Światowa czołówka

Komunikaty, wydarzenia i aktualności Komisji Modelarskiej i Aeroklubu Polskiego.
Link do strony modelarskiej AP: https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/

Światowa czołówka

Postprzez kubit » Niedziela, 20 Grudzień 2009, 14:11

Szanowni Państwo
Przedstawiam krótkie podsumowanie osiagnięć polskich modelarzy w 2009 roku. Tekst ten będzie opublikwany w najblizszym numerze "Skrzydlatej Polski", być może skorzysta z niego również "Modelarz" ( choć jest to mało prawdopodobne)
Korzystajac z okazji składam Wszystkim życzenia Zdrowych, Spokojnych Świat Bożego Narodzenia i wielu sukcesów w Nowym Roku

Stanisław Kubit



Światowa czołówka

Sezon sportowy 2009 w modelarstwie lotniczym, jak co roku obfitował w Mistrzostwa Świata, Europy i zawody zaliczane do Pucharu Świata. Reprezentanci Polski startowali w trzech Mistrzostwach Świata, siedmiu Mistrzostwach Europy i wielu zawodach Pucharowych. Łącznie w wymienionych imprezach reprezentanci Polski i członkowie kadry narodowej zdobyli 23 medale w tym 12 złotych, 7 srebrnych i 4 brązowe co potwierdza ich przynależność do ścisłej światowej czołówki.
Trzy złote, trzy srebrne i jeden medal brązowy zdobyła reprezentacja Polski w Mistrzostwach Europy Modeli Kosmicznych rozegranych w miejscowości Irig w Serbii. Gwiazdą reprezentacji, którą dowodził ?spirit movens? polskich modelarzy kosmicznych, czyli Jerzy Boniecki ( kierownikiem ekipy juniorów był Bartosz Boniecki) okazał się junior Marcin Wieczorek (wychowanek znakomitego instruktora Tadeusza Kasprzyckiego z Aeroklubu Krakowskiego), który zdobył złote medale w klasie zdalnie sterowanych modeli rakietoplanów zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej ( wraz z Arturem Szwedem i Łukaszem Piechówką) Marcin jest kontynuatorem tradycji lotniczych sławnej w całym świecie z osiągnięć w rajdach samolotowo -nawigacyjnych krakowskiej dynastii Wieczorków. Znając predyspozycje, zdolności i podejście do swoich sportowych obowiązków Marcina, można być pewnym, że sukcesy w sportach lotniczych rodziny Wieczorków będą kontynuowane. Doskonale spisali się wychowankowie innego krakowskiego instruktora i wybitnego zawodnika Krzysztofa Przybytka z klubu MTSR Sowiniec. Jakub Fijałkowski zdobył tytuł Mistrza Europy juniorów w klasie modeli S3A natomiast reprezentacja Polski uzupełniona Szymonem Byrtkiem i Matuszem Dybą wywalczyła medal srebrny w klasie S1. Również srebrny medal zdobyła reprezentacja Polski w klasie S5A w składzie: Jakub Fijałkowski i Mateusz Dyba, Szymon Arasimowicz ( instruktor Władysław Starobrat ze Świdnika). Na mistrzostwach w Serbii nieco słabsze wyniki zanotowali tym razem seniorzy, którzy obsadzili rekordową ilość pechowych czwartych miejsc. Wyjątkiem były osiągnięcia Antoniego i Tomasza Karchów, sympatycznych górali z Istebnej, którzy indywidualnie wywalczyli medale srebrny i brązowy. W klasach modeli kosmicznych organizator Mistrzostw Europy czy Świata ma pewną dowolność w wyborze klas, w których te Mistrzostwa są rozgrywane. W Serbii niestety zrezygnowano z przeprowadzenia konkursu w klasie modeli rakietoplanów zdalnie sterowanych S8E/P dla seniorów, w której to klasie Polacy należą do najlepszych w świecie. Bilans medali byłby wówczas zapewne jeszcze lepszy.
