Markery na torze dla uwięzi

Markery na torze dla uwięzi

Postprzez kubit » Czwartek, 25 Marzec 2021, 20:34

Drodzy Koledzy Uwięziowcy

Aktualnie projektowany jest w Gliwicach tor dla modeli na uwięzi. Istnieje szansa aby był gotowy na koniec lipca tego roku. Chciałbym aby na jego inaugurację zorganizować Mistrzostwa Polski w klasie F4B oraz Puchar Polski w klasie F2B ( w tym samym terminie - loty będą wykonywane na przemian). Promień ogrodzenia toru wynosi 31m. Na tym ogrodzeniu chcemy umieścić na stałe markery na wysokości 1m, 2m, 3m i 6m.
Według opinii dwóch zawodników ( nazwiska znane redakcji) te markery należy umieścić na wyższych wysokościach wynikających z przeliczenia kątowego. Według ich teorii gdyby ogrodzenie było na średnicy 24 m, to markery powinny być na wysokościach jak wyżej. Jeśli ogrodzenie jest na średnicy 31 m ( a tak będzie w Gliwicach) to należy przeliczyć wysokość markerów z twierdzenia Talesa ( to moja uwaga), czyli poprowadzić linię z poziomu toru przez np. wysokość 3 m na średnicy 24 m i ta linia pokaże wysokość usytuowania markera na ogrodzeniu na średnicy 31m.


Ja nie latam na uwięzi ( na razie) ale się z tym rozumowaniem kompletnie nie zgadzam. Uważam, ze niezależnie od tego na jakiej średnicy jest ogrodzenie to markery na tym ogrodzeniu umieszczone powinny być na wysokościach 1m, 2m, 3m, 6m licząc oczywiście od poziomu środka kręgu ( czyli po uwzględnieni spadku terenu dla odpływu wody wynoszącego w ty przypadku 0,5% czyli 15 cm). Dodatkowo postaramy się przygotować trzy komplety markerów przenośnych dla F2A i F2C, które będzie można umieszczać wewnątrz kręgu na odpowiednio dla danej klasy mniejszych promieniach. Proszę o ustosunkowanie się do tego zagadnienia bo to Wy będziecie z tego toru , mam taką nadzieję, korzystać


Poniżej opinia jednego z zawodników ( nazwisko znane redakcji)

Staszku
żeby nie było wątpliwości - kodeks FAI wskazuje markery na ogrodzeniu na 24 metrze dla A i C: 1,2,3 i 6 metrów, jeśli zrobisz markery na ogrodzeniu na 31 metrze to z wyliczenia kątowego wychodzi dla A i C: 1,29; 2,58; 3,875 i 7,75 plus niwelacja terenu (spadku) - liczonego do poziomu środka kręgu - tak nakazuje logika, bo to nigdzie nie jest napisane.
Ostatnio edytowano Czwartek, 25 Marzec 2021, 23:04 przez kubit, łącznie edytowano 1 raz
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Mariusz Brożek AW » Czwartek, 25 Marzec 2021, 21:07

widzę robienie problemu z niczego. Przepisy rozgrywania zawodów modeli latających na uwięzi w tej kwestii są zdecydowanie jednoznaczne. Ale sugestia dodatkowego patyka z poprzeczkami na stosownych wysokościach już dawno została wprowadzona na torze w Landres gdzie miałem przyjemność latać. Tor asfaltowy ogromnej średnicy i jeszcze dalej zainstalowane ogrodzenie. A po drodze widać oznaczenia.
1.jpg
1.jpg (159.73 KiB) Obejrzany 12172 razy

2.jpg
2.jpg (395.05 KiB) Obejrzany 12172 razy


Ważne to odpowiedniej wysokości wieża sędziowska co by sędzia odpowiedzialny za wysokość lotu na poziomie do 6 metrów był realnie ocenić ewentualne przekroczenie płaszczyzny 6 m wysokości
37579630_1930279950363961_1978692163411640320_o.jpg
37579630_1930279950363961_1978692163411640320_o.jpg (223.08 KiB) Obejrzany 12172 razy

odpowiedniej wysokości wieża sędziowska gwarantuje dobrą ocenę przeglądu sytuacji.
Chętnie zapoznam się z teorią Panów ......... ....... i ..... .........
I chętnie zobaczę jak ocenia sędzia wysokość lotu na podstawie trzech znaczników zawieszonych pewnie powyżej 8 metra. Czyli białe znaczniki zawieszone na wysokości ponad 8 metrów dla zawodnika a dla sędziego czerwone na wysokości 6 metrów... Coś nie tak. Przecież przepisy są jednoznaczne !!!
Ostatnio edytowano Piątek, 26 Marzec 2021, 01:42 przez Mariusz Brożek AW, łącznie edytowano 1 raz
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 26 Marzec 2021, 00:23

