Ocena latawców


Ocena latawców

Postprzez kubit » Środa, 3 Październik 2012, 19:09

W celu lepszego zdeterminowania oceny latawców na tegorocznych Mistrzostwach Polski za akceptacją kierownictwa Komisji Modelarskiej stosowane będą następujące jej elementy

Latawce płaskie FLP
1 – Konstrukcja latawca 0 – 10
4 - konstrukcja z 2 listewek
5 - konstrukcja z 3 listewek
6 - konstrukcja
7 – 10 inne bardziej skomplikowane kształty

2 - Wykonanie Latawca 0 – 10

3 - szlifowane listewki, symetryczna konstrukcja
3-6 - jak wyżej + wzmocnienia konstrukcji
7 – 10 – jak wyżej wyjątkowo starannie wykonany

3 - Zdobienie, wygląd estetyczny latawca 0 – 10

0 - latawiec nie zdobiony
2 - hasło na temat Aeroklubu lub Społem
3 – numer licencji zawodnika
1 - inicjały
0-4– ogólne wrażenie estetyczne

4 – Lot latawca 0 – 20

przy prędkości wiatru < 2 m/s
0 – latawiec nie leci
10 - latawiec leci nie stabilnie
20 – latawiec leci poprawnie i stabilnie

Przy prędkości wiatru > 2m/s
Punkty według wskazań przyrządu do pomiaru kąta nachylenia linki latawca do poziomu

5 – Efekty specjalne
0 – brak efektów specjalnych
10 – poprawnie zademonstrowany efekt specjalny

Ocena konstrukcji latawców skrzynkowych

3 – przekrój poprzeczny trójkątny- prosta skrzynka
4 – przekrój poprzeczny prostokątny – prosta skrzynka
2 – dodatkowo za skrzydła
6-10 – inne złożone konstrukcje
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Ocena latawców

Postprzez Wojciech Lesiuk » Czwartek, 4 Październik 2012, 09:25

W związku z opublikowanymi zasadami oceny latawców na nadchodzących Mistrzostwach Polski Aeroklubu Polskiego roku pańskiego 2012, które mają odbyć się na terenie Aeroklubu Gliwickiego, mam pytanie do autora postu czy jest uchwała Komisji Modelarskiej zmieniająca dotychczas obowiązujący regulamin Aeroklub Polskiego FLP i FLS w przedstawionym kształcie?
Jeśli nie to chyba zaszła jakaś pomyłka z tą akceptacją Komisji Modelarskiej...i determinowaniem elementów oceny wykonania i lotu latawców...
Jeżeli nazywamy te zawody Mistrzostwami Polski AP - zresztą L!!! (czyli 50-te!!!), to regulamin jest, więc po co tworzyć nowe byty, a jeśli już, to trzeba było zrobić to o wiele wcześniej lub zmienić nazwę zawodów na Ogólnopolskie, Gliwickie lub Społem-owskie?
W piśmie informacyjnym, które zostało oficjalnie opublikowane na stronie AP jest napisane, że obowiązują przepisy techniczne AP, więc zupełnie nie rozumiem tej determinacji elementów oceny wykonania i lotu latawców...
Co prawda są wymienieni różni organizatorzy i sponsorzy zawodów ale nic nie stoi na przeszkodzie aby były odrębne klasyfikacje za np. najładniejsze logo SPOŁEM.... :wink:
Jedyne co nastraja optymizmem,to to że dowiadujemy się o szczególnych zasadach obowiązujących, na ponad dwa tygodnie przed Mistrzostwami Polski :)

Mam nadzieję, że pojadę na te Mistrzostwa jako opiekun, a moi zawodnicy otrzymają po ocenie statycznej i lotu kartę punktacyjną z wyszczególnionymi pozycjami oceny, tak aby zawodnicy wiedzieli jakie błędy popełnili a opiekunowie mogli ewentualnie porównać oceny, sprawdzając się tym samym w pracy instruktorskiej lub trenerskiej...