Znakomity występ zanotowali polscy juniorzy w Mistrzostwach Europy Modeli Swobodnie Latających rozegranych w miejscowości Solonta w Rumunii. Reprezentacja Polski kierowana przez Norberta Suwałę ze Stalowej Woli przywiozła z tych Mistrzostw cztery medale w tym trzy złote! Mistrzem Europy w klasie modeli z napędem silnikowym F1P został Maciej Karczmarczyk z Warszawy, podopieczny instruktora Marka Romana. Brązowy medal w tej samej klasie wywalczył Patryk Straś, wychowanek Jerzego Włodarczyka z Chrzanowa. Młodzi Polacy zwyciężyli także drużynowo ( oprócz wymienionych w drużynie startował jeszcze Adrian Matras ? MOKSiR Chrzanów). Również złoty medal zdobyła na tych Mistrzostwach ekipa ?gumówkarzy? ( klasa F1B) w składzie: Aleksandra Warakomska, Bartłomiej Skibicki i Maciej Warakomski, trenowana przez instruktora Stanisława Skibickiego z OSiR-u w Suwałkach.
Dwa medale zespołowe zdobyli nasi seniorzy w Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających rozegranych w Bieljobole w Serbii. Srebrny medal w klasie z napędem gumowym F1B ( Adam Krawiec, Eugeniusz Cofalik i Stanisław Skibicki) oraz brązowy w klasie modeli z napędem silnikowym ( Piotr Plachetka, Marek Roman i Jerzy Włodarczyk) nawiązują do świetnych polskich osiągnięć w tych klasach modeli. A warto dodać, że w klasie F1B startowało 39 reprezentacji a 31 w klasie F1C. Konkurencja była więc naprawdę bardzo ostra i naszym zawodnikom należą się duże słowa uznania. W Challenge France czyli punktacji generalnej tych Mistrzostw. Polacy, kierowani przez Grzegorza Boryczko, wśród 40-tu sklasyfikowanych państw zajęli piątą pozycję co należy ocenić bardzo pozytywnie.
Listę polskich medali zdobytych w tym roku zamykają medale brązowe zdobyte zespołowo w Mistrzostwach Świata Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie klasy F1E w Wasserkuppe - Niemcy ( Franciszek Kańczok, Piotr Tendera i Stanisław Kubit) oraz w Mistrzostwach Europy Modeli Halowych w klasie F1D dla juniorów rozegrane w Belgradzie w Serbii ( Szymon Góralczyk, Krzysztof Muras i Tomasz Dawidowicz).
Dobry występ zaliczyła w Norwegii na Mistrzostwach Europy Modeli Makiet nasza reprezentacja w klasie F4C (Marek Dąbrowski, Michał Wójcik, Piotr Śliwiński), która drużynowo uplasowała się na dobrej szóstej pozycji. Po dolataniu nowych modeli reprezentacja nasza w tej klasie nie będzie bez szans na zdobycie medali w Mistrzostwach Świata 2010, które mają być rozegrane w Polsce. W Norwegii nie rozegrano Mistrzostw w klasie F4B, w której jak wiadomo Polacy stanowią światową potęgę. Niestety FAI chyba zbyt łagodnie podchodzi do niektórych organizatorów światowych imprez pozwalając na stosowanie procederów wykluczających z zawodów niektóre klasy według swojego ?uważania?.
Zupełnie podobna sytuacja była w Serbii, gdzie w Mistrzostwach Europu Modeli na uwięzi nie rozegrano klas modeli wyścigowych F2C i prędkościowych F2A bo organizatorzy nie przygotowali odpowiednich torów. W tej sytuacji Polska była reprezentowana tylko przez dwóch ?akrobatów? Pawła Dziubę i Krystiana Borzęckiego, którzy polatali na miarę swoich możliwości, niestety niewystarczających, aby zakwalifikować się do finałowej piętnastki.
Poprawny występ zanotowała nasza ?odmłodzona? reprezentacja w Rumunii w klasie modeli elektrycznych F5B ( Jan Ochman, Michał Salamon, Grzegorz Porębski) i powinien ten występ stanowić bodziec do dalszego rozwoju w tej niezwykle trudnej ale i efektownej klasy modeli. Podobnie można ocenić start naszych radiowców w Mistrzostwach Świata Modeli klasy F3B.
Niczego dobrego nie da się powiedzieć o występie naszych reprezentantów w klasie Modeli Szybowców Termicznych F3J, które odbyły się we Włocławku. Nasi zawodnicy, aby osiągnąć w tej klasie jakiś sukces muszą przede wszystkim wielokrotnie zwiększyć ilość lotów treningowych wykonywanych zgodnie z regulaminem FAI