Panie Brożek,
proszę skorygować swój post o usunięcie personaliów - zgodnie z postem kol. Kubita.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Mariusz Brożek AW » Piątek, 26 Marzec 2021, 07:12

Nie zamierzam dywagować z „pseudo specjalistami” od danych osobowych, którzy po zmianie przepisów nagle pojawili się strasząc powielanymi absurdami wynikającymi z nadinterpretacji oraz niezrozumienia zapisów
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych, w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej „RODO”, które weszło w życie z dniem 25 maja 2018 roku.
Wojciechu, Pana dane nie są tajne. Jest Pan osobą publiczną również jako członek KM - a dla przykładu, to wiele informacji o Panu można znaleźć w oświadczeniu majątkowym, ogólnodostępnym oświadczeniu majątkowym. (Imię Nazwisko oświadczenie majątkowe). Wraz z wejściem przepisów RODO, już nie pierwszy raz stwarza Pan na tym forum psychozę, jakby nagle przetwarzanie danych osobowych stało się nielegalne.
Bardzo proszę, zrobiłem wyjątek wstawiając kropeczki w miejsce imion i nazwisk choć zainteresowani dobrze wiedzą, kto jest autorem proponowanych absurdalnych zmian dotyczących projektu toru w Gliwicach.
Na forum modelarskim skierowałem pytanie do konkretnych autorów nadinterpretacji przepisów. Liczyłem i dalej liczę na konstruktywną rozmowę i wyjaśnienia idei Was kierującymi przy tym super pomyśle wysokości "markerów na torze na uwięzi.
Resume - zwracam się z pytaniem do „dwóch zawodników ( nazwiska znane redakcji)”, którzy za wszelką cenę chcą przeforsować niewłaściwe zmiany w projekcie toru w Gliwicach - kto spartaczył projekt, a tym samym wykonanie toru dla modeli latających, który powstał w ramach modernizacji Parku E. Szymańskiego w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy? Google Maps jasno wskazują lokalizację wspominanego toru. Jak do tej pory nie ma „odważnego”, który przyznałby się do takiego nadużycia, bo przecież tor w Warszawie powstał z publicznych pieniędzy.
Zastanawiam się do czego jeszcze jest się w stanie podsunąć człowiek z manią wielkości aby zniszczyć wszelkie założenia, idee, zasady etyczne i czysto koleżeńskie w modelarstwie. To smutne ale prawdziwe.
Szanowna KM, zamiast straszyć i zniechęcać do działań modelarzy, warto pochylić się nad zadaniami, do których zostaliście powołani, wyjaśnić niewyjaśnione, oczywistemu nie podcinać „skrzydeł”, współdziałać i nie dyskryminować modelarzy, którzy mają prawo, a nawet obowiązek przeciwdziałać nadużyciom chroniąc zasady uczciwej rywalizacji bo przecież wszyscy mamy świadomość, że związane z tym są również publiczne pieniądze.
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 26 Marzec 2021, 08:29

Pan Kubit został poinformowany co nalezy zrobić lub co powinien zrobić lecz o tym już nie napisał a ten wątek jest raczej namiastką Jego problemów z projektem i realizacją tego trudnego przedsięwzięcia. Reszta - treści posta Pana Brożka jest "od czapy" - nie w temacie markerów. Proszę zmienić ton i narrację lub narratora.
Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Pawel Praus » Piątek, 26 Marzec 2021, 08:55

Buahaha dawno się tak nie ubawiłem:-)))
Dotyczy to nie tylko propozycji wprowadzenia w życie rozwiązań nie mających oparcia zarówno w przepisach jak i żadnego zastosowania praktycznego...

..."tak nakazuje logika, bo to nigdzie nie jest napisane..." - ktoś tu z logiki próbuje zrobić kurtyzanę :-)

Ale również nieuświadomionej tęsknoty za słusznie minionymi czasami komuny/cenzury...dobrze, że to już se ne vrati...choć niektórym byłoby pewnie na rękę...
Wojciech Lesiuk napisał:Pan Kubit został poinformowany co nalezy zrobić lub co powinien zrobić lecz o tym już nie napisał a ten wątek jest raczej namiastką Jego problemów z projektem i realizacją tego trudnego przedsięwzięcia. Reszta - treści posta Pana Brożka jest "od czapy" - nie w temacie markerów. Proszę zmienić ton i narrację lub narratora.
Pozdrawiam


Na koniec mojego wpisu muszę stwierdzić, że Mariusz ma absolutną rację w sprawie markerów...i nie tylko.

