Licencje 2007

Postprzez Tomek Wlazłowski » Piątek, 2 Marzec 2007, 00:05

Jak ktoś chce latać to zaświadczenie od lekarza nie powinno być żadnym
problemem :lol:
F2BTOM
Awatar użytkownika
Tomek Wlazłowski
 
Posty: 5
Dołączenie: Sobota, 17 Luty 2007, 00:05
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez Radek Oleksy » Wtorek, 6 Marzec 2007, 08:57

No z tego co widzę (w terenie ) emocje trochę opadły i ludzie robią badania!
Został jednak jeden problem ... trochę więcej znowu kosztuje nas licencja...
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

szkoda gadać

Postprzez chris606 » Środa, 7 Marzec 2007, 23:53

usunięto post
Ostatnio edytowano Czwartek, 24 Maj 2007, 20:46 przez chris606, łącznie edytowano 1 raz
Hitec Laser 6 FM ch: 64 i 79 / 35Mhz
gg: 9297274,
chris606
 
Posty: 8
Dołączenie: Niedziela, 5 Listopad 2006, 15:31
Miejscowość: ROW

Postprzez Wojciech Lesiuk » Czwartek, 8 Marzec 2007, 01:38

Na łące możesz latać do woli...i to bez zaświadczenia od lekarza i jakiejkolwiek licencji, a przy dzisiejszych regulacjach prawnych, to jak poczytasz przepisy, możesz być operatorem modelu o masie do 25 kg i to bez świadectwa kwalifikacji - choć w takim skrajnym przypadku radzę jednak posiadać polisę, choć ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe.

Swoje żale kieruj na ustawodawcę i posłów, oraz tych co poprzednio zadbali o takie zapisy, dbając o swoje interesy.
Dzisiaj nawet szachiści muszą mieć badania - takie czasy.

Pierwsze wnioski o licencję już wpłynęły - i to z badaniami - więc można to załatwić - więc i zawodników nie zabraknie, choć raczej będzie ich mniej.
Natomiast popularyzacja modelarstwa zależy również od Ciebie.
Czy wiesz, że w AP był kiedyś taki Wydział, który czterema etatami zajmował się wyłącznie sprawami modelarzy? A wiesz ile tam dzisiaj pracuje osób? - w zasadzie 0 - bo nie ma już takiego Wydziału, ani budżetowych pieniędzy.
Pozdrawiam.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Czaro » Piątek, 9 Marzec 2007, 00:00

Wojciech Lesiuk napisał:Pierwsze wnioski o licencję już wpłynęły - i to z badaniami - więc można to załatwić - więc i zawodników nie zabraknie

To gratulacje. Znaczy, że jeszcze nie przekroczyliście granicy i w przyszłym roku można nam jeszcze bardziej pokomplikować życie.
A zawodników ma być kilku, byleby ich nie brakło, czy tylu ilu jest chętnych?
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Awatar użytkownika
Czaro
 
Posty: 48
Dołączenie: Piątek, 10 Luty 2006, 00:25
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 9 Marzec 2007, 01:05

Mam nadzieję, że nie dojdziemy do dna - trzeba spróbować parę spraw odkręcić i wyprostować.
Niestety domniemam, że zaświadczenie lekarskie i tak będzie potrzebne do uprawiania sportu kwalifikowanego.
Dzisiaj trzeba bardziej zwracać uwagę na prawne uwarunkowania - każdy stara się maksymalnie zabezpieczyć przed konsekwencjami nieuprawnionego działania - na szczęście mamy w KM osoby, które pilotują nie tylko samoloty i modele, ale również i proces legislacyjny w tym chorym na władzę kraju - i tu bym upatrywał szanse na złagodzenie lub urealnienie prawa.
Myślę, że oprócz widma upadłości AP, nic gorszego nam nie grozi - i trzeba się temu poświęcić aby tak się nie stało, bo inaczej utracimy bezpowrotnie to co pozostało z lat dawnej świetności polskiego modelarstwa i lotnictwa.
Bolesna prawda, ale prawda:(
Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Licencje 2007

