Przemyślenia po Gliwicach

Przemyślenia po Gliwicach

Postprzez Wojciech Frąk » Wtorek, 30 Maj 2006, 22:07

Witam!
Po Pucharze w Gliwicach mam niesmak. Z tego, co mi przekazano( nie uczestniczyłem w nich) przepis dopuszczający wyciągarki w klasie F3J stworzył podział na uprzywilejowanych i tych gorszych – holujących ręcznie. O ile nie było to zauważalne w Inowrocławiu w Gliwicach dało się wyraźnie odczuć, ale tylko tym drugim. Zaraz wyjaśnię, w czym rzecz. Wyciągarki są ustawiane raz i przez cały czas zawodów zawodnik nie musi zmnieniac stanowiska a ci z ręcznymi byli rzucani od 1 do 9 stanowiska. Utrudnia to organizacje startów licznej grupy zawodników z jednego aeroklubu. Zamierzeniem wprowadzenia wyciągarek było obniżenie kosztów startu i koniecznej do pomocy osób z ekipy i to jest jasne i klarowne. Niestety wprowadziło to przywilej startu z jednego stanowiska dla korzystającego z wyciągarek, czego niestety nie zaznali holujący ręcznie. Żeby nie było tej dysproporcji konieczne jest zapewnienie także innym uczestnikom zawodów startów tylko z jednego, przypisanego im na czas eliminacji i finałów stanowiska. W Inowrocławiu dla startujących z ręcznego holu były wydzielone dwa osobne stanowiska i było ok. Nie lataliśmy z kotwami i holami, nasze hole mogły spokojnie leżeć na ziemi( te z wyciągarek są przez cały czas są rozciągnięte!) i w razie potrzeby startowaliśmy z jednego lub drugiego stanowiska nie skacząc jak pasikoniki na łące. Jeżeli ten problem nie zostanie usunięty będę przeciwny stosowaniu wyciągarek gdyż jak zaznaczyłem na wstępie upośledza to początkujących i mniej zasobnych finansowo zawodników, nie mówiąc tu już o elementarnej zasadzie równości wobec przepisów.
Wojtek
Wojciech Frąk
 
Posty: 158
Dołączenie: Poniedziałek, 13 Marzec 2006, 20:42
Miejscowość: Lublin

Postprzez Tomek Osinski » Środa, 31 Maj 2006, 23:26

Wojtku,
Moim zdaniem twoja uwaga jest słuszna. Dyskusja nad regulaminem wyciągarek jeszcze trwa. Latamy na razie starym(zeszłorocznym, tymczasowym) regulaminie. Zbierzemy wszystkie uwagi, propozycje, pomysły i mam nadzieję, że na przyszly rok uda się wyprodukować jakiś rozsądny regulamin. Teraz jest nam potrzebna cierpliwość.
Prośba... Przenieś swoją wypowiedź do istniejącego już wątku o użyciu wyciągarek (ja swój też przeniosę)- nie ma sensu zakładać drugiego.

Tomek

PS
Nie tylko z ręcznymi holami biegano po różnych stanowiskach.
Ja i Bartek musieliśmy przerzucić po pierwszej kolejce wyciągarki z 2 na 8(przedostatnie) stanowisko startowe - wyszło nam to na zdrowie raczej, trochę ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziło. :)
Zastanawiam się czy nie trzeba by jakiegoś losowania stanowisk robić przed zawodami.
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa


Powróć do F3B, F3J, F3F, F3K, F3Q - szybowce zdalnie sterowane

cron