Kadra narodowa 2011

Komunikaty, wydarzenia i aktualności Komisji Modelarskiej i Aeroklubu Polskiego.
Link do strony modelarskiej AP: https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/

Kadra narodowa 2011

Postprzez kubit » Środa, 27 Październik 2010, 10:48

Zgodnie z decyzją Komisji Modelarskiej wynikajacą z aktualnego stanu prawnego do reprezentacji Polski czyli również do kadry narodowej na 2011 rok będę mógł powołać jedynie tych zawodników, którzy są członkami Aeroklubu Polskiego. Oznacza to, że muszą być członkami aeroklubów regionalnych lub stowarzyszeń, które są zarejestrowane w Aeroklubie Polskim. Sekcje modelarskie tych aeroklubów i stowarzyszenia muszą posiadać licencję klubu ważną na 2010 rok. Dlatego wszystkich aspirujacych do kary narodowej proszę aby w terminie do 20.11.2010 roku uregulowali swój status członka Aertoklubu Polskiego.
Trener modelarskiej kadry narodowej

Kadra Narodowa 2011 w .pdf
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Tomek Osinski » Środa, 27 Październik 2010, 17:54

kubit napisał:Zgodnie z decyzją Komisji Modelarskiej wynikajacą z aktualnego stanu prawnego...
Dobrze byłoby wymienić odpowiednie akty prawne i konkretne zapisy, którymi kierowała się KM wydając tę decyzję.

Pozdrawiam,
Tomek
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Wojciech Lesiuk » Środa, 27 Październik 2010, 18:07

Szanowny Panie Trenerze,
a mógłbym poprosić o wyjaśnienie trzech kwestii:
1. od kiedy to Komisja Modelarska podejmuje jakieś ostateczne decyzje dotyczące kadry narodowej i reprezentacji bez akceptacji uchwałą Zarządu AP?
2. jaki jest ten "aktualny stan prawny", bo poza tym, że weszła w życie nowa ustawa o sporcie, która w art. 13, ust.1, pkt.3 deleguje te uprawnienia na polskie związki sportowe (uprawnienia w zakresie uregulowania kwestii powoływania kadry narodowej i reprezentacji), to nigdzie nie widziałem uchwał Zarządu AP wprowadzających takie zasady, o których Szanowny Pan Trener informuje w imieniu KM?
3. a co będzie z takim zawodnikiem pretendującym do kadry narodowej, który ma ważną legitymację członkowską klubu stowarzyszonego w AP, ma ważną na ten rok licencję sportową a np. klub nie opłacił licencji klubu - ma być ukarany za swoją lojalność i nie wejść do kadry?

Wiem, że KM napewno nie działa na szkodę AP ani środowiska modelarskiego, ale czy działa zgodnie z zasadą zapewnienia konstytucyjnej powszechności i dostępności sportu obywatelom a w szczególności dzieciom i młodzieży tego pięknego kraju?
Tak na marginesie wspomnę, że z mocy ustawy, wcale już nie wynika, że Aeroklub Polski pełni wyłączną rolę Polskiego Związku Sportowego w dziedzinie sportów lotniczych a stosowne rozporządzenie Ministra Sportu wymienia traktuje "modelarstwo sportowe" jako odrębną dyscyplinę sportu (bez zawierania się w dziedzinie sport lotniczy) a odrębnie traktuje dyscyplinę "sport lotniczy? - i co na to Szanowna Komisja?

Czy naprawdę tak trudno wprowadzić pewne postanowienia zgodnie z starą maksymą (zasadą) prawa "VACATIO LEGIS"?
Może warto pewne zmiany wprowadzić od przyszłego sezonu? - ustawa chyba daje nam czas dwóch lat!

Z wyrazami szacunku, W.Lesiuk
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez kubit » Czwartek, 28 Październik 2010, 10:37

Kolego Lesiuk
Jak na razie to Aeroklub Polski reprezentuje nasz kraj na zewnatrz czyli osoby będące jego członkami.Aby ten warunek spełnić osoby te muszą być członkami aeroklubu regionalnego lub stowarzyszenia, które z kolei musi mieć wykupioną licencję w Aeroklubie Polskim. Bardzo roszę kolegę sprawdzenie jak ta sprawa wygląda w klasie F2C, bo termin powołania kadry szybko się zbliża. I szkoda czasu na jałowe dyskusje w tym temacje jak również na badanie zawiłości prawniczych.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Wojciech Lesiuk » Czwartek, 28 Październik 2010, 12:41