Postprzez Krzysztof Różycki » Piątek, 9 Marzec 2007, 16:07

Po przeanalizowaniu tematu licencji modelarza lotniczego dochodzę do wniosku, że wcale złym pomysłem nie były licencje krajowe i FAI. Licencja krajowa mogła by spełniać rolę polisy ubezpieczenia OC modelarza i taka plus koszty jej wyprodukowania i przesłania powinna być jej cena. Natomiast licencja, nazwijmy ją FAI niech by sobie była obwarowana wymogami i procedurami, praktycznie wymaganymi od reprezentacji i kadry. Jeśli popatrzeć uważnie to sami sobie utrudniamy życie. Popatrzmy jak sprawy badań lotniczo-lekarskich /bo takie a nie Przychodnie Sportowe obowiązują w Sportach Lotniczych/ są realizowane w innych krajach. Akurat miałem do czynienia z wymogami stawianymi skoczkom spadochronowym we Francji i Angli, sam wykonałem przeszło 1700 skoków ze spadochronem w różnych krajach. I tak we Francji od skoczka wymaga się orzeczenia lekarza orzecznika w dziedzinie komunikacji, a spełnieniem tego wymogu jest ...posiadanie dokumentu PRAWO JAZDY. Na wyspach skoczek spadochronowy rejestrując się w instytucji organizującej skoki składa pisemne oświadczenie o dobrym stanie zdrowia i powstrzymaniu się od wykonywania skoków w przypadku złego samopoczucia. Może działania ledislacyjne zaimplikowane przez Komisję Modelarską powinny korzystać ze sprawdzonych zachodnich wzorców w trochę bardziej DUŻYM lotnictwie?
Pozdrawiam Krzysztof Różycki F1B
Krzysztof Różycki
 
Posty: 49
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 15:55
Miejscowość: Poznań

Postprzez Andrzej Grodzki » Piątek, 9 Marzec 2007, 23:29

Dzień dobry.
Właśnie wysłałem elektroniczne listy do modelarzy za granicą, z prośbą o informacje jak wygląda w ich krajach sprawa licencji, koszty? Ubezpieczenie? Badania?
Nie wiem, jaki będzie efekt mojej akcji, nie wiem czy będą mieli czas odpisać, więc jeśli któryś z kolegów zna zasady z innych krajów to chyba warto tu przedstawić dla porównania.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Radek Oleksy » Sobota, 10 Marzec 2007, 11:24

Problem w tym, że modelarstwo jest dyscypliną SPORTOWĄ i dostajemy pieniądze również z Ministerstwa Sportu, a tam wymagane jest zaświadczenie od LEKARZ SPORTOWEGO. Takie przepisy obowiązują nas, od kiedy zostaliśmy SPORTOWCAMI! Tyle, że Pan W nie przestrzegał tego przepisu.
Co do KM to nie obwiniałbym tutaj całkowicie KM z tą sytuację, w AP zachodzą ciągłe zmiany, nie ma już Biura Modelarskiego, jest ogólny dział sport (chyba, nie pamiętam dokładnej nazwy) i zostaliśmy wciągnięci do jednego kubła ze wszystkimi sekcjami AP, wystarczy spojrzeć na wniosek licencji - SĄ TAM WSZYTSKIE KATEGORIE!!! - i można mieć pretensje do KM , że nie wywalczyła dla modelarzy niższej stawki , BO LICENCJI MODELARSKICH WYSTAWIA SIĘ OK 800 -set , A W POZOSTAŁYCH SPORTACH LOTNICZYCH OK 300 !!!!!!!!!. Więc mnie osobiście nie dziwi , że Zarząd AP ustalił taką kwotę za licencję - TO SĄ PO PROSTU DODATKOWE WPŁYWY. A inne stanowisko w tej sprawie , zmieni tylko zmniejszająca się liczba startujących w zawodach modelarzy :( , bo ciągłe podnoszenie kosztów będzie trwało tylko do pewnego momentu - każdy wie, że towar za wygórowaną cenę nie znajdzie nabywcy - ten i myślę , że jeszcze następny sezon pokaże ...

A dla KM mam jeszcze taką sprawę (nie zdążyłem jej powiedzieć na spotkaniu)- NA TYM FORUM BRAKUJE INFORMACJI O JEJ DZIAŁALNOŚCI !!!!!!!!!! NIE PODOBA MI SIĘ RÓWNIEŻ "JĘZYK PARAGRAFÓW"(nie mam tu na myśli żadnego z członków KM , ale sposób obwieszczania niektórych zaleceń) LUDZIE TEGO NIE LUBIĄ !!!! CZASMI TRZEBA PRZEMÓWIC PO LUDZKU !!

POZDRAWIAM !
radek
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

Postprzez Wojciech Frąk » Niedziela, 11 Marzec 2007, 11:21

Witam
Można się krzywić i nie lubić. Ludzka rzecz. Ale bez paragrafów nie "byłoby" kolegi na tym świecie. Nie ma cię w świecie papierów to znaczy że nie istniejesz. A papierem rządzi paragraf. Prawo musi ( a raczej powinno być) być konkretne i podane w jednoznacznej formie. I to właśnie po to by nie zatracić jego poprawnego brzmienia w wyniku ludzkiej dowolnej interpretacji. Proszę zauważyć , że pokazanie i uważne przestudiowanie aktu prawnego szybko likwiduje niepotrzebne i jałowe bicie piany.
Wszyscy tęsknimy za uproszczeniami i łatwymi rozwiązaniami ale odkąd zeszliśmy z drzewa i ujarzmiliśmy ogień, życie z dnia na dzień zaczeło się komplikować.
Pozdrowienia
Wojtek
Wojciech Frąk
 