Z wyrazami szacunku - Mistrz Polski w kategorii OPEN - 1996 rok GLIWICE :)
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez kubit » Czwartek, 4 Październik 2012, 19:27

Przedstawiona propozycja tylko uszczegóławia oceny latawca i jest całkowicie zgodna z regulaminem zawodów latawcowych zamieszczonym na stronie AP " Sport wszystkich dzieci..." Ma ułatwić pracę sędziów a opiekunom zwrócić uwagę na preferowane elementy tej oceny. Czyli ma ograniczyć dyskusje i kłótnie, które zawsze w takiej sytuacji występują. Tak inelygentny instruktor jak kol.W.Lesiuk na pewno to rozumie a jak nie ( w co nie wierzę) to przed kolejnym złośliwym postem niech do mnie najpierw zadzwoni to jeszcze staranniej Mu wytłumaczę. I jeszcze jedno.Nie będzie w tym roku klasy "open"
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Ocena latawców

Postprzez Wojciech Lesiuk » Czwartek, 4 Październik 2012, 20:15

O jakiej złośliwości piszesz? - wszędzie zamieściłem uśmieszki a nie złośliwe miny? :)
Nie jestem złośliwy a jedynie dociekliwy - zadałem konkretne pytanie - i nie wiem po co wyjeżdżasz do mnie z tekstem o inteligencji - proponuję abyś usunął ten fragment, bo w moim poście nie ma żadnych personalnych "wyjazdów" do Ciebie a jedynie do tego co proponujesz...
Ocenę zgodności zaleceń z regulaminem AP pozostawiam zainteresowanym - ktoś, kto buduje latawce od lat, organizuje zawody i miał doczynienia z protestami rodziców, będzie wiedział o czym napisałem, zresztą tak jak napisałem w 1996 roku zdobyłem w Gliwicach Mistrzostwo Polski w klasie OPEN, gdzie byłeś sędzią i biegałeś po lotnisku z kątomierzem...reszty dotyczącej mojego osobistego wrażenia oraz odczuć moich zawodników wolę nie pamiętać, z różnych powodów :)
Staszku, wybacz ale rozmowa telefoniczna nie przyniosłaby żadnego efektu publicznej dyskusji a jest jeszcze czas aby pewne dziwne jak dla mnie zalecenia usunąć.
I nie musisz mi niczego tłumaczyć - robię latawce dla przyjemności a ich puszczanie sprawia mi ogromną frajdę od kiedy tylko pamiętam... - niestety w pewnych kwestiach, a w szczególności regulaminowych jestem niestety formalistą. Sam kiedyś byłeś w KM i mawiałeś, że jesli ktoś chce zmian, to niech napisze wniosek do KM - ja już to kilka razy robiłem i z tego co pamiętam zmiany były wprowadzone i obowiązują do dziś.
Cieszę się że MP w FLP i FLS będą w Gliwicach ale to nie oznacza, że mam wszystko "bezszelestnie" akceptować - tym bardziej nie rozumiem, że będą dodawane punkty za napisanie numeru licencji na latawcu czy tematyki związanej z AP czy Społem... - "a co ma piernik do wiatraka" - z wyłączeniem mielenia mąki...
Jak to się ma do historii i znaczenia latawców...oraz ich zdobienia na dalekim wschodzie?
Znam latawcowe tradycje w Polsce i rolę AP i Społem w ich propagowaniu ale za loga funduje się nagrody specjalne a nie dodatkowe punkty w MP.
Wszystkie latawce mają być z hasłami i logami AP? - Przecież to jest bez sensu - jest miliony ciekawych motywów, wspaniałych, z chińskimi korzeniami, kolorowych - a ja mam namawiać do malowania logo AP? a co w tym znaczku jest latawcowego? (na marginesie, nic nie mam do loga AP :) - bardzo je lubię i szanuję :)
Zresztą nie będę się już więcej rozpisywał - jak będzie z tą oceną to zobaczymy.