Z każdym rokiem coraz więcej i coraz bardziej cennych medali z dobywają Polscy w klasyfikacjach końcowych Pucharów Świata. A oto zestawienie tegorocznych medalistów tych pasjonujących rozgrywek.

? Małmyga Leszek ? złote medale w punktacji generalnej Pucharu Świata w klasie modeli kosmicznych S6A i S9A
? Wowry Edward ? złoty medal w punktacji generalnej Pucharu Świata w klasie modeli kosmicznych S8E/P
? Stanisław Kubit ? złoty medal w punktacji generalnej Pucharu Świata w klasie modeli szybowców sterowanych mechanicznie klasy F1E
? Aleksandra Warakomska -złoty medal w punktacji generalnej tegorocznej edycji Pucharu Świata w klasie F1B juniorów
? Adrian Matras - złoty medal w punktacji generalnej tegorocznej edycji Pucharu Świata w klasie modeli F1P juniorów
? Maciej Karczmarczyk - srebrny medal w punktacji generalnej tegorocznej edycji Pucharu Świata w klasie F1P juniorów
? Sławomir Łasocha ? srebrny w punktacji generalnej Pucharu Świata w klasie modeli kosmicznych S4A
? Wojciech Krzywiński - srebrny w punktacji generalnej Pucharu Świata w klasie modeli kosmicznych S7
? Patryk Straś - brązowy medal w punktacji generalnej tegorocznej edycji Pucharu Świata w klasie modeli F1P juniorów

Wydaje się, że polscy modelarze lotniczy w aktualnych uwarunkowaniach osiągają optymalne wyniki. Są one efektem zaangażowania, zdolności i w znakomitym stopniu osobistych wkładów finansowych startujących zawodników. Środki uzyskane przez Aeroklub Polski z Ministerstwa Sportu i Turystyki kierowane są na dofinansowanie wyjazdów poszczególnych reprezentacji oraz na organizację Mistrzostw Polski w klasach mistrzowskich. Tego może nam pozazdrościć wiele europejskich krajów, w których takich możliwości nie ma. Z drugiej strony warto byłoby, aby choć raz na kilka lat Aeroklub Polski zorganizował doposażenie kadry modelarskiej w niezbędny sprzęt i akcesoria. Polscy modelarze sportowcy na pewno na taki gest wielokrotnie zasłużyli. Drugi obszar działania, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę w procesie zapewnienia ciągłości funkcjonowania sportu modelarskiego to szkolenie nowych, młodych instruktorów i trenerów. Obecna i aktywna kadra starzeje się niestety w szybkim tempie i za parę lat, gdy zabraknie nas starych (i starszych), nie będzie komu szkolić dzieci i młodzieży a także organizować funkcjonowania modelarskiego sportu.

Stanisław Kubit
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Światowa czołówka

Postprzez Maciej Czajka » Czwartek, 24 Grudzień 2009, 20:27

Drogi Stanisławie gratulacje za wyniki modelarzy!!! Jednocześnie mam pytanie, czy modelarstwo należy do grupy sportów lotniczych?
Maciej Czajka
 
Posty: 17
Dołączenie: Wtorek, 17 Lipiec 2007, 20:13
Miejscowość: MTS Kwidzyn

Re: Światowa czołówka

Postprzez kubit » Sobota, 26 Grudzień 2009, 12:57

Dziękuję drogi Macieju. Gratulacje należą się całemu naszemu modelarskiemu środowisku. Modelarstwo należy oczywiscie do grupy sportów lotniczych.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Światowa czołówka

