Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania Model

Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania Model

Postprzez Mariusz Brożek AW » Piątek, 1 Czerwiec 2018, 20:17

Konkretne pytania do Przewodniczącego oraz Komisji Modelarskiej.

1. W 2017 roku Mistrzostwa Polski we Włocławku odbyły się z naruszeniem regulaminu Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI - osobiście nie uczestniczyłem w żadnych losowaniach przed biegami. We wszystkich wyścigach wyznaczony byłem jako trzeci czyli ostatni zawodnik. Patrz film: https://youtu.be/TXRaMBTc7xI
- pytanie: czy zasady rozgrywania zawodów obowiązujące na terenie Polski regulują wewnętrzne, poza regulaminowe zapisy, ustalane na bieżąco przez sędziów bądź organizatora zawodów?
2. Po publikacji powyżej zamieszczonego filmu dowiedziałem się od młodzieży , że koledzy Modelarze z Wierzawic w kategorii F2A dopuścili się startu jednym modelem robiąc wynik na poziomie Mistrza i Vice-Mistrza Polski (Mistrzostwa Polski 2017 Włocławek). Został zdyskwalifikowany tylko jeden zawodnik z dwóch używających tego samego modelu w trakcie jednych zawodów.
- pytanie: czy obowiązuje nowy regulamin?
3. Zapoznałem się wnikliwie ze sprawozdaniami z obrad Komisji Modelarskiej za rok 2017 na stronie komisjamodelarskaap.pl i poza zatwierdzeniem Rekordu Polski w kategorii F2C zespołu Wacław Golisz - pilot Wojtek Lesiuk - mechanik, nie ma zmian w regulaminie rozgrywania zawodów, nie poruszone zostały tematy inne, równie ważne dla Modelarstwa jak i reprezentacji Polski.
- pytanie: czy działania, zadania Komisji Modelarskiej polegają jedynie na „zaszczytnej” i stronniczej działalności? Nie poruszono kwestii z punktu pierwszego i drugiego.
4. Do tej pory startowałem w Pucharze Warszawy rozgrywanym w Kijowie. Kolega organizator robił bardzo dobrą robotę na rzecz Pucharu Warszawy w Kijowie. Teraz, startowałem w Pucharze Bułgarii w Kijowie.
- pytanie: dlaczego Puchar Warszawy wypadł ze Światowej tury pucharów? Nikt konkretnie do tej pory nie udzielił mi odpowiedzi na to pytanie, a zadawałem je wielokrotnie kolegom Modelarzom, dlaczego tracimy tak ważne miejsce w promocji polskiego modelarstwa.
Zwracam się z prośbą o potraktowanie moich zastrzeżeń jako istotnych w rozwoju modelarstwa w Polsce.
W związku z powyższym, jednocześnie proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej oraz udzielenie odpowiedzi do czasu spotkania na zgrupowania Kadry Narodowej w Wierzawicach, publicznie pod moim postem.

Mariusz Brożek F2C (numer licencji POL-6662 dawniej SP-2125)
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 84
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Wojciech Lesiuk » Niedziela, 3 Czerwiec 2018, 15:39

Mariusz,
Twoje pytania świadczą jak mało interesujesz się tym co wokół Ciebie się dzieje w kwestii bycia członkiem stowarzyszenia, członkiem kadry narodowej i jak słabo znasz obowiązujące przepisy i procedury a chciałbym Ci przypomnieć, że co roku poświadczasz przy składaniu wniosku o LSFAI, że się z nimi zapoznałeś.

Skoro zadałeś sobie tyle trudu że napisałeś tego posta po zgłębieniu zawiłości modelarskich przepisów, to trzeba było jeszcze zerknąć, gdzie się wysyła wnioski i zapytania dotyczące Polskiego Modelarstwa a nie skrobać żale na forum dyskusyjnym...