Szanowny Trenerze,
bardzo podoba mi się Pana odpowiedź i w pełni się zgadzam z ideologią
ale ani szanowna Komisja ani szanowny Trener nie ma racji.
Nie po to wprowadzaliśmy "zmiany" aby w ten sposób traktować zasady, które sami wprowadzamy i przestrzegamy.
Poza tym, m.in. to ja pisałem niektóre regulaminy, to wiem o czym piszę, co nie oznacza, że Pan Trener i KM nie ma racji co do koniecznosci klubowej przynależności zawodników pretendujących do kadry narodowej i reprezentacji... - teraz nowa ustawa na to pozwala ale trzeba zmienić regulamin przyznawania licencji i to najlepiej od nowego roku kalendarzowego.
Zgodnie z w/w regulaminem przysługuje mi prawo do odwołania się od decyzjii, które nie są z nim zgodne do WSA - o szczegóły proszę zapytać dyr. Sportowego AP, bo już był trenowany taki myk.
Jeśli chodzi o F2C, to nikt z osób pretendujących do kadry (pierwsze trzy zespoły) nie ma legitymacji członkowskiej żadnego zrzeszonego w AP stowarzyszenia, ja osobiście ostatnią składkę płaciłem do AW w zeszłym roku - ale pytam się no i co z tego?
Skoro przepisy prawa obligowały mnie jedynie do posiadania licencji, to tak uczyniłem i nie wolno ani Komisji ani Panu ograniczać mi tego prawa...
Mało tego, obowiązujące zasady rankingowe do KN mówią, że zmiany można wprowadzć na kolejny rok kalendarzowy i powinniśmy się tego trzymać, bo inaczej ucierpi na tym autorytet wielu instytucji: Komisji Modelarskiej, Trenera, Zarzadu AP.
A sam Pan widzi z życia codziennego do czego prowadzi utrata zaufania do instytucji i prawa...
Szanujmy zasady, bo inaczej nikt Nas nie będzie szanował!
Nie wolno łamać zasad przyjętych i obowiązujacych, które zgodnie z pkt. 9 obowiązują do końca roku kalendarzowego!
Jeśli już to trzeba zmienić regulamin!

Z wyrazami szacunku - W.Lesiuk
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez kubit » Czwartek, 28 Październik 2010, 15:22

Wyjaśniliśmy sobie chyba te kwestie w rozmowie telefonicznej. Uzgodniłem z kol. Przewodniczacym KM, że przedłużymy termin uregulowania swojej przynależności klubowej do końca stycznia 2011 roku. Każdy będzie miał wystarczająco dużo czasu aby te sprawy załatwić.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Tomek Osinski » Czwartek, 28 Październik 2010, 19:30

kubit napisał:Zgodnie z decyzją Komisji Modelarskiej wynikajacą z aktualnego stanu prawnego do reprezentacji Polski czyli również do kadry narodowej na 2011 rok będę mógł powołać jedynie tych zawodników, którzy są członkami Aeroklubu Polskiego
Napiszę inaczej niż w pierwszej notce... Kiedy ogłasza się tak ważną decyzję, a zwłaszcza, kiedy powołujemy się na "sytuację prawną" BEZWZGLĘDNIE należy wymienić stosowne akty prawne, albowiem nikt z kolegów-członków Komisji Modelarskiej nie jest wybitnym prawnikiem, cobyśmy mogli zaufać na słowo jego interpretacji "obecnej sytuacji prawnej".

kubit do Wojtka Lesiuka napisał:Wyjaśniliśmy sobie chyba te kwestie w rozmowie telefonicznej
Ktoś może ma nagraną tę rozmowę? Bo wyjaśnienia chętnie posłuchaliby też inni zawodnicy, zwłaszcza ci nienależący do Aeroklubu.

Staszku,
Dzięki w ogóle za to, że poświęciłeś swój czas i wstukałeś tu kilka słów o tak ważnej decyzji KM(bez cienia ironii). Może znajdzie się ktoś w KM, kto zechciałby szerzej zreferować Waszą analizę obecnej sytuacji prawnej? Podstawę decyzji. Domyslam się, że Ty i tak masz sporo roboty modelarsko-organizacyjnej, zaś Przewodniczący ma chyba od jakiegoś czasu alergię na mlika.

Wojtku,
Nie draznij Trenera, proszę, albowiem jest On ostatnim, prócz Pawła Prausa, członkiem KM, który w ogóle ma ochotę publicznie rozmawiać z "szeroko pojętym środowiskiem modelarskim" za pomocą internetu.
Co będzie, jak nam sie cała Komisja zamknie w sobie i pogrąży w milczeniu?