Postprzez Maciej Czajka » Sobota, 26 Grudzień 2009, 18:48

No to w takim razie informacja o sukcesach w sportach lotniczych jest niepełna lub pokazuje stosunek do modelarstwa w AP.
Pozdrawiam Maciej
Ps. na stronie AP
Maciej Czajka
 
Posty: 17
Dołączenie: Wtorek, 17 Lipiec 2007, 20:13
Miejscowość: MTS Kwidzyn

Re: Światowa czołówka

Postprzez chomiq » Niedziela, 27 Grudzień 2009, 00:57

tkn napisał:Niczego dobrego nie da się powiedzieć o występie naszych reprezentantów w klasie Modeli Szybowców Termicznych F3J, które odbyły się we Włocławku. Nasi zawodnicy, aby osiągnąć w tej klasie jakiś sukces muszą przede wszystkim wielokrotnie zwiększyć ilość lotów treningowych wykonywanych zgodnie z regulaminem FAI


Gdybym czytał jeszcze inną opinię Trenera Kadry na ten temat, tę mógłbym potraktować jak wpis na "pudelku", ale ponieważ jest to pierwsza wypowiedź jaką widzę, nie pozostawię jej bez uwagi. Dotyczy ona bliskiej mi kategorii, więc będę bronił dobrego zdania o naszym środowisku i przesieję ją przez trzy sita Sokratesa:

1. Prawda: Nie wiem na jakiej podstawie wystawiona jest taka ocena? Brano pod uwagę średnią arytmetyczną, wynik zespołowy, czy najlepszy? Do czego przyrównywano wyniki zawodników? Do wyników w innych kategoriach? Do danych historycznych? Do zainwestowanych w kadrę środków? Jaki był założony cel, abyśmy mogli mówić o sukcesie? Obawiam się, że tak sformułowaną ocenę bardzo łatwo podważyć.

2. Dobro: Wypowiedź ta jest ogólnikową oceną dziewięciu osób i obawiam się, że dla niektórych może być krzywdząca. Ponadto, takie słowa pracują na negatywny wizerunek tej klasy. (patrz sponsorzy, lokalne aerokluby, morale zawodników itp...)

3. Konieczność: Wiadomo, że trening czyni mistrza. Zamiast takich porad oczekiwał bym analizy i konkretów (wskazówek i działań). Z wypowiedzi o treningu i regulaminie FAI mogę się jedynie domyślać, że chodzi o korzystanie z wyciągarek w F3J. Ale to tylko jeden (dyskusyjny) z wielu składników obecnej sytuacji.
Pozytywnym przykładem niech będzie dyskusja prowadzona na rcgroups, na temat rozczarowujących wyników reprezentacji USA w F3B. Lider tego zespołu wytłumaczył się niemal z każdego lotu i uzyskanego wyniku. W dyskusji pojawiły się konkrety, co zrobić, aby nie powtórzyć wpadki z holami. No cóż, środowisko wysyła (sponsoruje) reprezentacje, więc wymaga ;)

Osobiście mógłbym dyskutować z prawdziwością, wartością i celowością cytowanej oceny, a od środowiska, reprezentantów i trenera z zainteresowaniem czekam na relację, wnioski i porady. Wszystkiego dobrego na Nowy Rok.

PS: Jak włączyć BBCode?
Awatar użytkownika
chomiq
 
Posty: 77
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 22:11
Miejscowość: BB

Re: Światowa czołówka

Postprzez kubit » Niedziela, 27 Grudzień 2009, 19:07

Taka jest moja opinia o wynikach naszych reprezentantów we Włocławku. Jesli impreza europejska czy światowa odbywa się u siebie to oczekiwania co do osiagniętych wyników są zawsze wyższe. I to wszystko.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Światowa czołówka