Z wyrazami szacunku
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 142
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Mariusz Brożek AW » Niedziela, 3 Czerwiec 2018, 20:08

Wojciechu,

właśnie od tego jest forum dyskusyjne a dialog polega na wymianie swoich spostrzeżeń z szacunkiem do stron. Stąd spłycenie zadanych przeze mnie pytań do "skrobania żali" jest mocno niestosowne i niekulturalne. Od lat siedemdziesiątych jestem modelarzem i akurat to nie ja tłumaczyć się powinienem z nadużyć wykazanych w czterech punktach a konsultowanych z modelarzami.
Co do pierwszej części Twojej wypowiedzi przypominam, że modelarstwo nie polega jedynie na znajomości procedur czy afiszowaniu swojej pozycji. Polega przede wszystkim na prostej zasadzie fair play, którą my, jako dojrzali modelarze zobowiązani wręcz jesteśmy przekazywać jako najistotniejszą zasadę młodym modelarzom.
Stąd przykro mi, że moją wypowiedz potraktowałeś w taki sposób i starasz się wykazać jedynie moją "niewiedzę" zamiast zająć się wnikliwie sprawą, odpowiedzieć nam w sposób merytoryczny na moje cztery pytania.
To, co zostało do tej pory wypracowane w modelarstwie i do czego z pełną świadomością twierdzę, że między innymi i Ty się przyczyniłeś ulega degradacji, tworzy niedopowiedzenia między modelarzami i odbiera mi chęć brania udziału w krajowych zawodach.
Wojciechu, to Ty jesteś Członkiem Komisji Modelarskiej i to do Ciebie należy decyzja jak wypełnisz swoje obowiązki.

Pozdrawiam
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 84
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Wojciech Lesiuk » Poniedziałek, 4 Czerwiec 2018, 01:36

Mariusz,
nie mam zamiaru Ci odpisywać - szkoda mojego czasu - nie na tym form, nie w ten sposób i daleko po czasie...

Jak będzie zgrupowanie w F2, to możemy wrócić do tematów - może posłuchasz większości, skoro nie przyjmujesz tłumaczeń kolegów.

Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 142
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Mariusz Brożek AW » Poniedziałek, 4 Czerwiec 2018, 08:08

Wojciechu,
żeby nie przekroczyć niepotrzebnie cienkiej linii negatywnych emocji, przypominam Tobie, że od kilku tygodni jak nie miesięcy, temat mojego wystąpienia omawialiśmy pośród kolegów w modelarni, również w Twojej obecności chociażby na zakończeniu sezonu co oznacza, że problem od dłuższego czasu jest Tobie dobrze znany - więc skąd zdziwienie, skąd tak mocno osadzone Twoje stanowisko - na nie?
Powiadomiłem Ciebie o wątpliwościach na temat nie przestrzegania regulaminu jakiś czas temu, mając jednocześnie nadzieję, że postąpisz zgodnie z kodeksem etyki oraz nakładanymi na nas regulaminowymi zasadami tym bardziej, że to Ty jesteś Członkiem Komisji Modelarskiej i Asystentem Trenera i tym bardziej, że jesteśmy jednymi ze starszych modelarzy, na których spoczywa obowiązek aby pielęgnować przede wszystkim czyste zasady, zasady fair play - na nas patrzą młodzi modelarze (podczas rozmów na ten temat, mimo moich zastrzeżeń nie zająłeś stanowiska i mimo świadomości zaistniałej sytuacji nie poczyniłeś żadnych kroków wyjaśniających).Dodam, że nigdy w sporcie nie jest „daleko po czasie” na analizowanie decyzji sędziów czy sportowej rywalizacji. Na przykład w ciężarach Szymon Kołecki oraz Marcin Dołęga odebrali w 2017 roku medale za igrzyska olimpijskie z 2008 roku. Czyli po prawie dziesięciu latach !!!
Sport to nie polityka, w sporcie obowiązują czyste zasady, a łamania ich nie da się zamieść „pod dywan”. p.s. napisałem na forum, bo mogłem licząc się z konsekwencjami i chciałem, żeby koledzy modelarze mieli możliwość chociażby zajęcia stanowiska w sprawie.
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 84
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Wojciech Lesiuk » Poniedziałek, 4 Czerwiec 2018, 20:14

Mariusz,
skoro masz odmienne zdanie od sędziów, kolegów i mojego to czym mam się zajmować? - kto Cię przekona? - KM oprze się na faktach a nie na Twoich domysłach i przekonaniach - w ten sposób odpowiedziałeś sobie sam na swoje pierwsze pytanie - co do tego ma etyka? - raczej zdrowy rozsądek i przepisy tutaj mają większe znaczenie.
Wyjaśnień na drugie pytanie oczekuj od tego kolegi, co Ci "nawinął makaron na uszy" o nieprawidłowościach, bo zapomniał Ci dodać "przy kolacji", że wszystko zostało od razu wyjaśnione na MP.
Na trzecie pytanie również oczekuj odpowiedzi od kolegi z pytania drugiego - bo był na tym spotkaniu KM i niczego nie referował, chociaż okazję miał. Twoje uwagi do pracy Komisji F2C w ramach MP nie były omawiane, bo nikt niczego oficjalnie nie zgłosił a ja nie widziałem i nie widzę podstaw do kwestionowania podjętych decyzji.
Na czwarte pytanie - zapytaj o odpowiedź kolegę z Radomia z F2B - zapewne będzie na MP i Wierzawicach - podejdę z Tobą.

