Licencje 2007

Postprzez Andrzej Grodzki » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 15:46

Cześć.
Poczytałem co słychać w innych dyscyplinach sportu, temat badań jest w centrum uwagi.
Podaje link ogólnopolskiej wyszukiwarki placówek medycznych, rada kolegów z innych dyscyplin najpierw zadzwonić i sprawdzić bo nie wszystkie dane są aktualne.
http://www.rynekmedyczny.pl/pl/search/lookmed-search/do-search-cells?query=medycyna+sportowa
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Łukasz Toczewski » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 15:53

Przyjąłem to co napisaliście... muszę to jakoś "przetrawić"... chodzę do lekarza bo dbam o swoje zdrowie i nie robię zamętu...
Ostatnio edytowano Poniedziałek, 26 Luty 2007, 22:42 przez Łukasz Toczewski, łącznie edytowano 1 raz
Łukasz Toczewski
 

Postprzez Boniecki Jerzy » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 16:18

Chciałbym przypomnieć że dla zawodników do 21 roku życia badania są bezpłatne w przychodniach mających umowę z NFZ.
Boniecki Jerzy
 
Posty: 264
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 11:59
Miejscowość: Aeroklub Nadwiślański

Postprzez Marek Szufa » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 22:50

Witam
Chciałbym tutaj dodać tylko tyle, że badania te dotyczą nie tylko "sportu kwalifikowanego" ale niestety zawodników uczestniczących w każdej formie współzawodnictwa sportowego. Ustawa Prawo lotnicze...........
Badania lotniczo-lekarskie

Art. 105. 1. Sprawność psychiczną i fizyczną członka oraz kandydata na członka personelu lotniczego sprawdza się w trakcie badań lotniczo-lekarskich.
1a. Badaniom, o których mowa w ust. 1, nie podlegają członkowie personelu lotniczego oraz kandydaci na członków personelu lotniczego specjalności:
1) pilot - operator modelu latającego o masie poniżej 30 kg;
2) pilot lotni;
3) pilot paralotni.
1b. Przepis ust. 1a nie dotyczy osób wykonujących czynności lotnicze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.
2. Członek personelu lotniczego nie może wykonywać lotów lub innych czynności lotniczych w przypadku utraty wymaganej sprawności psychicznej i fizycznej.
3. Członek personelu lotniczego, który jest świadomy utraty sprawności fizycznej lub psychicznej wymaganej do wykonywania swojej funkcji, zobowiązany jest do natychmiastowego poddania się badaniom lotniczo-lekarskim.
4. Badania lotniczo-lekarskie przeprowadzane są odpłatnie.
5. Sprawność fizyczną i psychiczną członka personelu lotniczego, o którym mowa w ust. 1a, stwierdza się na podstawie złożonego przez tę osobę pisemnego oświadczenia, że stan zdrowia tej osoby pozwala na bezpieczne wykonywanie czynności lotniczych lub ważnego prawa jazdy dowolnej kategorii.
Z lotniczym pozdrowieniem
Marek
Marek Szufa
 
Posty: 26
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 00:47
Miejscowość: Podkowa Lesna

Postprzez Boniecki Jerzy » Wtorek, 27 Luty 2007, 09:25

Dziennik Ustaw Nr 282 poz. 2815 to jest podstawa prawna bezpłatności badań dla młodzieży do ukończenia 21 roku życia.
Boniecki Jerzy
 
Posty: 264
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 11:59
Miejscowość: Aeroklub Nadwiślański

Postprzez stanradzikowski » Wtorek, 27 Luty 2007, 19:56

koledzy nie wiem czy dobrze to prszeczytalem, jestem z australi ale w Regulamin http://modelarstwo.aeroklubpolski.pl/re ... 63077c6e4/

widze ze te badania chyba nie dotyczoł nas. moze zle zrozumialem.


6.3. licencję członka personelu lotniczego lub świadectwo kwalifikacji – wydane w oparciu o przepisy zawarte w Rozdziale 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tekst jednolity opublikowany OMSRP z dnia 17 maja 2006 r. - Dz. U. Nr 100, poz. 696 - wymóg ten nie dotyczy:

– nawigatorów i obserwatorów wchodzących w skład załogi,

– zawodników modelarstwa lotniczego i kosmicznego, którzy we wniosku o licencję składają oświadczenie o posiadanych umiejętnościach do uprawiania dyscypliny z wyszczególnieniem kategorii w zakresie nie sprzecznym z w/w przepisami.
stanradzikowski
 
Posty: 8
Dołączenie: Wtorek, 27 Luty 2007, 19:51
Miejscowość: Krosno

Postprzez Radek Oleksy » Wtorek, 27 Luty 2007, 21:11

A czy lekarze sportowi mają wytyczne dla naszej dyscypliny ????

Bo może np: modelarze biegający za wolnolotkami , muszą robic testy wytzrymałościowe :) , a modelarze uprawiający "uwięź " muszą zaliczyć "wirówkę " ??

