Aeroklub Polski                                                                                Zatwierdzony

        Zarząd                                                                                       Uchwałą Prezydium Zarządu

                                                                                                          Aeroklubu Polskiego

                                                                                                          Nr  60/12/XVI /2005 r.

                                                                                                          z dnia 18.10.2005 roku.

 

 

RAMOWY REGULAMIN 

KOMISJI SPECJALNOŚCIOWYCH 

AEROKLUBU POLSKIEGO 

 

 

1.Komisja Specjalnościowa (KS) jest społecznym organem doradczym Zarządu Aeroklubu Polskiego w organizacji całokształtu działalności szkoleniowej i sportowej.

 

2. Sposób powoływania komisji specjalnościowych. 

 

2.1        Komisje specjalnościowe, zwane dalej Komisjami są powoływane i rozwiązywane przez Zarząd Aeroklubu Polskiego  zgodnie z postanowieniami statutu  § 17.2. ppkt. 9 .

2.2        Skład poszczególnych Komisji w liczbie nie przekraczającej 9 osób w tym do siedmiu jest wybieranych w wyniku głosowania podczas Posiedzenia Wyborczego KS (Sejmiku Wyborczego KS) zwołanego przez ustępującego przewodniczącego komisji w terminie do 3 miesięcy od zakończenia Wyborczego Zjazdu Krajowego AP. Z urzędu w skład KS wchodzi pracownik Biura Zarządu AP i trener.

2.3 Zawiadomienie z programem i regulaminem zebrania   musi być wysłane do Aeroklubów regionalnych z co najmniej 1 miesięcznym wyprzedzeniem.

2.4 Czynne prawo wyborcze komisji posiadają przewodniczący sekcji specjalnościowych lub delegaci sekcji posiadający pisemne upoważnienie podpisane przez przewodniczącego sekcji. 

2.5 Bierne prawo wyborcze przysługuje członkom zwyczajnym Aeroklubu Polskiego jak również osobom reprezentującym organizacje i środowiska z poza Aeroklubu Polskiego, których kandydatury zostały zgłoszone przez osoby posiadające czynne prawo wyborcze lub na podstawie pisemnego zgłoszenia kandydatury na ręce ustępującego przewodniczącego KS. 

2.6 Posiedzenie Wyborcze jest prawomocne w obecności co najmniej 50% przewodniczących lub delegatów  sekcji specjalnościowych zrzeszonych w Aeroklubie Polskim.

2.7        Członkowie nowo wybranej Komisji   wyłaniają ze swojego grona przewodniczącego, wice przewodniczącego, sekretarza i skarbnika. Prezydium Komisji tworzą przewodniczący, wice przewodniczący, sekretarz, skarbnik. W skład Prezydium Komisji z urzędu wchodzi pracownik Biura Zarządu AP  i trener.

 

 

 

2.8 Propozycję składu Komisji przedstawia Zarządowi Aeroklubu Polskiego do zatwierdzenia      nowo wybrany Przewodniczący Komisji Specjalnościowej na najbliższym posiedzeniu po zebraniu przewodniczących sekcji . W skład Komisji z urzędu wchodzi pracownik biura Zarządu AP i trener Kadry Narodowej.

2.9         W przypadku nie odbycia się zebrania przewodniczących sekcji aeroklubów regionalnych  Zarząd AP powołuje Przewodniczącego Komisji, który po konsultacji środowiskowej na następnym posiedzeniu Zarządu AP przedstawia do zatwierdzenia propozycje składu KS. W skład Komisji z urzędu wchodzi pracownik Biura Zarządu AP i trener Kadry Narodowej.

2.10        Komisja powoływana jest na okres kadencji władz Aeroklubu Polskiego.

 

3.  Prawa Komisji .

 3.1 Komisja ma prawo wnioskowania o odwołanie nieaktywnych członków ze swojego składu w ilości nie większej niż 1/3, większością głosów wszystkich członków Komisji i wnioskowanie o dokooptowanie nowych członków na wakujące miejsca. Nowi członkowie muszą być zatwierdzeni przez Zarząd AP.

3.2 Komisja posiada wydzielone konto, na którym gromadzone są środki finansowe. Wszelkie dyspozycje odbywają w oparciu o „Regulamin Konta” zatwierdzony przez Zarząd AP. 

3.3 Komisja może  dysponować wydzielonym sprzętem. Zarządzanie sprzętem odbywa się według zasad określonych w „Regulaminie eksploatacji sprzętu komisji” zatwierdzony przez Zarząd AP

 

4.  Zadania Komisji .

4.1. Opiniowanie spraw przekazanych do rozpatrzenia przez Zarząd, Prezydium lub Prezesa Aeroklubu Polskiego oraz opracowywanie z własnej inicjatywy opinii dotyczących bieżącego działania oraz perspektyw rozwojowych dziedziny działalności będącej przedmiotem zainteresowania. 