Z uwagi na RODO, nie wpisałem personaliów osób :)

Tyle w tym temacie - pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 142
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Mariusz Brożek AW » Poniedziałek, 4 Czerwiec 2018, 23:49

Wojciechu,
przekraczasz granice dobrego wychowania swoimi grubiańskimi porównaniami dotyczących moich rozmów z kolegami modelarzami, spłycając moje intencje oraz ignorując zadane przeze mnie pytania. Mnie nie zależy na splendorze, nie muszę być stronniczy, szanuję każdą myśl swoich kolegów a wsłuchując się w słowa doświadczonych kolegów modelarzy, zdaję sobie sprawę z tego, że już dawno powinienem zająć stanowcze stanowisko w sprawach spornych i wątpliwych. Rozmawialiśmy na te tematy wielokrotnie. Odniosłem wrażenie, że starasz się unikać odprowadzi bądź uznać tematy za niebyłe. Dla mnie to nie jest rozwiązanie. Miałem nadzieję że nie dopuścisz do głębszego sporu, że uszanujesz wieloletnią historię naszej modelarni kiedy to tworzyliśmy naprawdę zgrany team. Widocznie cos Ciebie przerosło, przepraszam ale to jest moje zdanie.
Czasami warto spojrzeć na siebie obiektywnie, pochylić się nad odmiennym zdaniem i zamiast rozpędzać się we wrogości podjąć dialog, merytoryczny oparty na faktach, twardych dowodach a uważam, że już pora, póki jest co ratować.

1. na sesji plenarnej CIAM 2016 roku w paragrafie 4.C.6.1. ustalono: „Losowanie… itd. „ Ważne jest stwierdzenie na koniec że losowania dalsze „ przy użyciu matrycy”. A to oznacza że nie ma możliwości aby w biegach eliminacyjnych mieć trzy razy to samo najgorsze stanowisko startowe a tym bardziej idąc dalej w tym samym paragrafie (punkt 4.C.6.2.) półfinałowe losowania mają się odbyć przy użyciu matrycy. Ponownie dostaję najgorsze stanowiska startowe ( dwa razy żółty).
Zatem żadnej matrycy nie użyto podczas Mistrzostw Polski 2017 gwarantującej sprawiedliwe rozdanie. I dalej idziesz w zaparte twierdząc że Kodeks Sportowy FAI był przestrzegany podczas Mistrzostw Polski Modeli Latających Na Uwięzi 2017 roku.

2. w tym samym kodeksie na stronie 31 Paragraf
C.10.3 General requirements
A model may only be used by one competitor during a contest. I co tu więcej dyskutować. Jeden model jeden zawodnik. Regulamin został złamany bo na Mistrzostwach Polski 2017 w kategorii F2A dwóch zawodników zrobiło wynik na poziomie Mistrza i Vice –Mistrza Polski jednym modelem. Zdyskwalifikowany został tylko jeden zawodnik.
3. Wojtku, wykaż dojrzałość. Dla mnie dojrzałość oznacza poszukiwanie rozwiązań a nie zrzucaniu winy na jak to określiłeś kolegi od makaronu.

4. uczyłem się wiele lat języka rosyjskiego co by teraz będąc w Kijowie dokładnie poznać przyczyny zamiany Pucharu Warszawy na Puchar Bułgarii. Myślałem że od Ciebie usłyszymy wyjaśnienie problemu jaki stworzyłeś a straciliśmy ważne miejsce w promocji polskiego modelarstwa.

Dobrze jeśli uważasz że Twoja pozycja jako Członka Komisji Modelarskiej i Asystenta Trenera opiera się jedynie na zaszczytach związanych z pełnieniem tych funkcji, na tym polu ja sprawę zakańczam. Podejmę dalsze procedowanie na innych obszarach.
Pozdrawiam
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 84
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Wojciech Lesiuk » Wtorek, 5 Czerwiec 2018, 03:06

Mariusz,
to Ty przekraczasz granice dobrego smaku i zdrowego rozsądku.