Pozdrawiam,
Tomek
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Wojciech Lesiuk » Czwartek, 28 Październik 2010, 22:55

Tomku,
nie drażnię Trenera a jedynie pilnuję porządku prawnego (regulaminowego, bo prawnikiem nie jestem), nawet jeśli nie do końca byłby poprawny ideologicznie dla KM i AP.
I też mam podobne zdanie do Ciebie, że należy się cieszyć , Staszek i Paweł odzywają się na mlik-u - dzięki temu środowisko ma jeszcze jakieś info o podejmowanych decyzjach - niezależnie od tego czy są słuszne czy nie.
Jeśli KM pogrąży się w milczeniu to pozostanie sama na tym świecie :) - i piszę to bez ironii, bo nie mam wcale destrukcyjnych myśli.
Co do mojej rozmowy z Trenerem, to nie musiała być nagrywana, bo dotyczyła zapisów regulaminowych - wystarczy poczytać.
Z wyrazami szacunku - W.Lesiuk
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez morgan1169 » Piątek, 29 Październik 2010, 18:17

Czytam to wszystko i czegoś nie rozumię, nie jestem w kadrze i nie powinno mnie to interesować , ale jednak chcę by wszystko było jasne przynajmniej dla mnie.Jeszcze nie tak dawno by być członkiem AP opłacało się jedynie składki w klubie a ten stemplował ważność licencji chyba że ktoś startował w międzynarodowych to dodatkowo wykupywał znaczek FAI. Obecnie są inne licencje za które co roku płacimy i wydaje mi się że tym samym jest się członkiem AP i po co jeszcze płacić nieudolnym aeroklubom regionalnym i tak nic z tego modelarze nie mają , to nie te czasy kiedy modelarnie przy aeroklubach otrzymywały materiały, delegacje , dofinansiwania dla reprezentacji itd. tego juz dawno nie ma. Ja mam problem bo uważam że płacąc za licencję a tym samym staję się członkiem AP nie jestem zobowiązany do bycia członkiem jeszcze jednej tej samej organizacji. Niektórzy członkowie komisji są również pilotami i myślę że chodzi o dodatkowe finanse które da się ściągnąć z modelarzy.Po za tym jak czytam to obecnie jest rozdzielczość między sportem modelarskim a lotniczym i najwyższy czas by zadbać o modelarskie finanse a nie pilotów , narobili długów a modelarze będą spłacać tak jak już to miało miejsce w AP.

Admin. - Kolega myli licencję sportową z legitymacją członkowską Polskigo Związku Sportowego - PZS'u, tu Aeroklubu. W/g "starej" ustawy o sporcie PZS'y musiały wydawać licencje sportowe nawet zawodnikom niezrzeszonym. To czy zawodnik posiadający licencję s. chce być członikiem PZS'u zależało w/g ustawy tylko od niego.
W ten sposób przewidujący ustawodawcy nie dopuścili do powstawania monopoli PZS'ów na daną dziedzinę sportu - tylko członek PZS'u może startować w zawodach.
Pytanie...
Co takiego się zmieniło w ustawodastwie sportowym, że KM nie chce wpuścić do kadry polskiej zawodników spoza Aeroklubu? Choć Aeroklub musi wydać im licencje sportowe.
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Tomek Osinski » Piątek, 29 Październik 2010, 18:27

Panowie,
Nie lejmy już wody... Konkrety.
Staszku, wpłyń na Przewodniczącego, proszę, niech zleci komuś z KM zreferowanie podstaw prawnych tej kontrowersyjnej decyzji. Jeśli podstawy są solidne, a wasza interpretacja logiczna, będzie to koniec dyskusji. Dodatkowo, być może zapobiegniemy eskalacji emocji. Zwłaszcza Kamyczkowych. 8)

Pozdrawiam,
Tomek
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Pawel Praus » Piątek, 29 Październik 2010, 19:44

Przepraszam za odejście od głównego tematu, ale nie mogę w tym momencie milczeć i muszę skomentować wypowiedź przedmówcy.
morgan1169 napisał:...to nie te czasy kiedy modelarnie przy aeroklubach otrzymywały materiały, delegacje , dofinansiwania dla reprezentacji itd. tego juz dawno nie ma...