Postprzez Tomek Osinski » Poniedziałek, 28 Grudzień 2009, 00:49

Witam,
chomiq napisał:Pozytywnym przykładem niech będzie dyskusja prowadzona na rcgroups, na temat rozczarowujących wyników reprezentacji USA w F3B. Lider tego zespołu wytłumaczył się niemal z każdego lotu i uzyskanego wyniku. W dyskusji pojawiły się konkrety, co zrobić, aby nie powtórzyć wpadki z holami. No cóż, środowisko wysyła (sponsoruje) reprezentacje, więc wymaga :wink:
Przeczytałem ten wątek od zakończenia zawodów do końca - od 17 do 23 strony. Krzyśku, nie zauważyłem, żeby ktokolwiek domagał się od zawodników wyjaśnienia, rozliczenia itp.
Raczej odwrotnie...
Po postach Michaela Lachowskiego i Toma Kieslinga pojawiły się głosy wspierające, zapewnienia o "współczuciu w cierpieniu", i że w ogóle nie musiał się tłumaczyć(o Toma chodziło).
Potem faktycznie towarzystwo wspólnie rozważało co zrobić, żeby poprawić wyniki w przyszłości. Były posty o konieczności podnoszenia frekwencji na zawodach i trenowania/latania w dużych, kilkunastoosobowych zespołach/klubach.
Wątek zakończył się pytaniem, czy jeszcze są koszulki reprezentacji USA do kupienia i propozycją rozpoczęcia gromadzenia środków na Mistrzostwa Świata 2011.

Uderza mnie ta różnica w naszym i ich podejściu do "porażek". Oni wspólnie, co do jednego, szukają przyczyn i w oparciu o analizę zdarzeń z "pola walki" wyciągają wnioski na przyszłość.
U nas po podobnych zawodach pojawiają się głosy żądne linczu. Cały problem sprowadza się do pytania "którą stroną ustawić winnego, aby gładko wbić go na pal?".
W takich warunkach trudno o konstruktywne wnioski na przyszłość.


Moim zdanim, póki nie nauczymy się spokojnie rozmawiać "o błędach i porażkach", póki nie zrozumiemy siły wspólnego/zespołowego działania, póty możemy zapomnieć o wynikach w wielu konkurencjach, zwłaszcza tam, gdzie wynik zawodnika jest wypadkową pracy kilku osób.

Pozdrawiam,
Tomek

PS
Tekst Trenera traktowałbym raczej z przymróżeniem oka. To przecież do gazety, nie żadna poważna analiza. Przykład...
kubit napisał:W Norwegii nie rozegrano Mistrzostw w klasie F4B, w której jak wiadomo Polacy stanowią światową potęgę. Niestety FAI chyba zbyt łagodnie podchodzi do niektórych organizatorów światowych imprez pozwalając na stosowanie procederów wykluczających z zawodów niektóre klasy według swojego ?uważania?. Zupełnie podobna sytuacja była w Serbii, gdzie w Mistrzostwach Europu Modeli na uwięzi nie rozegrano klas modeli wyścigowych F2C i prędkościowych F2A bo organizatorzy nie przygotowali odpowiednich torów.
Trener potępia świat i FAI za zbyt łatwe odchodzenie od organizawania niektórych imprez, a tymczasem w kraju na Komisji Modelarskiej uchwala się przepis - furtkę do rezygnacji z organizowania Mistrzostw Polski.
No ale to tak, jak napisałem, tekst jest dla gazety... Papier cierpliwy wszystko przyjmie.

PS 2
BBCode? A do czego to?
Ostatnio edytowano Poniedziałek, 28 Grudzień 2009, 16:32 przez Tomek Osinski, łącznie edytowano 1 raz
Powód: cytat "z Krzyśka" uzupełniłem o brakujący uśmiech z "puszczeniem oczka"
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Światowa czołówka

