Strona F1E
http://modelpiotrekf1e.pl.tl
Zapraszam
Piotr Szymański
 
Posty: 66
Dołączenie: Piątek, 29 Grudzień 2006, 21:03
Miejscowość: Racibórz-AGL

Re: UWAGA!! Nowe Licencje

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 23 Styczeń 2011, 19:16

Witam.
Pomimo różnic w innych sprawach, myślę że co do wysokości i konieczności płacenia za licencje co rok, Komisja Modelarska może liczyć na wsparcie całego środowiska modelarskiego, to chyba nie podlega dyskusji.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

PoprzedniaNastępna

Powróć do Sekcja Modelarska AP - sprawy organizacyjne - forum

cron