Strona 1 z 1

Regulamin klasy F1A standard

PostWysłany: Czwartek, 17 Grudzień 2020, 19:02
przez kubit
Propagator i inicjator klasy F1A standard Prezes Ryszard Lewandowski zainicjował dyskusję na temat regulaminu klasy F1A standard, w której według dotychczasowego regulaminu rozgrywane są od kilku lat zawody.
Na podstawie mojego 65 letniego doświadczenia w startach modeli klasy F1A ( dawniej A-2) proponuję przyjąć następujący regulamin klasy F1A standard, który można zawrzeć w jednym zdaniu:

Klasa F1A standard to klasa F1A, w której dozwolone jest wykorzystanie wyłącznika czasowego jedynie do ograniczenia czasu lotu.
Uzasadnienie:
Taka definicja pozwala na stosowanie haków dynamicznych w tej klasie. Klasa F1A standard powinna wzmacniać sportowy charakter modelarstwa lotniczego.Taki charakter zapewnia zastosowanie haków dynamicznych. Zwiększa to atrakcyjność holowania modeli, wyszukiwania noszeń, pozwala w tym zakresie szkolić juniorów, którzy obecnie nie posiadają takich umiejętności. Typowy start juniora w MIstrzostwach Polski i innych zawodach to start "na krechę". Proponowana przez mnie definicja sprawia, że zakupione bardzo drogie modeli z LDA nie będą gwarantowały jakiejkolwiek przewagi nad modelami zbudowanymi z minimalnym wykorzystaniem materiałów kompozytowych a więc modeli tanich.

Re: Regulamin klasy F1A standard

PostWysłany: Wtorek, 5 Styczeń 2021, 21:07
przez Piotr Świerczyński
Witam,
Na wstępie pragnę życzyć wszystkim samych przyjemności w uprawianiu sporów modelarskich w nowym 2021 roku, a kolegom o chorych ambicjach powściągliwości i empatii.

Wracając do meritum mojego wpisu, popieram propozycję Stanisława dotyczącą regulaminu F1A standard. Uważam że tak sformułowany zapis nie faworyzuje żadnego z zawodników a tylko stawia granice rozbudowy mechanicznej modeli, natomiast możliwość przemieszczania się z modelem spowoduje rozwój umiejętności zawodnika.
Jak już tu został poruszony, trącony, zakres szkolenia juniorów to uważam że takowego nie ma. Bo trudno nazwać czynność wykonywaną pod dyktando instruktora " ciągnij,ciągnij puść. K...wa zobacz co zrobiłeś" szkoleniem. Poziom wyszkolenia juniorów jest żenująco niski, są bezradni, nie samodzielni a wyniki na zawodach to jedynie Boska zasługa.