I jeszcze jedno, wiem, że nie będzie klasy OPEN w Gliwicach - przeczytałem pismo organizacyjne ze zrozumieniem i nawet napisałem do Ciebie e-maila abyś usunął zapis o modelach latających na uwięzi :)

Z wyrazami szacunku - fan latawców :)
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez kubit » Piątek, 5 Październik 2012, 14:27

Drogi Wojtku
Jeszcze raz wyjaśniam, że w przyjetym sposobie oceny latawców nie ma nic sprzecznego z oceną latawców w przyjętym regulamini w "Sporcie dzieci i młodzieży".
Zawody są organzowane pod patronatem Aroklubu Polskiego oraz Społem i te dwie instytucje posrednio lub bezposrednio te zawody finansują. Według mojej oceny należy je w zwiazku z tym reklamować, poropagować i tyle. To samo jak chodzi o licencje. Wszystkim nam powinno zależeć aby tych licencji było jak najwięcej. a koszt 10 zł + znaczek chyba nie jest problemem. A motywów chińskich, malajskich i singapurskich nikt nikomu nie zabrania malować.
Tak ja to rozumiem
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Ocena latawców

Postprzez Wojciech Lesiuk » Piątek, 5 Październik 2012, 15:57

1. Zrozumiałem :) - organizator ma zawsze rację...
2. A jeśli nie ma racji to patrz punkt pierwszy...
Niby nic nie ma sprzecznego ale czy napewno wszystkie zalecenia stawiają na równi potencjalnych zawodników i są zupełnie zgodne z zapisami regulaminu?
I nie chodzi tu o mnie, bo nie ma OPEN, ale zupełnie przypadkową drużynę, która chce powalczyć zgodnie z obowiązującymi od lat zasadami - najczęściej na lokalnych, aeroklubowych zawodach...
Drogi Staszku,
widocznie nie potrafię czytać... - wskaż mi proszę punkt z regulaminu dotyczącego FLP i FLS systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży, przyjętego uchwałą KM, gdzie znajdują się Twoje wytyczne? a w szczególności dotyczące np. numeru licencji (więc konieczności jej posiadania!!!) lub pomiaru kąta lotu latawca i otrzymywania za to punktów!
Reszty nie tykam, bo to kwestia bardziej rozsądku i doświadczenia komisji sędziowskiej niż organizatora.

Ciekawy jestem czy tak samo zmieniasz zasady swoim kolegom na zawodach F1E? - np. wszystkie modele muszą być koloru pomarańczowego, bo lepiej je widać w trawie...

W takim razie, mam nadzieję, do zobaczenia w Gliwicach o ile AEROMODELKLUB zwycięży jutro w Warszawie.

Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez Tomek Osinski » Sobota, 6 Październik 2012, 17:33

Drodzy Autorzy Regulaminów,

Moje 3 grosze, tak ogólnie...

Czego szukamy w regulaminach - porządku, pragmatyzmu, uczciwości, równości, przejrzystości, prostoty.
Stosowanie regulaminów wpływa na młode umysły zwłaszcza. Kształtuje je. W pewnym stopniu przynajmniej.

Co wiemy o regulaminach?...

Nie istnieje regulamin, który zastąpiłby zdrowy rozsądek.
Jednocześnie...
Zdrowy rozsądek jest w stanie zastąpić każdy regulamin.
Stąd...
Podstawą każdego regulaminu powinien być zdrowy rozsądek... U ludzi go piszących w sensie. I stosujących/egzekwujących.

Ale to utopia. Przynajmniej przez 2 pokolenia jeszcze. Wiem.
Choć nie jestem pewien, czy sie zgodzicie ze mną...? :) (to zdanie jest ironiczne, gdy sie zagłębić, to zjadliwie sarkastyczne nawet, mimo/zwłaszcza, że z uśmiechem)

Pozdrawiam,
Obserwator
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 393
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez kubit » Sobota, 6 Październik 2012, 21:26

Kolego Lesiuk
Twoje uwagi na temat F1E są debilne i nie będę na nie odpowiadał. A Ty straciłeś u mnie resztki szacunku
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Ocena latawców

