Mistrzostwa Polski swobodnych w Krośnie - podsumowanie

Free Flight Krosno

Mistrzostwa Polski swobodnych w Krośnie - podsumowanie

Postprzez Adam Kopacz » Sobota, 10 Lipiec 2010, 21:56

Jednym ze sposobów doskonalenia organizacji jest analiza popełnionych błędów i szukanie sposobu ich wyeliminowania w przyszłości.
W Krośnie metodę tę stosujemy po każdych zawodach spisując popełnione błędy, choćby najmniejsze, analizując genezę ich powstania i szukamy sposobu, aby nie popełnić ich w organizacji następnej imprezy.
Chciałbym poddać pod dyskusję Kolegów modelarzy dwa tematy z krośnieńskich MP z moją opinią, która zaważyła na podjętych decyzjach sędziego głównego.

1. Pomiar czasu lotu dokonany przez chronometrażystów niezgodny z pomiarem dokonanym przez zawodnika lub pomocnika. Teoretycznie nie ma możliwości podważenia pomiaru czasu lotu dokonanego przez chronometrażystów przez jakąkolwiek osobę. Choćby z tego powodu, że tylko chronometrażyści (zgodnie z przepisami) są powołani do pomiaru. Nikt nie może zmienić tego czasu, ani sędzia główny, ani jury. Bo na jakiej podstwie ? Na podstawie zeznań świadków (zawodnik, pomocnik, kolega) ? Oni też nie są uprawnieni do pomiaru.
Jedyną reakcją na ewentualny błąd pomiaru może być sumienne wyjaśnienie okoliczności lotu i pomiaru, tutaj z wykorzystaniem "zeznań świadków" i podjęcie decyzji o dodatkowym szkoleniu sędziów lub nieobsadzaniu danego chronometrażysty w następnych zawodach.
2. Przerwanie trwającej tury lotów lub jej przedłużenie. Moim zdaniem jakakolwiek zmiana warunków lotu w czasie trwania tury lotów nie może być dokonana, w tym przerwanie lotów i przedłużenie kolejki lub zmiana miejsca startu w trakcie trwania kolejki.
Wyjątek stanowi sytuacja zagrażająca bezpieczeństwu (np. wyładowania atmosferyczne) lub warunki spoza zakresu dopuszczonego przepisami (np. wiatr powyżej 9m/s).
W takich przypadkach kolejkę należy raczej unieważnić niż przerywać i po przerwie wznawiać w innych warunkach.

Chętnie wsłucham się w Kolegów opinie i argumenty. Innym organizatorom również wynik dyskusji może się przydać.
Adam Kopacz
Adam Kopacz
 
Posty: 32
Dołączenie: Poniedziałek, 21 Lipiec 2008, 21:46
Miejscowość: KS

Re: Mistrzostwa Polski swobodnych w Krośnie - podsumowanie

Postprzez Krzysztof Różycki » Środa, 14 Lipiec 2010, 11:18

Szanowni Organizatorzy!
Uważam, że przy organizowaniu zawodów należy kierować się przepisami Kodeksu FAI oraz poczuciem zdrowego rozsadku. Jak wskazuje przebieg wielu Mistrzostw Świata i Europy do konkretnych sytuacji Kierownictwo Zawodów musi dostosować swoje decyzje i posunięcia. Chodzi jednak o to aby były to decyzje rozsądne i wyważone, podjęte z poszanowaniem przepisów i intencji w nich zawartych.
Pozdrawiam Krzysztof Różycki F1B
Krzysztof Różycki
 
Posty: 49
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 15:55
Miejscowość: Poznań

Re: Mistrzostwa Polski swobodnych w Krośnie - podsumowanie

Postprzez kubit » Czwartek, 15 Lipiec 2010, 13:27

W przypadku pojawienia się niekorzystnych warunków atmosferycznych w trakcie trwania kolejki lotów ( wiatr powyżej 9m/s lub burza) kolejkę należy przerwać i dokończyć w najbliższym mozliwym terminie. Nie można jej rozpoczynać od początku. Już tak wielokrotnie bywało na zawodach międzynarodowych. Dlatego np. decyzja Sędziego Głównego w Krosnie odnosnie 7 kolejki w F1A była słuszna, choć niektórzy koledzy mieli okropnego pecha np. Krzysiek Stężalski.
W przyszłości należy natomiast unikać sytuacji, gdy Mistrzostwa rozgrywają się na lotnisku gdzie panuje taki ruch jak w Krosnie, gdy latały F1B i F1C. Było to skrajnie niebezpieczne dla wszystkich i dobrze, ze dzięki Bogu to się szczęśliwie skończyło.
Odnosnie pomiaru czasu- w przypadku stwierdzenia ewidentnego błędu przez sędziego chronometrazystę, gdy jest jeszcze na to czas- Sędzia Główny moze pozwolić na ponowny start zawodnika w tej samej kolejce, w której miejsce miał incydent. Kiedyś na Pucharze Świata w Czechach totalnie skopałem lot po czym pod koniec kolejki dowiedziałem się, że zamiast około 40 s ( dokładnie nie wiedziałem ile bo sobie nie mierzyłem) mam wpisanego maxa ( 300 s). Zgłosiłem to Sędziemu Głównemu ( Ivanowi Horzejszemu) i ten pozwolił mi ten lot powtórzyć ( który też zresztą skopałem).
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice


Powróć do F1A, F1B, F1C, F1D, F1E, F1G, F1H, F1J, F1K, F1L, F1P, F1Q, F1R - swobodnie latające