Chciałbym przedstawić sytuację jaka ma miejsce obecnie w Aeroklubie Śląskim, a mianowicie:
- jako instruktor w nim zrzeszony nie płacę składek do aeroklubu regionalnego, co więcej Aeroklub Śląski odprowadza za mnie składkę do AP!!!
- wyjeżdżając na zawody z moimi podopiecznymi zawsze mogę liczyć na pomoc ze strony mojego macierzystego aeroklubu dla mnie i co ważniejsze również dla moich podopiecznych!!!
- otrzymuję z aeroklubu dla pracowni materiały, które dysponowane są z centrali!!!
Biorąc powyższe pod uwagę mogę z całą stanowczością powiedzieć, że Aeroklub Śląski dba o modelarzy i owocuje to dobrymi wynikami sportowymi w modelarstwie.
Jeśli chodzi o same licencje to wytłumaczenie pozostawiam moim bardziej doświadczonym kolegom, w pełni popierając podjętą decyzję.
Chcesz strtować w zawodach organizowanych przez Aeroklub i korzystać z dotacji biorąc udział w wyjazdach kadry narodowej to bądź jego członkiem.
Pawel Praus
 
Posty: 86
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez Tomek Osinski » Piątek, 29 Październik 2010, 20:39

Paweł Praus napisał:Jeśli chodzi o same licencje to wytłumaczenie pozostawiam moim bardziej doświadczonym kolegom, w pełni popierając podjętą decyzję.Chcesz strtować w zawodach organizowanych przez Aeroklub i korzystać z dotacji biorąc udział w wyjazdach kadry narodowej to bądź jego członkiem.
Pawle, wszystko cacy, ale gdzie podstawy prawne?

I skoro już odbiegłeś trochę od tematu...
Wasz Aeroklub płaci składkę na centralę za wszystkich swoich członków, czy tylko za instruktorów itp?

Pozdrawiam,
Tomek
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez morgan1169 » Piątek, 29 Październik 2010, 21:36

Panie Pawle , to wspaniała współpraca i takie podejście cieszy, ja mogę powiedzieć co jest w ROW , tu też instruktorzy nie płacą ale tylko wybrani bo ja jako instruktor na MP zostałem skreślony ze składu drużyny właśnie za nie płacenie składek przez członka KM choć porozumienie z dyrekcją było wdrożone. No i jak tu mówić o takich sprawach?. Może że jest rozwiązanie, choćby droższa licencja a w ten sposób pozyskane środki muszą pozostać dla modelarzy a nie dla AP , można z AP współpracować ale nie podlegać bezwzględnie, tematów i sposobów rozwiązania finansowego jest wiele ale zarząd musi chcieć i to w porozumieniu z modelarzami a nie tak jak to komus się podoba. To że ma sie licencję za którą płacimy do niczego nas nie dopuszcza bo na wszystkich zawodach są opłaty i na MP też co początkowo też mnie dziwiło bo oficjalnie ta impreza jest finansowana przez AP , jak się okazuje nie tak do końca.
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez morgan1169 » Piątek, 29 Październik 2010, 21:43

Do notaqtki administratora

NIe tak łatwo było o licencję w przeszłości, modelarz własnoręcznie zrobionym modelem musiał wylatać odpowiedzie warunki by otrzymać licencję sportową wydawaną przez AP. Ja takie warunki zrobiłem i to z wieńcem złotym, dla mnie to jest licenca bo tak na niej pisze a nie legitymacja członkowska , nie wszyscy potrafili spełnic wymagane warunki.

Józef Morgała

lic. AP POL 1169
morgan1169
 
Posty: 94
Dołączenie: Niedziela, 16 Grudzień 2007, 17:48
Miejscowość: rybnik

Re: Kadra narodowa 2011

Postprzez kubit » Sobota, 30 Październik 2010, 10:36

Panowie
Aeroklub Polski to jego członkowie. Gdyby nie było członków to nie było by Aeroklubu, czyli nie byłoby komu wydawać licencji, organizować kalendarza imprez, współorganizować wyjazdy na ME czy MŚ. Jednym słowem nie byłoby jakiegokolwiek życia sportowego. W tej chwili jest sytuacja moim zdaniem chora. Duża część modelarzy jest członkiem Aeoklubu Polskiego poprzez bycie członkiem aeroklubu regionalnego lub stowarzyszenia zarejstrowanego w AP, płaci składki, chodzi na walne zebrania itp. a część najzwyczajniej pasożytuje na nich wykupując jedynie licencje i nie przejmując się niczym. Nie widzę zadnego powodu aby powoływać do kadry takich zawodników, Mnie oni nie odpowiadają z moralnego punktu widzenia. I jako TKN mam do tego prawo i nie muszę się posiłkować jakimikolwiek ustawami prawnymi. Ranking jest elementem wtórnym a nie podstawą powołania do kadry bo zawsze mogę skorzystać z punktu "inne". Dotychczas nigdy tej opcji nie wykorzystywałem, mam nadzieję, że i obecnie nie będę musiał bo wszyscy kandydujący do kadry rozwiążą sprawę swojego członkowstwa.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Następna

Powróć do Komisja Modelarska, Aeroklub Polski - informacje