Postprzez Wojciech Lesiuk » Sobota, 6 Październik 2012, 23:54

Co do resztek szacunku, to historia uczy, że najbardziej trzeba szanować wroga i nie wolno mu okazywać, że się utraciło do niego szacunek - nie wypada i brak w tym taktyki.
Ja nadal szanuję kol. Kubita - niezależnie od Jego zdania na mój temat i powyższej taktyki...
Co do moich debilnych uwag, to wielokrotne (co roczne) badania u lekarza sportowego nie wykazały u mnie takiej choroby.
Istotą dzisiejszych czasów jest dalece zaawansowana umiejętność prowadzenia dyskusji - widocznie jej nie posiadam...przepraszam.
Być może nie rozumiem intencji kol. Kubita, które napewno są szlachetne - napisałem w tej sprawie pismo do KM (e-maila) - uspokoję się jak otrzymam odpowiedź, nawet taką, która utrzyma w mocy wytyczne kol. Kubita.
Co do F1E, nie mam śmaiłości się wypowiadać - zawsze milcze jak walicie się po głowach w ramach F1 - użyłem porównaia jako przenośni - przepraszam, jeśli ktoś poczuł się urażony - to wynika z mojej niewiedzy choć na aucie mam naklejkę: I like F1C :)

Na ocenie latwców akurat się znam - mam odpowiednie wpisy w mojej sędziowskiej, niebieskiej, aeroklubowej książece...i tylko dlatego ośmieliłem się zapytać i protestować.
Resztę pokaże czas...
Z wyrazami szacunku
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez Tomek Osinski » Niedziela, 7 Październik 2012, 12:03

Jedna rzecz bije po oczach z dystansu...
Konieczność posiadania Licencji Sportowej przez dzieci chcące puścić latawiec płaski. A niech i skrzynkowy! Boskie! Boski obłęd w sensie.

Przeczytałem wasze posty dokładnie. Nie chcę sie wypowiadać na temat regulaminowego ujęcia szaty graficznej latawców, bo sie nie znam - nie potrafie zrobić latawca, gdzie mi tam do Mistrza Polski.
Latawce były dla mnie taką artystyczną ekspresją na temat lotnictwa. Zajęcie akurat na 2-3 jesienne popołudnia dla rodziny. Bo nawet modelarnia niepotrzebna - proste i "szybkie" konstrukcje. Tanie, bezpieczne materiały. Istota to estetyka, pomysłowość, artyzm.

I choć zabawne jest punktowanie logo AP i nr licencji w szacie graficznej zamiast wrażenia artystycznego - taka ciekawostka rodem z peerelu - to co innego budzi zadumę...
Latawce, radosna twórczość dla każdego dziecka, stają się wyczynowym sportem modelarskim - spory regulaminowe, przynależność klubowa, licencje sportowe, eliminacje, składki, opłaty...
Miast masowości, miast inspiracji, pasji tworzenia i radosnej, wspólnej zabawy na łące, jest wdrażanie do wyścigu szczurów, zderzanie z biurokratyczną machiną i zawłaszczenie latawców, jako "dziedziny sportów lotniczych" zapewne, tylko dla członków Aeroklubu Polskiego.

40'stomilionowy naród, a ciekaw jestem ilu "licencjonowanych zawodników" wystartuje w Mistrzostwach Polski Latawców Płaskich Aeroklubu Polskiego?

Pewne rzeczy najlepiej widać z dystansu.

Pozdrawiam,
Zdystansowany

PS
Wojciech Lesiuk napisał:badania u lekarza sportowego nie wykazały u mnie takiej choroby
Jeśli byliśmy u tego samego lekarza sportowego w okolicach Zielonki, to on tylko puls badał - stwierdzał, że zawodnik żyje. Musisz iść do innego. Jeśli przeczuwasz potrzebę znaczy.
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 393
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez Wojciech Lesiuk » Niedziela, 7 Październik 2012, 19:43

Byliśmy u tego samego lekarza ale w innym miejscu, natomiast ja zawsze robię dodatkowe badania - tak na wszelki wypadek :)

Też już jestem zdystansowany - tym bardziej, że moja córka trzeci raz zrzędu zdobyła Mistrzostwo Warszawy w FLP, i to akurat z numerem licencji na latawcu...może to pomogło?

Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez Tomek Osinski » Niedziela, 7 Październik 2012, 22:00

Wojciech Lesiuk napisał:zawsze robię dodatkowe badania - tak na wszelki wypadek
Bardzo słusznie. Tylko lekarz sportowy to taka niewyszukana specjalność.

Wojciech Lesiuk napisał:moja córka trzeci raz zrzędu zdobyła Mistrzostwo Warszawy w FLP, i to akurat z numerem licencji na latawcu...może to pomogło?
No, ja też nie mam pojęcia, co pomogło - pisałem, nie znam regulaminu. Może zależy czyj numer licencji był na latawcu, lub/i kto ustalał skład komisji sędziowskiej?

Na marginesie...
Nie dystansuj sie tak do konkurencji po sukcesie Córki. O co chodzi, nie może być lepsza od Tatusia - autorytet od latawców w domu może być tylko jeden? ;)

Pozdrawiam,
Tomek
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 393
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez Wojciech Lesiuk » Niedziela, 7 Październik 2012, 23:18

Numer licencji był córki - wpełni legalny na ten rok - POL 6999.
Co do składu dzisiejszej komisji sędziowskiej, to od czterech lat nie angażuję się w zawody latawcowe w Warszawie, bo od kiedy latam zawodniczo w F2C, to nie mam czasu pomóc Bogdanowi, zresztą nie byłoby to etyczne, gdybym wtrącał się w sprawy organizacyjne, czy sędziowskie wystawiając jednocześnie do startu swoją córkę.

Co ciekawe, w Warszawie jest rozdzielność oceny statycznej od dynamicznej - od wielu lat - są różne składy osobowe do oceny statycznej i dynamicznej...ma to ogromną zaletę...
Aeromodelkub Art.bem wychował wielu wspaniałych sędziów i organizatorów - głównie dzięki Bogdanowi Wierzbie - to wspaniała, organiczna praca nad młodzieżą...

Co do autorytetu latawcowego w domu, to moja córka mnie przerosła - nawet nie wiedziałem, że ma w sobie tyle woli walki...

Z wyrazami szacunku - W.Lesiuk
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez Tomek Osinski » Wtorek, 9 Październik 2012, 18:00

Brawo, Wojtku. Żona Cezara powinna być poza wszelkimi podejrzeniami - bez znaczenia winna, czy nie. Sam cień podejrzeń może prowadzić do oskarżenia.
Szkoda, że nie wszyscy sędziowie i działacze mają podobną zręczność i znajomość etyki.

Dziewczynki, to chyba mają raczej wolę współpracy, partnerstwa, równości - wolę harmonijnego działania w grupie.
To chłopcy pojmują nieomal każde działanie jak walkę, rywalizację o pozycję w hierarchii. Pewnie dlatego niektórym po wygranych zawodach, woda sodowa uderza do głowy.
Ale ok - taka tam dygresja o słowach.
Bo dla mnie walka to jest na wojnie. Na zawodach sportowych jest zabawa, praca nad sobą, nad zespołem.

Pozdrawiam,
Tomek
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 393
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Ocena latawców

Postprzez kubit » Środa, 10 Październik 2012, 12:16

Mimo tego, ze szereg Spółdzielni PSS Społem z zadowoleniem przyjęły i zakceptowały przyznawanie dodatkowych punktów za posiadanie licencji przez startujęcych zawodników to odstępujemy od tej propozycji ze względu na trudości w technicznym załatwieniu tej sprawy. Po prostu Licencji na startowanie w zawodach nie poziadają najbliższe Spółdzielniom Aerokluby. Przykładem jest Aeroklub Szczeciński. Zdecydowana większość osób odpowiedzialnych za działalność społeczno-samorzadową w Spółdzielniach twierdziły, że otrzymanie licencji przez młodego zawodnika byłoby dla niego zaszczytem i nobilitacją. Ja tak samo rozumowałem. Ale nie da się tego zrobić w tym roku więc od tego odstępujemy.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice


Powróć do Zawody i imprezy modelarskie - zapowiedzi, wyniki, relacje, komunikaty

cron