Jak się pokrywa skrzydła węglowe tkaniną poliestrową ?

Free Flight Krosno

Jak się pokrywa skrzydła węglowe tkaniną poliestrową ?

Postprzez Mariusz Trojanowski » Środa, 7 Listopad 2007, 16:13

chciałbym dowiedzieć się jak się pokrywa tkaninom poliestrową proszę o rady.
Mariusz Trojanowski
 
Posty: 7
Dołączenie: Czwartek, 2 Sierpień 2007, 13:06
Miejscowość: Krapkowice

Postprzez Jakub Włodyka (Włodek) » Poniedziałek, 12 Listopad 2007, 22:10

Ja również niewiem ale ktoś może nam podpowie :D
liczę na odpowiedż :wink:
Jakub Włodyka (Włodek)
 
Posty: 3
Dołączenie: Niedziela, 11 Listopad 2007, 22:34
Miejscowość: Krapkowice

Postprzez Tomek Osinski » Czwartek, 15 Listopad 2007, 02:48

Hmmm. Też bym sie czegoś dowiedział chętnie o tej tkaninie poliestrowej.
Co to takiego?
Czy to jakiś popularny materiał na poszycie w "swobodnych"?
:)
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 392
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Rafal B. » Poniedziałek, 19 Listopad 2007, 14:25

chodzi o tkaninę esaki o której pisał parę postów niżej Henryk Urban?
Pozdrawiam Rafał :-)
Rafal B.
 
Posty: 19
Dołączenie: Sobota, 17 Czerwiec 2006, 16:18
Miejscowość: Bielsko - Biała

Postprzez Andrzej Grodzki » Wtorek, 1 Styczeń 2008, 16:05

Zbyszek Lenartowicz napisał:Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem w oklejaniu skrzydeł tzw. węglowych tkaniną o nazwie “polyspan”. Pokrycie to stosuje w swoich modelach od prawie dziesięciu lat. Ma ono wiele plusów.

-skrzydło nie przybiera wiele na wadze
-jest bardzo odporne na przebicia
-można je łatwo kolorować, na przykład tuszem z flamastra od wewnętrznej strony przed oklejaniem lub po dodaniu pigmentu do caponu – tak to nie pomyłka do oklejania – przyklejania używam polski lakier capon

-jest bardzo odporne na wilgoć
-jak też idealne do ewentualnej naprawy
-nie widać na nim procesu starzenia – szkoda że tylko na skrzydłach! Haha
-uwaga, polyspan ma dwie strony – gładka na zewnątrz i matowa wewnątrz

Myślę że jest kilka sposobów na oklejanie skrzydeł – rożne są szkoły

Jak ja to robię:

1) gotowe skrzydło jest wyczyszczone bardzo drobnym papierem np. numer 800 ze wszelkich dających wyczuć się nierówności – jest to ważne gdyż po oklejaniu jest to widoczne
2) powinno być odtłuszczone rozpuszczalnikiem
3) ja nie oklejam przodu skrzydła tzw. “D” boxu zupełnie i nie wydaje mi się to konieczne. Całe pokrycie zaczyna się 10 mm przed końcem kesonu w części środkowej i około 5-iu mm na końcu ucha
4) do oklejania – przyklejania używam lakieru capon. Rozpuszczam go w kilku słoikach w rożnych proporcjach do rożnych czynności.
a) do przyklejenia polyspanu w proporcji 10% rozpuszczalnika i 90% caponu. Smaruje miękkim pędzelkiem wspomniane odległości na kesonie od spodu skrzydła jak i spodnią cześć żeberek. Nie smaruje zupełnie krawędzi spływu. Przekręcam skrzydło i powtarzam ten proces od góry bez smarowania spływu również. Te czynności trzeba powtórzyć minimum 3 razy bardzo dokładnie – to ważne. Spływ zostawiam niesmarowany gdyż uważam że w ten sposób lepiej zostaje zachowany profil skrzydła. A dla mocy przykleniana nie ma to znaczenia.

