Licencje modelarskie na Świecie ?

Licencje modelarskie na Świecie ?

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 18 Marzec 2007, 00:13

Cześć.
Dzięki pomocy Zbyszka Lenartowicza chciałbym przedstawić jak sprawa licencji wygląda w Kanadzie. Myślę że zagraniczne przykłady ułatwią nam modyfikacje naszego systemu.
Kanadyjscy modelarze posiadają własną organizację modelarską MAAC zajmującą się sprawami modelarskimi na forum krajowym. MAAC wydaje licencje, które ważne są (i potrzebne) na wszystkie imprezy w Kanadzie i w USA. Wraz z tą licencją modelarz otrzymuje kwartalnik „Model Aviation Canada”.
Istnieje w Kanadzie również Aeroklub, który zatrudnia dwie osoby ! jego zadaniem jest reprezentowanie kraju na forum międzynarodowym, koordynacja kalendarza w FAI i wydawanie licencji FAI, które niezbędne są do udziału w zawodach międzynarodowych.
Aby otrzymać licencje FAI wymagane jest posiadanie licencji MAAC.

A teraz koszty:
licencja MAAC (krajowa na rok 2007) kosztuje $75CDN~188zł dla seniora
junior płaci $21CDN~53zł z kwartalnikiem „Model Aviation Canada”
bez kwartalnika junior płaci $10CDN~25zł !
senior może zapłacić za 3 lata z góry co kosztuje $203CDN~508zł
Licencja FAI kosztuje $50CDN~125zł na rok.
Większość modelarzy Kanadyjskich wykupuje tylko licencje MAAC gdyż latają tylko rekreacyjnie w lokalnych zawodach. Jedną z głównych funkcji tej licencji jest ubezpieczenie finansowe przed wszelkimi wypadkami związanymi z modelarstwem na sumę $5,000,000CDN~125 000 000zł !

Co oprócz pieniędzy potrzebne jest do otrzymania licencji ?
Należy wypełnić formularz pobrany ze strony WWW MAAC lub wycięty z kwartalnika „Model Aviation Canada” wypełnić i wysłać. Zapłacić odpowiednią kwotę i za tydzień licencja pocztą przychodzi do domu. Wszystko bajecznie proste.
Jeszcze raz dziękuje Zbyszkowi.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Andrzej Grodzki » Niedziela, 25 Marzec 2007, 20:37

Cześć.
W Australii system jest podobny do Kanadyjskiego, lecz bardziej rozbudowany.
Na samej górze jest organizacja MAAA, która ma podgrupy RC, swobodnie latające, uwięziowe, itd. Każdy stan (prowincja) ma swoja filie, a te filie mają pod sobą kluby.
Członkostwo i składki załatwia się przez kluby, które przesyłają je do głównej organizacji MAAA. Koszt licencji wynosi $170AUS~400zł, ta licencja jest jednocześnie licencją międzynarodową (FAI). Większość tych kosztów, tak jak w Kanadzie, przeznaczonych jest na ubezpieczenie. W klubach dostaje się bieżące biuletyny.
O wizycie u doktora nie słyszeli !
Dziękuje Zbyszkowi pozdrawiamy Piotra w Australii.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Andrzej Grodzki » Środa, 28 Marzec 2007, 20:56

Z licencją w Niemczech jest zupełnie prosta sprawa. Za wydawanie licencji odpowiedzialny jest aeroklub (DAeC). Ja jestem jego członkiem i taką "wewnętrzną" licencję sportową dostaję automatycznie co roku. Upoważnia mnie ona do brania udziału we wszelkich otwartych zawodach na terenie Niemiec i nie kosztuje nic więcej. Nie są także stawiane absolutnie żadne wymagania. Jeżeli natomiast chcę brać udział w zawodach za granicą, lub np. w zawodach na terenie Niemiec gdzie wymagane jest wcześniejsze zakwalifikowanie się to potrzebuję międzynarodową licencję FAI. By ją otrzymać trzeba być członkiem DAeC (Deutsche Aero Club). Muszę wtedy wypełnić prosty formularz (http://www.daec.de/downfiles/fai_spliz.pdf) i przesłać go pocztą lub faxem do DAeC. Do tego formularza muszę załączyć kopię legitymacji klubowej. W tym formularzu mogę od razu upoważnić klub do pobrania opłaty za licencję (5,70 EUR) z mojego konta, lub dokonuję przelewu po otrzymaniu od nich rachunku. Gdy pieniądze wpłyną na konto klubu licencja zostaje wysłana pocztą. Całość nie trwa dłużej jak 7 - 10 dni (w zależności czy ich upoważnisz czy sam przelewasz opłatę). I to wszystko - prosto i bezboleśnie. Problem jest, gdy modelarz zrzeszony jest nie w DAeC a w Deutsche Modellflieger Verband (tam jest zrzeszona większość modelarzy w Niemczech - ja jestem jednak w DAeC) lub modelarz jest nie zrzeszony w ogóle . Wtedy musisz tylko dla posiadania licencji stać się członkiem aeroklubu (nie musisz wstępować do klubu modelarskiego) i musisz mieć odpowiednie ubezpieczenie (suma 1,5 mln EUR - na tą sumę są ubezpieczeni modelarze z DMFV przez swój związek). Takie ubezpieczenie mam też automatycznie jako członek klubu zrzeszonego w DAeC w opłacie za przynależność do mojego klubu.
Życzę sukcesów w walce o ułatwienie życia. To wszystko naprawdę może być proste.

Pozdrawiam Piotr

Dziękujemy Piotrowi naszemu korespondentowi w Niemczech :wink:
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Tomek Wlazłowski » Środa, 28 Marzec 2007, 23:11

Kolejny przykład że AP oddala się od Uni :?
Czyżby powrót CCCP :twisted:
F2BTOM
Awatar użytkownika
Tomek Wlazłowski
 
Posty: 5
Dołączenie: Sobota, 17 Luty 2007, 00:05
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez Andrzej Grodzki » Poniedziałek, 2 Lipiec 2007, 17:25

Mamy kolejną informacje od naszych niezawodnych przyjaciół, tym razem jak to wygląda w USA.
System w USA jest bardzo podobny do tego w Kanadzie, mało tego te dwie organizacje MAAC w Kanadzie i AMA w USA mają układ, który pozwala zawodnikowi z licencją Amerykańską latać w zawodach w Kanadzie i na odwrót. Licencja w USA jest wydawana przez organizacje AMA (www.modelaircraft.org).
Jest bardzo dużo opcji finansowych:
normalnie kosztuje $58US (167zł) na rok,
ale jest obniżka dla seniorów powyżej 65 lat $48US (138zł)
i dla juniorów poniżej 19 lat $15US(43zł).
Jest też obniżka dla rodzin - druga osoba pod tym samym adresem płaci tylko $30US (86zł).
Juniorzy mogą kupić licencje bez magazynu za symbolicznego $1US!
Tak jak w Kanadzie, w USA też jest potrzeba osobna licencje FAI na zawody międzynarodowe (poza USA i Kanada). Wydaje ją AMA i kosztuje $50US(144zł).
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa


Powróć do Najważniejsze sprawy Sekcji Modelarskiej archiwum