Trochę to jest dziwne ... bo co nam mają badać lekarze, skoro dyscypliny są tak różne !!!!!
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

Postprzez Radek Oleksy » Wtorek, 27 Luty 2007, 21:16

Bo była mowa o np: zapaści,
a co z zawałowcami, ciśnieniowcami, niepełnosprawnymi, noszącymi okulary, mającymi kłopoty ze słuchem, zwyrodnienia stawów, prostatę itp ????
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

Postprzez Artur Buszka » Wtorek, 27 Luty 2007, 21:18

. Żle pan zrozumiał. to dotyczy licencji członka personelu lotniczego lub świadectwa kwalifikacji
Artur Buszka
 
Posty: 2
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 23:31
Miejscowość: Gdynia

Postprzez Artur Buszka » Wtorek, 27 Luty 2007, 21:30

nic nie będzie badał pośmieje się weżmie kase i wypisze papier
Artur Buszka
 
Posty: 2
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 23:31
Miejscowość: Gdynia

Postprzez Radek Oleksy » Wtorek, 27 Luty 2007, 21:31

A no tak .... :lol:
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

Postprzez Sebastian Piosik » Czwartek, 1 Marzec 2007, 11:52

Szanowny kolego Radosławie!

Przypuszczam, że ludzie z chorą prostatą nie będą mogli otrzymać licencji, ponieważ często biegają do lasu a latanie modelami w lesie jest bardzo niebezpieczne!
"ENJOY THE SILENCE"
Awatar użytkownika
Sebastian Piosik
 
Posty: 4
Dołączenie: Piątek, 21 Lipiec 2006, 16:07
Miejscowość: Siedlec

Postprzez Sebastian Piosik » Czwartek, 1 Marzec 2007, 11:58

Czyli sprawa się klaruje.
70 złotych licencja 50 dych dla konowała i latamy dalej!
Bardzo mi ulżyło, bo boję się dentysty a prześwietlenia są niezdrowe.
"ENJOY THE SILENCE"
Awatar użytkownika
Sebastian Piosik
 
Posty: 4
Dołączenie: Piątek, 21 Lipiec 2006, 16:07
Miejscowość: Siedlec

Co z pomocnikami na linii startu?

Postprzez Jerzy Zieliński » Czwartek, 1 Marzec 2007, 19:48

Panowie!
Pomóżcie rozwiązać dylemat osoby, która nie "lata modelami", a zmuszona jest posiadać licencję modelarską?
Przepisy większości kategorii modelarskich wymagają posiadania licencji modelarskiej przez pomocników na linii startu i na dodatek ograniczają ich ilość najczęściej do jednej osoby (tak jest w F4C i w F3A).
Dotychczas byłem "etatowym" pomagierem mojego 12-letniego syna. Sam w tych kategoriach nie startowałem. Moja rola ograniczała się do ustawienia modelu na starcie, uruchomienia silnika, a później roli suflera podczas lotu.
Wymagano od pomocnika licencji, to za nią grzecznie płaciłem i przez trzy lata wszystko funkcjonowało.
Teraz musiałbym mieć zgodę od lekarza sportowego i takiej zgody raczej nie dostanę, chociażby dlatego, że wytyczne dla orzeczników jako przeciwskazanie wymieniają nadwagę.
Wiem, że zaraz usłyszę rady, aby kogoś poprosić o wystąpienie w roli pomocnika, ale to wcale nie jest takie proste. Z doświadczenia wiem, że zespół zawodnik-pomocnik musi być dobrze zgrany szczególnie w akrobacji, gdzie podpowiedzi muszą być szybkie i zrozumiałe, a często samo nazewnictwo figur jest różne u różnych osób.
A już z pewnością przypadkowy pomocnik nie będzie chciał się brudzić przy odpalaniu nieznanego sobie silnika (wszyscy wiemy, że w sprawnym uruchomieniu potrzeba dobrej znajomości konkretnego egzemplarza).
Ze względu na młody wiek nie da się tych czynności przerzucić na zawodnika, a poza tym jak później latać z łapskami usmarowanymi olejem.
Z góry dziękuję za każdą konstruktywną radę.
Obawiam się, że ten sezon trzeba będzie "spisać na straty", a w przyszłości uczestniczyć w imprezach, których te wspaniałe przepisy nie będą dosięgać.
BG-80, SP-1890, POL-1890
Jerzy Zieliński
 
Posty: 69
Dołączenie: Piątek, 31 Marzec 2006, 11:44
Miejscowość: Włocławek

Postprzez Boniecki Jerzy » Czwartek, 1 Marzec 2007, 20:10

1. Nie powtarzać plotek że nadwaga uniemożliwia otrzymanie licencji.
2. Pomocnik od ubiegłego roku nie musi posiadać licencji, należy czytać część ogólną kodeksu ( co robi podkomisja?). Licencję musi posiadać kierownik ekipy ale to na zawodach międzynarodowych. Niektórzy lekarze chca tylko opisane EKG i badanie krwi i 40 PLN. Trochę optymizmu i po prostu zadzwonić do przychodni sportowej.
Boniecki Jerzy
 
Posty: 264
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 11:59
Miejscowość: Aeroklub Nadwiślański

PoprzedniaNastępna

Powróć do Najważniejsze sprawy Sekcji Modelarskiej archiwum

cron