Następnie przygotowany polyspan układam ze słojami wzdłuż na uchu od dołu bez zbędnych naprężeń i drobnymi kroplami małym pędzelkiem przesączam go caponem w proporcji około 20% rozpuszczalnika i 80% caponu po żebrach i dolnej części kesonu. Po tej czynności przewijam pokrycie na górną stronę i lekko napinając ustalam linie gdzie pokrycie ma się skończyć. Zaznaczam ją i odcinam, po czym ponownie przykładam i kilkoma kroplami ustalam właściwą pozycje przyklejenia. Teraz po sprawdzeniu przyklejam górę i dół przesączając pokrycie bardzo dokładnie. Robię to dwukrotnie, tak by pokrycie w spodniej części bardzo dokładnie przylegało do żeberek. Odcinam zbędne końce przy specjalnej metalowej taśmie o krzywiznach odpowiadających łonczeniu centropłata i ucha jak i końca ucha.
Po tej czynności do pracy przystępuje żelazko ustawione na niewielką temperaturę i krok po kroku zaczynając od spodu zbieram nierówności i napinam pokrycie. Jest ważne by nie zostawiać wiele naddatków gdyż polyspan nie jest aż tak bardzo kurczliwy. Jeżeli zachodzi potrzeba, można zwiększyć temperaturę aż do uzyskania całkowicie gładkiej powierzchni. Identycznym procesem jest pokrycie centropłata spód pierwszy następnie góra, punktowe przyklejenie, przewinięcie, odcięcie linii, przyłapanie punktowe, i dokładne przesączenie – co jest bardzo ważne, i żelazko.

Po tym procesie w trzecim słoiku mam capon bardzo rzadki, 50% rozpuszczalnika i 50% caponu. Miękkim płaskim pędzelkiem bardzo cienką warstwą pokrywam np. 3 przestrzenie między żeberkami z dołu i 3 z góry, pilnując by pokrycie nie odkleiło się od żeberek od spodu. Tu smarowanie powinno być dość szybkie. Nie smaruje całości jednocześnie dla bezpieczeństwa. Po pierwszym smarowaniu można ewentualne luzy wyregulować ustawionym na wyższą temperaturę żelazkiem. Całe szkrzydło jest pokrywane 3-4 razy. Dobrze wykonane płaty nie wymagają przypinania do deski.

Jakkolwiek do wyschnięcia ustawiam je na płycie szklanej. Turbulator jest bezpośrednio przyklejany do kesonu kroplami cjano i następnie smarowany caponem. Capon nie napręża konstrukcji tylko wypełnia pory. Przed przystąpieniem do pokrycia, zalecam gorąco wykonanie kilku prób. na np. starym szkrzydle.

Myślę że ten opis choć w przybliżeniu będzie pomocny.
Chętnie odpowiem na bardziej szczegółowe pytania.
Moc pozdrowień dla modelarzy w kraju.

Zbyszek Lenartowicz

Co tu dużo mówić ?
Wielkie dzięki Zbyszku.

Gdyby ktoś chciał zamiast polecanego przez Zbyszka Caponu zastosować Nitrocellon to może okazać się to błędem. Nitrocellon ma bardzo duże, o wiele większe niż Capon własności napinające, Nitrocellon z tego słynie. Użycie Caponu może jest kluczem tej technologii oklejania, ale to jest mój domysł. Praktycy do dzieła.
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Krzysztof Różycki » Piątek, 25 Kwiecień 2008, 15:14

Dodatek cellonu do lakieru podczas lakierowania skrzydła powoduje bardziej biały /papierowy/ kolor pokrycia. Sam lakier ma tendencję do tworzenia pokrycia "transparentnym".
Pozdrawiam Krzysztof Różycki F1B
Krzysztof Różycki
 
Posty: 49
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 15:55
Miejscowość: Poznań


Powróć do F1A, F1B, F1C, F1D, F1E, F1G, F1H, F1J, F1K, F1L, F1P, F1Q, F1R - swobodnie latające

cron