4.2. Wypracowywanie i przedstawienie wniosków dotyczących działalności wyszkoleniowej, sportowej i technicznej.

4.3. Opracowywanie spraw przygotowawczych i organizacyjnych zawodów krajowych i międzynarodowych.

4.4 Wnioskowanie kandydatur do Komisji Specjalnościowych FAI oraz kierowników ekip na zawody międzynarodowe. 

4.5 Wnioskowanie kandydatur na trenerów Kadry Narodowej, składu Kadry Narodowej i składów reprezentacji na zawody międzynarodowe. 

4.6 Gospodarowanie środkami finansowymi zgromadzonymi przez Komisję oraz przekazanym sprzętem. 

4.7 Opracowywanie regulaminów imprez sportowych oraz niezbędnych klasyfikacji zawodników 

4.8 Interpretacja przepisów i regulaminów sportowych, w tym również Kodeksu Sportowego FAI; 

4.9 Weryfikacja krajowych rekordów sportowych oraz innych wyczynów kontrolowanych; 

4.10 Przedkładanie dokumentacji wyczynów jako rekordów międzynarodowych zgłaszanych do FAI; 

4.11 Rozstrzyganie spraw wątpliwych związanych z przyznaniem odznak sportowych; 

4.12 Powoływanie i odwoływaniem komisarzy sportowych i sędziów; 

4.13 Rozpatrywanie propozycji ewentualnych kar sportowych. 

4.14 Rozpatrywanie zażaleń dotyczących zawodów sportowych. 

 

5. Zasady pracy Komisji: 

5.1. Przewodniczący Komisji lub sekretarz przedstawia członkom Komisji roczny plan pracy . 

5.2. Zebrania Komisji i Prezydium zwołuje jej przewodniczący. 

5.3. Prezydium działa z upoważnienia Komisji oraz w innych uzasadnionych przypadkach, jeżeli    zwołanie posiedzenia całej Komisji jest niemożliwe.

5.3. Przewodniczący Komisji może na zebranie Komisji zapraszać w charakterze doradców odpowiednich specjalistów rozpatrywanych zagadnień, nie będących członkami Komisji, 

5.4. Pisemny program zebrania Komisji z określeniem terminu, miejsca i porządku obrad dostarczany jest członkom Komisji, Sekretarz Zarządu AP i Sekretarzowi Generalnemu Aeroklubu Polskiego oraz Szefowi działu Biura Zarządu Aeroklubu Polskiego, co najmniej na 7 dni przed ustalonym terminem. 

5.5. Wnioski i opinie Komisji przyjmowane są większością głosów. W przypadku równej ilości głosów, decyduje głos Przewodniczącego. Do ważności obrad Komisji wymagana jest obecność na zebraniu większości członków Komisji (połowa + jeden). Prawo głosowania przysługuje tylko członkom Komisji. 

5.6. Z przebiegu obrad Komisji sekretarz sporządza protokół, który akceptują obecni członkowie Komisji. Protokół przekazywany jest wszystkim członkom Komisji , Sekretarzowi Zarządu AP i Sekretarzowi Generalnemu Aeroklubu Polskiego oraz Szefowi działu Biura Zarządu Aeroklubu Polskiego,. 

5.7. Opinie i wnioski Komisji podlegające zatwierdzeniu, Przewodniczący Komisji kieruje na piśmie do Prezesa Aeroklubu Polskiego. Prezes lub Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego informuje Komisję o decyzjach Zarządu lub Prezydium Aeroklubu Polskiego w sprawach opinii lub wniosków. 

5.8. Komisja korzysta w swojej pracy z pomieszczeń biura Zarządu lub Szkół Aeroklubu Polskiego oraz w miarę możliwości z usług administracyjno-gospodarczych (maszynopisania, powielania), wg. ustaleń z Sekretarzem Generalnym Aeroklubu Polskiego. 

 

 

 

5.9. Członkowie Komisji i zapraszani eksperci, mogą otrzymać zwrot kosztów podróży (zgodnie z obowiązującymi przepisami państwowymi) ze środków finansowych wypracowanych przez Komisję. 

5.10. Przewodniczący lub w jego imieniu sekretarz Komisji składa raz w roku Zarządowi Aeroklubu Polskiego lub jego Prezydium, sprawozdanie z działalności Komisji, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania przydzielanych środków finansowych. 

5.11. W oparciu o niniejszy regulamin ramowy, Komisje Specjalnościowe mogą opracować własny, szczegółowy regulamin uzupełniający. 

 

 

Niniejszy Regulamin zastępuje dotychczas obowiązujący i wchodzi w życie z dniem 18.10.2005 roku. 

 

Prezes Aeroklubu Polskiego 

 

gen. Gromosław Czempiński