Aaa odwaga cywilna to bardzo pożądana cecha u każdego człowieka.

I takie przysłowie:
uderz w stół, a nożyce się odezwą...

Na razie tyle, zobaczymy jak dyskusja się rozwinie.
Pawel Praus
 
Posty: 86
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 26 Marzec 2021, 11:06

Tu nie chodzi o rację tylko konkretne wskazanie technicznego rozwiązania problemu, więc macie Panowie szansę, bo reszta to Wasz "bełkot".
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Mariusz Brożek AW » Piątek, 26 Marzec 2021, 12:50

„Tu nie chodzi o rację tylko konkretne wskazanie technicznego rozwiązania problemu, więc macie Panowie szansę, bo reszta to Wasz "bełkot.”
Problemy to Ty stwarzasz Panie Wojciechu. My natomiast systematycznie współpracujemy nad rozwiązaniami w projekcie budowy toru modelarskiego w Gliwicach - na podstawie wymagań Międzynarodowej Federacji Lotniczej dla klasy zawodów F2.
Każdy z moich komentarzy jest w punkt tematycznie ponieważ dotyczy KM, której zadaniem jest ścisła współpraca z modelarzami. Przypominam, że KM reprezentuje wszystkich modelarzy i jest dla wszystkich modelarzy, a nie nielicznych. Przypominam Wojtku, że nie jest to Twój prywatny folwark, a koleżeństwo nie jest Twoimi podwładnymi, którzy ślepo mają wykonywać Twoje absurdalne polecenia ku uciesze Twojej rozbuchanej decyzyjności - „Pan Kubit został poinformowany co nalezy zrobić lub co powinien zrobić”.
Pan Kubit, to doświadczony modelarz, zresztą o ile mnie pamięć nie myli, modelarstwem pasjonował się dużo wcześniej niż Ty zaczynałeś.
Skoro merytoryczna dyskusja z kolegami modelarzami jest dla Ciebie „bełkotem”, to jak zamierzasz realizować zadania, do których zostałeś wyznaczony w KM i dlaczego każde niezgodne z Twoim zdanie kończy się niepochamowanym straszeniem albo obrażaniem?
I wiesz co, o moje narracje i Narratorów jestem spokojny. Po pierwsze nie rzucają słów na wiatr, po drugie każde Ich działania są przemyślane i poparte obowiązującymi przepisami, a po trzecie szanują publiczne pieniądze, nie zależy Im na przywilejach i poklepywaniu po plecach tylko na rzetelnym wykonywaniu swoich zadań nie pomijając prawa.
Konkretny namacalny przykład:
Screen Shot 03-26-21 at 11.33 AM.JPG
Screen Shot 03-26-21 at 11.33 AM.JPG (113.11 KiB) Obejrzany 12024 razy
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 26 Marzec 2021, 15:37

Czyli jak powinno być? Jeśli chodzi o te markery, bo reszta nie w temacie.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 26 Marzec 2021, 16:06

Apropos prawa, ja na szczęście nie jestem konsultantem budowy toru w Gliwicach, tylko chyba GSML. Bardzo jestem ciekaw realizacji tej inwestycji. Bo są tam niestety rzeczy nie możliwe do zrealizowania czy pogodzenia ze sobą - ale to moja prywatna wiedza i tyle - życie samo zweryfikuje wiedzę specjalistów.
Wystarczy mi tej pisaniny, przecież dziś mam urlop - od wszystkiego :)
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Pawel Praus » Piątek, 26 Marzec 2021, 16:08

Wojciech Lesiuk napisał:Czyli jak powinno być? Jeśli chodzi o te markery, bo reszta nie w temacie.


Zacznijmy więc od początku.

Każda instytucja rządowa lub samorządowa działa na podstawie prawa i w granicach prawa...
Proste i jasne, lecz nie dla wszystkich - do tego dojdziemy później.