Posty: 158
Dołączenie: Poniedziałek, 13 Marzec 2006, 20:42
Miejscowość: Lublin

Postprzez Wojciech Lesiuk » Niedziela, 11 Marzec 2007, 19:58

Widzę wiele kontrowersji w temacie licencji - sam również mam mieszane uczucia co do pewnych rozwiązań, i już zapisałem się do lekarza:) - tego sportowego :).
Lecz ja staram się dostrzegać pozytywy całej sytuacji i ufam, że nasze zwarte szeregi wprowadzą Nas w lepsze jutro.
Jeżeli jesteśmy tak liczni, to zadbajmy o lepszą reprezentację w naszych regionalnych aeroklubach, wzmocnijmy sekcje modelarskie, posiądźmy więcej głosów na walnych zebraniach - a wtedy narzucimy rozwiązania lepsze dla modelarzy niż lotników.
Dzisiaj próbujemy osiągnąć pewien konsensus pomiędzy tym co jest, a co możemy wywalczyć.
Osobiście uważam, że podział środków uzyskanych z Ministerstwa Sportu w ramach uprawiania sportu kwalifikowanego w ramach AP nie jest szczytem marzeń opartym na Naszej liczebności, choć i tak dostaliśmy o 1/3 więcej w porównaniu do zeszłego roku.
Trudno jest pogodzić dobro ogółu z dobrem AP - dasz jedym, to zabierzesz drugim.
W tym szleństwie jest jednak jedna wspaniała metoda - bardzo demokratyczna - AP, bez modelarskich osiągnięć nie dostałoby tak dużych pieniędzy z MS - i tu powinien być szantaż - jesteśmy razem to razem walczymy o wspólne dobro, ale podział środków powinien być sprawiedliwy wedle osiągnięć, a nie rozmairów samolotów!!!!!!!!!!!
Ale tu wiem jedno - od ilości głosów zależy czy sprawujesz władzę - i trzeba niestety do tej władzy dążyć, bo wtedy licencje będą po "złotówce + 22% VAT", pytanie tylko czy jeszcze będzie istniało AP, ale to już odrębna kwestia.
Z wyrazami szacunku - W.Lesiuk
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Badania

Postprzez Bartek S. » Niedziela, 11 Marzec 2007, 23:12

Nie doszukałem, bądź nie doczytałem , czy mógłbym prosić o link do spisu badań które trzeba wykonać ( jeżeli cośtakiego istnieje ) :wink:
pozdrawiam
Bartek S.
 
Posty: 1
Dołączenie: Niedziela, 11 Marzec 2007, 23:05
Miejscowość: ROW

Postprzez grześ bar » Poniedziałek, 12 Marzec 2007, 01:11

Cześć koledzy modelarze sportu klasyfikowanego.
Dodzwoniłem się do lekarza od wydawania orzeczenia o uprawianiu sportu zawodniczo i mówię że jestem MODELARZEM RC i muszę mieć badania,a lekarz na to "CO ONI POWARIOWALI" :lol: ale zrobić trzeba.
Trzeba u siebie znaleść lekarza który takie orzeczenie wydaje .
Trzeba zrobić podstawowe badania tj. morfologia ,OB.cukier,i udać się do lekarza kardiologa też od SPORTU/Potrzebne EKG/ a póżniej z tymi wszystkimi wynikami do lekarza który wydaje orzeczenie o naszej zdolności do uprawiania ZAWODNICZEGO MODELARSTWA.
Koszty jakie trzeba ponieść podam w tym tygodniu.
Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrówka .
Grzegorz Baraniak


www.grzegorz-baraniak.com.pl
grześ bar
 
Posty: 6
Dołączenie: Środa, 11 Październik 2006, 23:38
Miejscowość: nowy targ

Postprzez Radek Oleksy » Wtorek, 13 Marzec 2007, 12:22

łał to jakaś nowość :)
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

Postprzez Radek Pilski » Niedziela, 18 Marzec 2007, 18:29

Czy ktoś z kolegów z Warszawy, kto już zdobył zaświadczenie od lekarza, może napisać:
a) w jakiej przychodni uzyskał zaświadczenie (ew. również nazwisko lekarza)
b) wyniki jakich badań były potrzebne
?
Pozdrawiam,
Radek
Awatar użytkownika
Radek Pilski
 
Posty: 62
Dołączenie: Sobota, 4 Luty 2006, 20:52
Miejscowość: Ożarów Mazowiecki

PoprzedniaNastępna

Powróć do Najważniejsze sprawy Sekcji Modelarskiej archiwum