Latawcowe Mistrzostwa Polski 2012. Święto Latawca "Społem"


Latawcowe Mistrzostwa Polski 2012. Święto Latawca "Społem"

Postprzez kubit » Sobota, 28 Lipiec 2012, 16:44

Latawcowe Mistrzostwa Polski 2012
Święto Latawca „Społem” PSS

Tradycja organizowania zawodów latawcowych przez „Społem” we współpracy z Aeroklubem Polskim sięga 1962 roku. Pierwsze krajowe zawody odbyły się w Warszawie na boisku „Spójni” z udziałem instruktorów z ówczesnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W kolejnych latach „Święto Latawca” odbywało się w około 200 miastach Polski. W świetlicach, ośrodkach Praktyczna Pani a nawet w biurach PSS–ów pod okiem instruktorów aeroklubowych kilkanaście tysięcy dzieci budowało latawce i startowało w zawodach.
Na V Zjeździe Krajowego Związku Rewizyjnego „Społem” ( KZRSS „Społem”), który odbył się w listopadzie ubiegłego roku w Wiśle, delegaci reprezentujący ponad 200 spółdzielni z terenu całego kraju zgłosili i przyjęli wniosek : Powrócić do tradycji organizowania zawodów latawcowych tzw. Święta Latawca „Społem”. W ślad za tym wnioskiem przygotowano i podpisano w kwietniu bieżącego roku porozumienie z Aeroklubem Polskim o przeprowadzeniu pod wspólnym patronatem zawodów latawcowych dla dzieci i młodzieży w 2012.
Określono następujące cele akcji:
• Politechnizacja dzieci i młodzieży poprzez zorganizowanie punktów budowy latawców oraz zapewnienie możliwości sportowej rywalizacji w regionach i na szczeblu ogólnokrajowym
• Propagowanie idei ruchu spółdzielczego w związku z proklamowaniem przez ONZ roku 2012 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości
• Przybliżenie misji Aeroklubu Polskiego w zakresie popularyzacji modelarstwa i lotnictwa sportowego
• Promowanie spółdzielczości spożywców „Społem” jak organizacji posiadającej bogatą tradycję społecznej pracy z dziećmi i młodzieżą
Podpisanie porozumienia pomiędzy KZRSS „Społem: a Aeroklubem Polskim przewiduje przystąpienie do akcji latawcowej spółdzielni spożywców „Społem” we współpracy z lokalnymi sekcjami modelarskimi aeroklubów regionalnych lub stowarzyszeniami. We wrześniu powinny być uruchomione punkty budowy latawców. Terminy zawodów regionalnych (będącymi zarazem eliminacjami do Mistrzostw Polski) przewiduje się na ostatni weekend września lub pierwszy października, natomiast Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane w Gliwicach w dniach 20-21 października 2012r.
W Mistrzostwach Polski mogą wystartować 4 osobowe reprezentacje zarówno sekcji modelarskich i stowarzyszeń jak i poszczególnych regionalnych Spółdzielni „Społem”.
W 12 numerze Kuriera Spółdzielczego z 27 czerwca 2012 roku KZRSS „Społem” zachęca Spółdzielnie z całego kraju do przystąpienia do tegorocznej akcji latawcowej. Warto podkreślić, że jest to duża szansa dla środowiska modelarskiego. Jest to okazja, aby nawiązać kontakt z najbliższą Spółdzielnią „Społem” efektem czego może być nawet wieloletnia owocna dla obydwu stron współpraca. Przykładem może być współdziałanie Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych ze Społem PSS Gliwice. Jej efektem jest już ponad trzydziestoletnie funkcjonowanie Klubu Modelarza „Społem” PSS Gliwice, którego członkowie osiągają znakomite wyniki w kraju i zagranicą. Spółdzielnia udostępnia modelarzom lokal i opłaca instruktora- pozostałe środki potrzebne do funkcjonowania klubu pozyskiwane są z gliwickiego samorządu. Wiem z własnego doświadczenia, że w środowisku spółdzielczym jest dużo osób, które chcą takiej współpracy, gdyż doskonale rozumieją misję Spółdzielni na polu działalności dla członków Spółdzielni i ich rodzin.
Dlatego apelujemy do wszystkich instruktorów, działaczy i modelarzy, którym na sercu leży dobro polskiego modelarstwa lotniczego: Nawiązujmy trwały kontakt ze Spółdzielniami „Społem” i na początek postarajmy się przygotować ich reprezentacje do tegorocznych Latawcowych Mistrzostw Polski. Takiej okazji nie można zmarnować.

Stanisław Kubit
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Powróć do Zawody i imprezy modelarskie - zapowiedzi, wyniki, relacje, komunikaty

cron