Prawem dla nas w tej sytuacji jest kodeks sportowy FAI - o właśnie ten dostępny w poniższym linku:
https://www.fai.org/page/ciam-code

Stosowne paragrafy podam później, bo teraz nie mam na to czasu, a dla Twojej Wojtku wiadomości osoby odpowiedzialne za budowę toru już je znają i wprowadzają w czyn...
Ostatnio edytowano Piątek, 26 Marzec 2021, 16:34 przez Pawel Praus, łącznie edytowano 1 raz
Pawel Praus
 
Posty: 86
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 26 Marzec 2021, 16:23

Brawo, czekam na pierwsze zawody :)
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 26 Marzec 2021, 16:48

Domniemam, że jeszcze nie ma pozwolenia na budowę tego toru, dlatego proponuję inwestorowi sprawdzić czy na drodze podejscia do trawiastego lotniska mogą "sterczeć" na stałe jakiekolwiek markery. To bardzo ważna kwestia dotycząca bezpieczeństwa ludzi.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Mariusz Brożek AW » Piątek, 26 Marzec 2021, 22:40

Pytanie do Wojtka Lesiuka - o co Tobie tak naprawdę chodzi? Czytając Twoje komentarze odnoszę wrażenie, jakbyś miał na celu jedynie ośmieszanie, wywyższanie swojej osoby, a na koniec jakbyś miał nadzieję, że budowa toru w Gliwicach nie powiedzie się.
Screen Shot 03-26-21 at 09.15 PM.JPG
Screen Shot 03-26-21 at 09.15 PM.JPG (286.05 KiB) Obejrzany 11837 razy


O kwestie bezpieczeństwa nie masz się co martwić, współpraca z profesjonalistami wyklucza odstępowanie od norm bezpieczeństwa - to podstawa, o której Nam nie trzeba przypominać. Jeżeli masz, choć w to wątpię odrobinę samokrytyki, przypominam Tobie Wojciechu, że wspólnie spędzany czas podczas zawodów daje obraz Twojej zuchwałości podczas krytycznych wypowiedzi na temat kolegów modelarzy, wspólnych znajomych jak i bezpieczeństwa, zasad, respektowania przepisów i koleżeńskiej postawy.
„Brawo, czekam na pierwsze zawody” - jeżeli nie będziesz utrudniał absurdalnymi uwagami,
1.jpg
1.jpg (159.73 KiB) Obejrzany 11837 razy

tutaj rzeczywiście "sterczy" tyczka. ale podobnie jak i jarzmo może być po zawodach wyciągane i chowane do magazynu Toru Modelarskiego w Gliwicach. To naprawdę da się zrobić.

Na koniec tej „wypowiedzi” kolejny raz przypomnę Tobie Wojtku, że Ci, którzy wkładają swoją pracę i zaangażowania w projekt budowy toru w Gliwicach są doświadczonymi modelarzami, tym samym zrobią wszystko aby powstał tor zgodny z kodeksem sportowym FAI i wiesz co, nie będziesz miał tej satysfakcji do szyderczego chichotu, że poszło coś nie tak - wszystko będzie idealnie.
https://youtu.be/jHcDiy6WSyM
od dziewiątej sekundy... Później udało mi się zasłonić mikrofon co by było lepiej słychać Prowadzących jak i Mecenasa i Sponsora w modelarstwie lotniczym na uwięzi jak i w kategorii ...
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 102
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Markery na torze dla uwięzi

Postprzez Wojciech Lesiuk » Sobota, 27 Marzec 2021, 02:01

No cóż, znów jakiś "bełkot czy chichot", w zasadzie nie na temat co wysokości markerów na 31 metrze ogrodzenia toru - nie wiem o co chodzi, zupełnie.

Ale przed chwilą zajrzałem do korespondencji i okazuje się że drugi rok piszę informacyjnie do różnych osób co do zasady ze wskazania Pana Kubita, że budowa toru w Gliwicach musi być zgodna z kodeksem FAI - mam te e-maile - łącznie z moim informowaniem o wysokości markerów i gdzie to jest zapisane w kodeksie.

Kto wymyślił, że ogrodzenie toru w Gliwicach ma mieć średnicę 62 metrów? Kto zainicjował dyskusję nad markerami na 31 metrze? - no przepraszam ale raczej nie ja.

Reszta bez komentarza - no i powodzenia :) - kibicuję pozytywnie, moje uwagi są raczej wskazówkami dla doświadczonych modelarzy czego nie należy pomijać - a co z tym zrobią? - nie moja sprawa - ja nie "latam" :)
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Następna

Powróć do F2A, F2B , F2C, F2D, F2E, F2F, F2G - modele latające na uwięzi

cron