Spojrzyj na siebie obiektywnie - moim zdaniem przez Ciebie przemawia żal, że nie jesteś w stanie dogonić kolegów wynikami - dlatego kwestionujesz wyniki zawodów, decyzje sędziów i ustanawiane rekordy...

To Ty szukasz sporu ze środowiskiem F2C i F2A, chociaż dzięki niemu wiele zawdzięczasz... - w wielu kwestiach... - w wielu krajach... - uszanuj to, bo bez nich, nikt na świecie by nie wiedział, że istniejesz...

Co do reszty - bez komentarza - od pkt 1 do 4 piszesz dyrdymały i wyrwane z kontekstu tłumaczenia/informacje - osądzasz - masz pretensje - nie prosisz o wyjaśnienia odpowiedzialnych osób tylko przechodzisz do publicznej debaty - a co Ty masz wspólnego z F2A? - włączył Ci się tryb opiekuna/rozjemcy 5 zawodników w 36 milionowym społeczeństwie?

Podejmij odpowiednie kroki i procedowanie - jestem przyzwyczajony do tłumaczeń. Spór z Tobą to będzie dla mnie zaszczyt.

Miejsce w KM mogę Ci w każdej chwili odstąpić - posiedzisz sobie nocami przy e-mailach lub tabelkach, to Ci mina zrzednie - jaki splendor? jakie przywileje? - może jeszcze myślisz, że pobieram z tego tytułu wynagrodzenie? - no to jesteś w błędzie - że powinienem mieć poczucie misji? - tak, oczywiście że mam, dlatego wspólnie z kolegami dbam, aby było lepiej - niestety Twój udział w życiu stowarzyszenia (Aeroklubu Włocławskiego, Aeroklubu Polskiego), modelarni czy naszej grupy F2C ostatnio jest żaden - żyjesz z wysiłku innych - zero wkładu w dobro ogółu - nie włączasz się w organizację imprez, nie startujesz na Polskich zawodach, masz zazwyczaj w nosie w jaki sposób utrzymujemy prywatną modelarnię, w jaki sposób zaopatrujemy się w paliwo, że trzeba odnawiać infrastrukturę torów we Włocławku i w Dąbrowie Górniczej, czekasz na informacje, powiadomienia, zaproszenia, wyjaśnienia, bilety, zakwaterowanie i transport - chcesz sobie miło i przyjemnie "pobzykać" modelikami na zawodach i najlepiej na Twoich zasadach - no sorry ale chyba gdzieś popełniasz błąd w swojej nieomylności oraz co do przyzwyczajeń z poprzedniej epoki...

Teraz masz powody, żeby się na mnie obrazić - nie interesuje mnie już to...

Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 142
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Mariusz Brożek AW » Wtorek, 5 Czerwiec 2018, 05:29

Wojciechu,
dalej widzę brak konstruktywnej odpowiedzi na postawione po raz kolejny cztery podstawowe pytania. A ilością spędzonego czasu w naszej modelarni nigdy z Tobą nie wygram.
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 84
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Mariusz Brożek AW » Wtorek, 5 Czerwiec 2018, 09:37

Wojciechu,

zadałem proste cztery pytania, miałem do tego prawo jak i do doboru miejsca oraz sposobu ich zadania. Potraktowałeś mnie jak gnojka, frajera, którego udawało się podporządkować, ośmieszać. Mam do siebie ogromny żal, że do tej pory pozwalałem w swojej obecności obrażać innych ludzi będących w Naszym gronie, że zgadzałem się na Twoje niezdrowe podejście do rywalizacji, godziłem się na Twoje chore ambicje, decyzje i butę.

Twoje słowa:
„ Spojrzyj na siebie obiektywnie - moim zdaniem przez Ciebie przemawia żal, że nie jesteś w stanie dogonić kolegów wynikami - dlatego kwestionujesz wyniki zawodów, decyzje sędziów i ustanawiane rekordy...”
„To Ty szukasz sporu ze środowiskiem F2C i F2A, chociaż dzięki niemu wiele zawdzięczasz... - w wielu kwestiach... - w wielu krajach... - uszanuj to, bo bez nich, nikt na świecie by nie wiedział, że istniejesz...”
„niestety Twój udział w życiu stowarzyszenia (Aeroklubu Włocławskiego, Aeroklubu Polskiego), modelarni czy naszej grupy F2C ostatnio jest żaden - żyjesz z wysiłku innych - zero wkładu w dobro ogółu - nie włączasz się w organizację imprez, nie startujesz na Polskich zawodach, masz zazwyczaj w nosie w jaki sposób utrzymujemy prywatną modelarnię, w jaki sposób zaopatrujemy się w paliwo, że trzeba odnawiać infrastrukturę torów we Włocławku i w Dąbrowie Górniczej, czekasz na informacje, powiadomienia, zaproszenia, wyjaśnienia, bilety, zakwaterowanie i transport - chcesz sobie miło i przyjemnie "pobzykać" modelikami na zawodach i najlepiej na Twoich zasadach - no sorry ale chyba gdzieś popełniasz błąd w swojej nieomylności oraz co do przyzwyczajeń z poprzedniej epoki...”