Postprzez chomiq » Poniedziałek, 28 Grudzień 2009, 13:24

Tomku, cytujesz mnie niedokładnie ... na końcu był uśmieszek, więc można to traktować z przymrużeniem oka.
Tak na marginesie, to bardzo ciekawie zorganizowne, że modelarze składają się w stanach na wyjazd swojej reprezentacji. Oczywiście, jest ich odpowiednio więcej inne warunki. Ale to takie miłe, każdy dołoży po parę dolarów i kadra ma lżej. Najbardziej rozśmieszyła mnie praktyka, że za każdego zdobytego "tysiąca" sympatyk wpłaca na kadrę 2$ (albo coś koło tego). A skoro już środowisko wspiera kadrę, to reprezentantom wypada zdać relację z zawodów. I oni sami chcą o tym pisać, nikt się nie musi dopominać. U nich działa to świetnie, a u nas nawet nie bardzo znam naszych reprezentantów. (czasem lepiej znam reprezentację Niemców albo Amerykanów niż naszą, relację z Włocławka też śledziłem na stronach niemieckich i norweskich, a z Brna na czeskich)

Ja nie domagam się tłumaczenia od naszych zawodników, choć bardzo jestem ciekaw ich relacji. Nie chodzi mi o rozliczanie, ale o sympatię. Uważam, że bardzo brakuje takich sprawozdań. A jeśli już pojawia się komentarz ich wyników, to niech będzie merytoryczny, a nie destruktywny.

Swoją drogą, po to powstała strona http://www.f3x.pl (widzę, że ktoś utworzył też http://www.f3b.pl i zarezerwował http://www.f3j.pl), aby było miejsce na zaprezentowanie relacji, zdjęć z imprez, zawodów, pochwalenie się w pracy, w szkole, sponsorowi, podanie składu kadry, logo sponsora, itp... idziemy w dobrą stronę, więc niniejszym zapraszam do pisania.

PS: BBcode pozwala na formatowanie tekstu i nie działa mi w podglądzie wiadomości.
Awatar użytkownika
chomiq
 
Posty: 77
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 22:11
Miejscowość: BB

Re: Światowa czołówka

Postprzez Tomek Osinski » Poniedziałek, 28 Grudzień 2009, 18:16

chomiq napisał:Tomku, cytujesz mnie niedokładnie ... na końcu był uśmieszek, więc można to traktować z przymrużeniem oka.
A to przepraszam, już poprawiłem. Musiałem ręcznie wstawić tego dziabąga, bo sie nie chciał skopiować przez zaznaczenie razem z cytatem. Z dziabągiem, czy bez i tak wiedziałem, że nie masz nic gorszącego na myśli. Trochę sie już znamy.

chomiq napisał:Ja nie domagam się tłumaczenia od naszych zawodników, choć bardzo jestem ciekaw ich relacji. Nie chodzi mi o rozliczanie, ale o sympatię. Uważam, że bardzo brakuje takich sprawozdań. A jeśli już pojawia się komentarz ich wyników, to niech będzie merytoryczny, a nie destruktywny.
Całkowicie sie z tobą zgadzam.
Tylko, jak napisałem w pierwszym poście... Nikt nie ma ochoty rozważać słabych punktów wystepu, jeśli dyskusja grozi wirtualnym linczem.
Wiec żeby takie dyskusje stały się możliwe, musimy dbać o ich klimat. Serdeczny klimat - jak napisał któryś z uczestników tego wątku na rcgroups. Sam nie zawsze potrafiłem utrzymać nerwy na wodzy - że tak posypię tu głowę popiołem, choć daleko jeszcze do środy popielcowej. Po prostu trace cierpliwość za każdym razem, kiedy dyskusja schodzi na manowce. Ale robię postepy. :)

Ok, to tyle z mojej strony tytułem komentarza do krytyki występów modelarzy RC - F3J głównie - napisanej przez Trenera Kadry Narodowej.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którym w sezonie 2009 udało się zająć na zawodach międzynarodowych znaczące miejsca.
Gratulacje także dla tych zawodników, którym po prostu udało się zorganizować i wystartować w wielkich imprezach.


Pozdrawiam,
Tomek

PS Wątek poboczny na temat BBCode przeniosłem tutaj


Admin.- Post kolegi Kamila i następne wydzieliłem do nowego wątku - viewtopic.php?f=5&t=948 - ponieważ nie są związane z tematem.
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa


Powróć do Komisja Modelarska, Aeroklub Polski - informacje

cron