świadczą dla mnie jakim jesteś ślepym, głuchym, zapatrzonym w swoje ego człowiekiem, a Twój brak szacunku do ludzi, kwestionowanie wszystkiego co wykracza poza ramy Twojego sposobu na życie jest często przykrym doświadczeniem dla mnie.
Jeśli jedyną Twoją formą obrony jest atak, obrażanie, chęć podporządkowania sobie środowiska, nie będę w tym uczestniczył. To Ty zniszczyłeś idee, które Nam przyświecały, w które wierzyłem i nadal wierzę. Na szczęście Modelarstwo, to nie jedynie Pan Wojciech Lesiuk, Członek Komisji Modelarskiej i Asystent Trenera.
Z pełną świadomością podtrzymuję zadane pytania, wybrane z pośród wielu, których nie omieszkam zadać.

Dobrego dnia
lepiej widoczni widocznie lepsi.
f2c@onet.eu
Awatar użytkownika
Mariusz Brożek AW
 
Posty: 84
Dołączenie: Poniedziałek, 6 Luty 2006, 22:42
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Wojciech Lesiuk » Wtorek, 5 Czerwiec 2018, 10:47

Mariusz,
Używasz słownictwa i argumentacji, ktore nie pochodzą od Ciebie - przestań dawać sterować się głupotą i zawiścią ludzką- szkodzisz kolegom i środowisku - zmień doradcę...

Zachowujesz się dziwnie - nic do Ciebie nie dociera - bycie w grupie, to niestety pewien rodzaj podporządkowania się - masz z tym problem, tu nie chodzi o mnie, podważasz decyzje, rowniez Twoich kolegów na których ja nie mam wplywu - przykre to.
Prawda się zawsze obroni - pamiętaj o tym.

Próbowałem przemowić Ci do rozsądku ale widać, nie jest to już możliwe - krytyka zawsze boli ale jest konstruktywna - zawsze.

To mój ostatni wpis w tym wątku - zaznaczam, że prywatny, bo z mojego osobistego i prywatnego profilu.

Życzę Ci powodzenia i samych sukcesów, szczególnie w F2C.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 142
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Czaro » Piątek, 8 Czerwiec 2018, 13:42

Wracając do meritum:

Czy ktoś mógłby udostępnić Kodeks Sportowy F2 edycję 2017, według której, jak mniemam, były robione MP2017?

Jawnie dostępna jest edycja 2018:
https://www.fai.org/sites/default/files ... ine_18.pdf

w której jest zapis:
4.3.5.
Organisation of Races
a) The three teams in each round of qualifying and semi - final races shall be determined by a blind draw. Contest organisers shall, where necessary, determine the mechanism that ensures that there is only one team of any nation in the same qualifying or semi - final race. Races with fewer than three teams will be put at the end of the draw, in order to allow a 3 - team race with teams that have been granted a re - flight in that round.


Nie ma znaczków na marginesie oznaczających zmiany z poprzednich przepisów, więc zakładam, że w 2017 obowiązywał ten sam przepis. Nie ma w nim mowy o "matrycy". Jedynie do każdego wyścigu jest niezależne losowanie stanowisk. W takim razie mogło się zdarzyć, z małym prawdopodobieństwem, ale jednak, że dany zespół zawsze losuje stanowisko nr 3. Czy dobrze rozumiem?
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Awatar użytkownika
Czaro
 
Posty: 45
Dołączenie: Piątek, 10 Luty 2006, 00:25
Miejscowość: Warszawa

Re: Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania M

Postprzez Wojciech Lesiuk » Sobota, 9 Czerwiec 2018, 00:47

Tak
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 142
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa


Powróć do F2A, F2B , F2C, F2D, F2E, F2F, F2G - modele latające na uwięzi

cron